Cinklý duel Chomutov-Vary! Horník: Já už v klubu nebyl

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 12. 2012 0:00
V utkání Chomutov-Karlovy Vary (5:1) se podezřele vysoko sázelo na vyšší počet gólů
Vyšetřuje se zápas Chomutova. Když se hrál, Ivan Horník už ale u týmu nebyl
Vyšetřuje se zápas Chomutova. Když se hrál, Ivan Horník už ale u týmu nebyl | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - A máme tu sázkařský skandál! Fotbalová asociace ČR vyšetřuje možnou manipulaci utkání Chomutov-Karlovy Vary 5:1. A do případu se pustí i policie, FAČR ji o kauze uvědomí právě dnes.

Tuto informaci, kterou deník Aktuálně.cz od svého zdroje získal v závěru minulého týdne, mu oficiálně potvrdil i Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR. "Sázelo se na vysoký počet nastřílených gólů," přiznává.

Chomutov? To je Ivan Horník, sepne hned v hlavě každému fanouškovi. "Ale to jste vedle, jak ta jedle," reaguje smutný hrdina korupční aféry z roku 2004. A má důvod: V době, kdy se "cinklý" zápas hrál, už v Chomutově nepůsobil.

Horník: Nejsem svatý, ale tohle ne!

"Já nejsem svatý, ale mám rád fotbal. A můžu vás ubezpečit, že za mojí účasti v klubu by nic takového neexistovalo ani v myšlenkách," dodal Horník v diskusi s reportérem Aktuálně.cz.

Navíc se zdá, že pokud někam směřuje podezření, pak spíše do Karlových Varů. Šéf tohoto klubu Zdeněk Havel totiž deníku Aktuálně.cz otevřeně řekl, že už se k jeho uším z kabiny doneslo, že jeho hráče s nabídkou sázkařských manipulací údajně někdo obvolával.

A pokud bylo na utkání v Chomutově něco podezřelého, tak právě výkon karlovarského týmu v defenzivní činnosti. Ostatně, sami si ho můžete prohlédnout zde.

Souhlasí s tím i sám Havel, který přitakává na postřeh, že domácí stříleli některé góly z čistých pozic, aniž by je přitom obrana Karlových Varů náležitě atakovala. "Přesně tak," reaguje šéf karlovarského klubu.

A co na celou kauzu říkají v Chomutově? "Za nás dávám ruku do ohně, my s tím nemáme nic společného," říká ředitel klubu Jiří Záruba.

Sportradar hlásí sázky na přestřelku

Takže si shrňme fakta: Vyšetřuje se utkání ČFL, tedy třetí nejvyšší soutěže, mezi Chomutovem a Karlovými Vary. Hrálo se v pátek 19. října a skončilo divokým výsledkem 5:1.

"Podle vyhodnocení systému Sportradar je tu důvodné podezření, že mohlo dojít k manipulaci za účelem sázek, a to ohledně počtu gólů," řekl deníku Aktuálně.cz bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký.

Nesázelo se tedy nijak podezřele ani na výhru domácího či hostujícího týmu, ani na remízu. Nestandarně vysoko se ale sázelo zprvu na to, že padnou víc než tři branky, v průběhu duelu pak i na více než čtyři branky.

"A to vše v prostředí tzv. live sázení," vysvětluje Synecký. To znamená těsně před zahájením utkání a v jeho průběhu.

A nikoli u českých, ani evropských, ale u asijských sázkových kanceláří, kde se orgánům činným v trestním řízení mnohem obtížněji dohledává, kdo sázku uzavřel.

Horník: Oficiálně jsem skončil 1. října

Ivan Horník proslul osm let starou aférou, kdy ho jako sportovního ředitele Viktorie Žižkov usvědčila policie z korumpování rozhodčích a delegátů, a to prostřednictvím odposlechů jeho telefonu.

Dostal "podmínku" a po pěti letech zákazu činnosti se do fotbalu vrátil v třetiligovém Chomutově. S aktuální aférou ale rozhodně nechce nic mít.

"Já vím, že mě máte zaškatulkovaného jako korupčníka. Ale o mně je známo, že se sázkami bych nikdy nespolupracoval. Když jsem byl v klubu, chtěl jsem vyhrávat," sdělil Horník k případu.

"V Chomutově jsem skončil po pohárovém utkání se Spartou, to bylo 15. září. Od té doby jsem nebyl na žádném zápase, doma ani venku, nemluvil jsem s trenérem ani s funkcionáři," říká Horník. 

"Důvodem bylo neplnění dohod o dalším rozvoji chomutovského fotbalu. Nebyla šance na realizaci plánů mládežnické akademie, fungoval jen nový stadion. A 1. října jsem pak skončil i oficiálně," dodává Horník.

Připomeňme, že problematický zápas s Chomutovem se hrál 19. října.

Šéf Varů: Horníka jsem tam neviděl

Horníkova slova potvrzuje i Jiří Záruba, ředitel FC Chomutov. "Ivan tady skončil po té Spartě, smlouvu tu měl, ale pak jsme si řekli, že ji přerušíme, teď nevím přesně k jakému datu." Zdůvodňuje to tím, že Horníkovy představy o rozvoji a budování mužstva nekorespondovaly s ekonomickou situací Chomutova.

