FIFA nehřeší prvně. Projděte si její korupční skandály

FIFA, čili Mezinárodní fotbalová asociace, rozhodně není organizací bez škraloupu. Projděte si přehledně korupční skandály, které veřejně otřásly tímto fotbalovým molochem už v minulosti.
Dva členové výkonného výboru FIFA byli v říjnu 2010 obviněni, že nabízeli za peníze své hlasy při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 v Rusku a Kataru. Nigerijec Amos Adamu (na snímku) dostal tříletý zákaz činnosti a pokutu 10 000 švýcarských franků (asi 207 000 korun). Prezident Oceánské fotbalové konfederace Reynald Temarii byl následně zproštěn obvinění z braní úplatků a dostal roční distanc za porušení regulí FIFA v oblasti loajality a diskrétnosti. Kromě nich byli potrestáni čtyři bývalí členové výkonného výboru FIFA celkem na dvanáct let.
Bývalý šéf asijské konfederace a kandidát na předsedu FIFA Mohamed bin Hammám  (vpravo) údajně nabízel úplatek ve výši 40 tisíc dolarů delegátům, za který měli pro Katařana hlasovat ve volbách FIFA proti tehdejšímu předsedovi Blatterovi (vlevo na snímku). Bin Hammám dostal v červenci 2012 doživotní distanc a poté, co jeho korupční jednání vyšlo najevo, ještě před volbou svou kandidaturu stáhl a křeslo udržel Blatter.
Bin Hammám čelil obvinění z korupce znovu v červnu loňského roku, kdy vyšlo najevo, že měl údajně dát přes pět milionů dolarů funkcionářům FIFA, aby při volbě pořadatele mistrovství světa pro rok 2022 hlasovali pro Katar. Také měl ovlivnit volbu ve prospěch Ruska na úkor Anglie při rozhodování o hostiteli turnaje v roce 2018.
V roce 2012 zveřejnila FIFA dokument, podle kterého brali bývalý šéf FIFA Joao Havelange (na snímku) a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na MS. Oba se měli nezákonně obohacovat prostřednictvím společné firmy, nadace nebo rovnou od bývalého marketingového partnera FIFA společnosti ISL. Podle švýcarských vyšetřovatelů takto inkasovali platby v celkové výši 22 milionů švýcarských franků (zhruba 463 milionů korun). Havelange kvůli skandálu rezignoval na funkci čestného předsedy FIFA v dubnu 2013. K rezignaci byl také vyzýván Blatter, který údajně o všem věděl. Etická komise FIFA ale případ v dubnu 2013 uzavřela. Zobrazit 6 fotografií
Foto: Reuters
ČTK Obrazová sekce, ČTK
27. 5. 2015 13:18
FIFA, čili Mezinárodní fotbalová asociace, rozhodně není organizací bez škraloupu. Projděte si přehledně korupční skandály, které veřejně otřásly tímto fotbalovým molochem už v minulosti.
 

Právě se děje

Další zprávy