Tábor - Platil za jednoho z největších českých fotbalových talentů. Jako dvacetiletý mladík odešel Jan Šimák do Německa, kde hrál za Hannover a Leverkusen, ale z velkých peněz světového fotbalu se mu zamotala hlava a následoval sešup, na jehož konci byly i problémy s alkoholem.
Sáhla po něm Sparta, se kterou získal dva tituly, ale brzy i tam byl nechtěným hráčem a ve zlém odešel.
Dnes v pětatřiceti letech vládne záloze rodného Táborska a táhne ho na příčky zaručující postup do Gambrinus ligy. V prvním jarním kole MAS porazil doma Hradec a dostal se dokonce do čela Fotbalové národní ligy.
Čím to, že se jihočeský klub, který byl v minulých sezonách rád za příčky těsně nad sestupovou propastí, tak dostal nahoru? Nejzkušenější hráč Táborska má jasno.
"Ohromným impulzem byl příchod trenéra Romana Nádvorníka, navíc jsme tentokrát v létě víceméně udrželi kádr a celkově si to sedlo," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Šimák.
Původní cíl byl nehrát o záchranu
V zimě ovšem trenér Nádvorník tým opustil, protože ho trápí osobní finanční problémy. Na jeho místo nastoupil dosavadní asistent Petr Frňka.
"Trochu se čekalo, co bude, ale pan Frňka má díky tomu, že trenéru Nádvorníkovi asistoval, stejný systém, takže jsme na podzim dokázali výborně navázat."
Překvapená z takového posunu tabulkou ovšem není jen veřejnost, ale i sami hráči. "Překvapeni asi trochu jsme, přeci jen cíl před sezonou byl nehrát o záchranu. Ale máme za sebou první jarní kolo, uvidíme, co bude dál," nelítá v oblacích Šimák.
Jenže je tu problém. Kdyby se Táborsku skutečně povedlo udržet postupové příčky, nemají pro Gambrinus ligu adekvátní stadion. Hráči by tak museli doufat, že dostanou podobnou výjimku, jako dostalo pro letošní sezonu Znojmo, které může hrát nejvyšší soutěž v azylu v Brně.
Nový stadion za 70 milionů
"To je asi otázka na někoho jiného. Kdo ví, co by se dělo, nám se doma daří, dlouho jsme tam neprohráli, ale i když se o nějaký plánech na stavbu nového stadionu mluví, určitě nevyroste jako mávnutím kouzelného proutku za pár měsíců," naráží Šimák na návrh nového fotbalového stánku, který by v Táboře měl vzniknout.
Náklady na jeho výstavbu se ovšem pohybují kolem 70 milionů a to klub momentálně nemá. S financemi by zřejmě muselo i město.
"Já na tiskové konferenci klubu slyšel, že se tahle situace začne řešit nejdřív, až povedeme ligu tak pět kol před koncem, dřív ne," uklidňuje zkušený záložník. Pro něj by bylo až trochu symbolické, zahrát si na sklonku kariéry opět nejvyšší českou soutěž.
"To víte, že by to bylo fantastické zase si zahrát Gambrinus ligu. Ale to není jen tak. Není to jen o stadionu. Kdyby se to povedlo, museli bychom taky pořádně doplnit kádr, ten stávající by asi úplně nestačil."
Varianta "Emiráty" stále existuje
Když se v roce 2012 vracel z Německa do českých končin, nad nabídkou rodného Táborska příliš neváhal. V dalším přestupovém období ale přemýšlel, zda nezkusí nějaké exotické a finančně lukrativní angažmá ve Spojených arabských emirátech.
"Tak říkal jsem si, že by bylo fajn fotbalově dožít v Táboře, ale Emirátům bych se nebránil. Ale nedomluvili jsme se zatím. Asi před půl rokem taky přišla nabídka z Českých Budějovic, ale tu jsme odmítli. Takže v létě mi končí smlouva v Táborsku a uvidíme, jestli prodloužíme nebo ne. Uvidíme, jak se budu fotbalově cítit a jak to dopadne s naším eventuálním postupem."
Jedno je jasné, do Německa, kde prošel celkem pěti kluby, už se vrátit nechce, byť by to bylo do některé z nižších soutěží. "Ne, Německo je uzavřená kapitola, jak jsem říkal, odešel bych asi jen v případě hodně dobré nabídky z Emirátů, ale teď jsem doma, kde mám rodinu, a uvidíme, co bude dál," dodal Šimák.