"Máme s panem Zárubou dohodu, že kdyby se plány fotbalového rozvoje v Chomutově začaly plnit podobně jako v hokeji, mohli bychom se zase ke společnému stolu vrátit," vysvětluje Horník.

Horníkova slova, že s utkáním s Karlovými Vary už neměl nic společného, potvrzuje i šéf karlovarského klubu Zdeněk Havek: "Ne, pana Horníka jsem na tom utkání určitě neviděl."

O tom, že by kolem zápasu v Chomutově mohl být nějaký problém, už se prý Havel neoficiálně dozvěděl minulý týden.

Havel: Naše hráče někdo obvolával

"Vyžádali jsme si od pana Syneckého z FAČR oficiální zprávu, snad ji dostaneme v tomto týdnu. A sám už jsem v klubu začal zjišťovat, co se dělo. Od mých zvědů v kabině už se mi doneslo, že naše hráče měl snad někdo obvolávat. A ne jednou. Je možné, že někdo podlehl. Jestli se něco takového potvrdí, tak ti lidé u nás skončili."

Jak zápas vypadal? Skóre otevřeli hosté po brejku a střele zpoza šestnáctky, vzápětí domácí Smola snížil, když se ocitl na malém vápně úplně sám. Následoval Pavlíčkův dalekonosný "věšák" na 3:1 a čtvrtý domácí gól, kterému podle videozáznamu nejspíš předcházel velký neodpískaný ofsajd.

Následovaly další dvě domácí gólovky, tentokrát spálené (hlavička po standardce a trestný kop těsně mimo). A pak dva hráči v obranném zákroku ohrožovali vlastní bránu!

Nejprve karlovarský Hucl rozezvučel břevno nad hlavou svého gólmana, pak zase domácí Kropík lehce vystrašil svého brankáře. Z brejku pak domácí v 89. minutě uzavřeli skóre na 5:1. Všechno si sami můžete prohlédnout zde.

S píšťalkou "Haškův kamarád" Svatík

Duel řídil západočeský sudí Martin Svatík, známý z nedávného incidentu s trenérem Martinem Haškem při utkání Sparty B proti Vltavínu (více zde).

Kromě jednoho patrně puštěného ofsajdu se však ze sestřihu, který deník Aktuálně.cz viděl, nezdálo, že by sudí nějak dramaticky zasahovali do průběhu utkání.

"Já jsem si ten zápas ještě jednou na videu pouštěl a je fakt, že tam z naší strany asi bylo hodně otazníků," říká karlovarský šéf Havel. Na dotaz Aktuálně.cz, zda mu přišlo, že domácí skórovali častokrát z jasných pozic bez soubojů, přitakává: "Přesně tak."

Sportradar: Pravděpodobná manipulace

Švýcarská firma Sportradar, která vyhodnocuje údaje od sázkových kanceláří a signalizuje národním asociacím, když dochází k podezřelým výchylkám, zdvihá ohledně zápasu Chomutov-Karlovy Vary velmi výrazný varovný prst.

"Ve své zprávě Sportradar píše, že sázející již předem mohli mít povědomí o konečném stavu utkání a že zápas byl tedy velmi pravděpodobně zmanipulován za účelem sázení," říká bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký.

Kolik peněz bylo na vysoký počet gólů nastřílených v utkání nasázeno, ale netuší. "To je informace, kterou od sázkových kanceláří mohou získat jen orgány činné v trestním řízení, pokud si je vyžádají cestou právní pomoci," dodává Synecký.

Ten říká, že zprávu o problematičnosti utkání získal FAČR v pátek. "Informoval jsem ihned předsedu asociace a generálního sekretáře. Neprodleně ji předáme i policii, a to hned v pondělí," dodal Synecký.

Plzeň-Budějovice? Policie mlčí

Bezpečnostní manažer Synecký před časem připustil, že varovný systém vyhodnotil jako problematické i jedno jarní utkání Gambrinus ligy. Deník Aktuálně.cz informoval, že šlo o zápas Plzeň-Č. Budějovice (4:0) - vše o tomto případu zde.

"Žádnou zpětnou vazbu jsem od policie k tomuto utkání nedostal. Doufám, že nás budou informovat, pověřenou osobou je v této věci předseda svazu pan Pelta," říká Synecký.

Už 18. září přijel do sídla fotbalové asociace na Strahov šéf Sparty Daniel Křetínský. Sdělil tehdy Peltovi, že má Sparta znepokojující informace o nekalostech v rámci řízení profesionálních soutěží.

Tím je míněna první a druhá liga. Pelta však tehdy nicméně připustil, že okrajově se mohly Křetínského informace týkat i problematiky sázení.

Už na zítřek, tedy úterý 11. prosince, je Daniel Křetínský pozván na zasedání disciplinární komise FAČR, aby jí skutečnosti, o nichž v září hovořil s Peltou, objasnil.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 29 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy