Šéf Sparty Křetínský ukáže Goldovi důkazy o fotbalové špíně

Luděk Mádl Sport Luděk Mádl, Sport
11. 12. 2012 15:52
Majitel Sparty Daniel Křetínský dorazil na disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR, která jej vyslýchá v rámci vyšetřování podezření z korupce v jarním utkání Jablonec - Plzeň.
Daniel Křetínský dorazil na Strahov opět s černou brašnou. Disciplinární komise sdělil to, co Peltovi.
Daniel Křetínský dorazil na Strahov opět s černou brašnou. Disciplinární komise sdělil to, co Peltovi. | Foto: Eduard Erben

Praha - Pověstná černá taška by se měla otevřít. Šéf Sparty Daniel Křetínský předstoupil před svazovou disciplinárku, zopakoval, že má závažné informace o chování klubů v profesionálním fotbale.

A co navíc: V rozhovoru mezi čtyřma očima sdělil předsedovi disciplinárky Jiřímu Goldovi, jaké povahy jsou důkazy, která pro svá tvrzení údajně má.

"Našim zájmem je spolupracovat s orgány, které tuto kauzu vyšetřujíí, prioritou Sparty je očista fotbalu. Kdybych byl teď mediálně konkrétnější, nebylo by to efektivní," řekl Křetínský ve svém kratičkém vystoupení před novináři.

Odmítl se jakkoli vyjadřovat k Viktorii Plzeń. Její šéf Tomáš Paclík několikrát zopakoval, že celou aféru vnímá jako útok Sparty a Křetínského na svůj klub.

"Při řešení kauzy Jablonec-Plzeň jsme se ocitli v důkazní nouzi. Pokud se důkazy pana Křetínského ukážou jako relevantní, už v důkazní nouzi nebudeme," řekl v úterý večer Jiří Golda.

Golda potvrdi. domovní prohlídky

Ten potvrdil, že v případu Jablonec-Plzeň provedla včera policie domovní prohlídky u rozhodčího Adámka a Martina Svobody. Právě toho Adámek označil za muže, který ho uplatil sumou 200 000 korun za to, že Plzeň vyhraje v Jablonci.

Na Strahově strávil Křetínský asi hodinu a novinářům po skončení jednání velmi stručně řekl: "Máme informace o chování klubů v oblasti řízení profesionálních soutěží."

Poznamenal, že tyto informace, které předal disciplinárce, byly velmi podobné tomu, co dělil předsedovi svazu Miroslavu Peltovi už 18. září při své první návštěvě na Strahově, kdy o nekalostech mluvil poprvé a v ruce přitom držel černou tašku, která dala kauze jméno.

Co špital Goldovi o samotě?

Podobnou černou tašku měl s sebou i tentokrát, byla ale menší, spíš příruční kabelka, Na Strahov dorazil ve stříbrném porsche se zhruba čtvrthodinovým zpožděním.

Křetínský strávil u samotné komise zhruba čtyřicet minut, poté mluvil ještě dvacet minut o samotě se šéfem disciplinárky Jiřím Goldou.

"Pan Křetínský nám sdělil, že má i důkazy a řekl mi také, jakého druhu důkazy jsou. Řekli jsme si to pouze mezi čtyřma očima, aby vyšetřování bylo efektivní a neunikaly nám informace ven," uvedl Golda, kterého prý majitel Sparty seznámí s důkazy osobně v horizontu několika nejbližších dní.

Potom prý svolá další zasedání disciplinární komise, kterého se zúčastní také šéf asociace Miroslav Pelta. Golda přitom potvrdil, že důkazy mají přímou spojitost s případem Adámek.

"Byl bych rád, kdybychom to zvládli svolat ještě před Vánoci, ale reálně to vidím až po Novém roce," dodal Golda.

Šéf letenského klubu dorazil na Strahov se čtvrthodinovým zpožděním  a vypadalo to tak trochu, jako by právě přijela hvězda pop music. 

Křetínský to bral s úsměvem a když jej novináři vyzvali, aby ukázal černou kabelu, kterou měl v ruce, ochotně s ní pózoval.

Kauza už probíhá téměř tři měsíce

Celý příběh začal 18. září, kdy šéf Sparty Daniel Křetínský přijel do sídla FAČR za předsedou Peltou a s černou taškou v ruce tam sdělil světu, že Sparta má znepokojující informace o řízení soutěží. A také důkazy.

Pelta případ předal policii, a ta po několika týdnech sdělila, že dostala jen informace, důkazy žádné (více zde).

Dva dny nato už sudí Tomáš Adámek seděl u notáře a podepisoval prohlášení, že mu bývalý funkcionář Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, nabídnul 200 000 korun za výhru Plzně v utkání v Jablonci, které Adámek řídil. Plzeň vyhrála a Adámek pak podle svých slov peníze od Svobody zinkasoval (více zde).

"Potvrzuje to čtvrtý sudí Býma, tu schůzku si pamatuje i jeden z asistentů, druhý zase ne," rekapituluje situaci Miroslav Pelta, předseda FAČR. Disciplinární komise se snaží dostat případ z mrtvého bodu tím, že si  předvolala Křetínského.

Veřejnost Křetínskému příliš nevěří

Veřejnost jeho deklamovanému boji s korupcí příliš nevěří. Průzkum agentury STEM/MARK provedený mezi fotbalovými fanoušky, informuje o tom, že jen 17 % z nich důvěřuje Křetínskému.

Pelta se těší důvěře 27 % a šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík 34 % fanoušků, to je dvakrát větší podpora než u Křetínského.

Viktoria Plzeň je Adámkovým svědectvím nepřímo ohrožena. Paclík za celou akcí cítí Spartu, konkrétně Křetínského - a velmi ostře se proti němu vymezuje. Vzkázal mu například, že si jeho sádrovou sochu vystaví u sebe doma na záchodě (více zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté obvinili matku novorozence nalezeného v Praze 5 z vraždy

Kriminalisté obvinili z vraždy matku novorozence,o jehož nálezu v Praze 5 informovala policie ve středu. Žena se k činu přiznala, policie pro ni navrhne vazbu. Policisté to uvedli na twitteru.

"Pitva prokázala, že se chlapeček narodil živý. Kriminalisté zmiňovanou ženu obvinili z trestného činu vražda a dnes podají podnět na její vzetí do vazby. Obviněná se k činu přiznala," napsala policie.

O nálezu mrtvého novorozence v Husových sadech informovala policie ve středu večer. Policisté kvůli případu uzavřeli ulici Na Popelce na pomezí Košíř a Smíchova, která sousedí s přírodním parkem Košíře-Motol. Ženu kriminalisté dohledali o den později. Za vraždu dítěte hrozí podle trestního zákoníku odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Německo, Francie, Belgie a Kanada oznámily první případy opičích neštovic

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Ruská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska

Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to v pátek finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji v pátek informoval Gazprom, uvedla agentura Reuters.

Vláda Finska, které je neutrální zemí a má s Ruskem dlouhou hranici, ve středu schválila vstup země do Severoatlantické aliance. Učinila tak poté, co Rusko 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, která také není členem NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy