Magistrát už řeší kauzu Ďolíček. Jednání o koupi stadionu podpoří demonstrace fandů Bohemians

Luděk Mádl Lukáš Prchal Luděk Mádl, Lukáš Prchal
Aktualizováno 12. 3. 2016 6:51
Kauza možné koupě
Co se vleče, neuteče. Zhruba tak se úředníci staví k otázce prodeje stadionu Bohemians do vlastnictví města. Jenže fotbalovému klubu čas utíká
Co se vleče, neuteče. Zhruba tak se úředníci staví k otázce prodeje stadionu Bohemians do vlastnictví města. Jenže fotbalovému klubu čas utíká | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Kauza Ďolíček, spojená se stadionem fotbalistů Bohemians, by se měla v úterý dostat na zasedání rady hlavního města Prahy. Jde o to, že by právě Praha měla stadion od jeho současného privátního vlastníka koupit. Hovoří se o ceně 134 milionů korun.

„V úterý to dám na radu města a uvidíme, jak budou kolegové hlasovat. Ale vidím to pozitivně,“ řekl Libor Hadrava, radní za ANO, v jehož gesci je městský majetek. V případě, že politici koupi vršovického stadionu odsouhlasí, bude se ještě jednat o ceně a následně to projedná zastupitelstvo.

„Jako fanoušek věřím, že Bohemka dál bude hrát ve Vršovicích, kam patří. Jako Slavie hraje v Edenu a Sparta na Letné, tak Bohemians mají hrát v Ďolíčku,“ podotkl k věci další radní Jan Wolf (Trojkoalice).

Fotbalový klub Bohemians si tak může gratulovat, že se mu politiky podařilo po delším čase nečinnosti rozhýbat. Ve fotbale totiž letí čas mnohem rychleji než v říši městských úředníků. A právě klub Bohemians Praha 1905 se kvůli tomu začal dostávat  do velkých problémů.

Stadion, na němž hrává, vlastní společnost Bohemians Real, s níž má klub Bohemians Praha 1905 uzavřenou nájemní smlouvu do 30. června letošního roku. A všichni napjatě čekali na další kroky magistrátu, nikdo nevěděl, co bude dál.

"Potíž je v tom, že v rámci licenčního řízení bychom už nyní měli předložit Fotbalové asociaci ČR nájemní smlouvu ke stadionu pro příští soutěžní ročník," říká Darek Jakubowicz, ředitel klubu.

Jenže dokud se k věci nějak konkrétněji nepostaví městská rada, případně v další fázi i zastupitelstvo, bude situace natolik nejistá, že klub od majitele stadionu nájemní smlouvu nedostane.

"My jsme víceméně otevření všemu. Ale z magistrátu se nám ozvali jedinkrát, někdy loni v létě, že by případně Praha chtěla stadion koupit. Ovšem od té doby s námi nikdo oficiálně nejednal, pokud vím, ta věc ani neprošla zastupitelstvem, nic se tam neděje," říká k situaci Lukáš Eichinger, advokát, který hovoří jménem společnosti Bohemians Real, jež stadion vlastní.

Jeden nucený exil už "klokan" oplakal

Fotbalový klub Bohemians 1905 nutně potřebuje, aby se situace nějak vyřešila nejpozději do 23. května. "To je nejzazší datum pro odvolání v licenčním řízení. Do té doby nájemní smlouvu potřebujeme," říká Darek Jakubowicz.

Pokud by ji "klokani", jak se klubu přezdívá, do té doby neměli, museli by se z Ďolíčku stěhovat někam jinam. "A to fanouškům nemůžeme udělat," říká ředitel klubu. Už v roce 2010 se klub kvůli licenčním podmínkám dočasně přestěhoval do sousedního Edenu - a příznivci klubu to tehdy nesli velmi těžce.

"Radní pro majetek pan Hadrava nám slíbil, že tu záležitost se stadionem úterní radě města předloží," říká Jakubowicz.

"Na čtvrteční operativní radě s kolegy projednáme, co s tím dál, jak to uchopit a kde vůbec vzít peníze. Protože odbor majetku na to v rozpočtu peníze určitě nemá,“ řekl reagoval Libor Hadrava ve středu večer. "A nějakých 130 milionů není žádná levná záležitost,“ doplnil s tím, že ony miliony nebude ani jednoduché sehnat.

Ovšem jednání bylo úspěšné a Hadrava nyní slibuje, že v úterý předloží tuto agendu radě města. Právě na úterý se fanoušci klubu svolávají na Mariánské náměstí, aby tam pokojnou demonstrací záměr města koupit Ďolíček podpořili.

O tom, že se stadion přesune do vlastnictví municipality, se jedná už od roku 2011. Mělo se za to, že jej koupí Městská část Praha 10. Její zastupitelstvo dokonce přijalo usnesení, že městská část za Ďolíček vyplatí jeho privátním vlastníkům 49 milionů a navrch přidá pozemek vedlejšího škvárového parkoviště v odhadní ceně 60 milionů korun.

Jenže tato transakce podléhala schválení magistrátu. A tehdejší primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) tento obchod zásadně odmítl. Objevovaly se v té době spekulace, že skutečným vlastníkem stadionu je Tomáš Hrdlička, někdejší kmotr ODS. Tomu mnozí přičítali jako prvotní úmysl snahu stadion Bohemians zbořit a postavit na jeho místě developerský projekt. Posléze se objevila varianta, že by nový projekt mohl vyrůst na zmíněném škvárovém parkovišti. Jenže ani to se nestane.

Nová varianta: Bez směny pozemku, za 134 milionů

Letos v únoru přišel magistrátní výbor pro majetek s jednoznačným stanoviskem, že žádná směna pozemků při chystaném obchodu není možná. Začalo se pracovat s variantou, že za 134 milionů koupí stadion hlavní město Praha, případně s finanční spoluúčastí městské části Praha 10.

Majitel stadionu, společnost Bohemians Real, která o variantu se směnou pozemku původně hodně stála, už na tuto možnost podle všeho rezignoval. "My jsme víceméně otevření všemu. Jen už bychom byli rádi, kdyby s námi začal o té věci reálně někdo jednat," říká Lukáš Eichinger.

Co se týče fotbalového klubu Bohemians Praha 1905, ten se kvůli situaci se stadionem ocitá v nelehké roli, ale už je na podobné tahanice zvyklý. "Podobnou situaci jsme řešili i loni. Dokonce nás tenkrát oslovili, jestli bychom nechtěli hrát na stadionu Viktorie Žižkov. Pevně doufám, že tentokrát podobné varianty nebudeme nuceni rozvíjet," říká Darek Jakubowicz, ředitel klubu a společně s otcem Dariuszem jeho spolumajitel.

Nedělá si iluze, že do 23. května, kdy končí odvolací fáze licenčního řízení, by byl stadion prodaný. "To se asi nestihne, je potřeba učinit v tom procesu spoustu úkonů, nicméně máme s majitelem stadionu domluveno, že pokud dá do té doby magistrát jasně najevo, že k obchodu dojde, tak bychom tu nájemní smlouvu měli dostat. S dodatkem, že v průběhu její platnosti by mělo dojít ke změně majitele stadionu," vysvětluje Darek Jakubowicz.

 „Budeme jednat, ale snad majitel smlouvu ještě prodlouží, než vyřešíme finance a samotné odkoupení,“ podotýká k tomu pražský radní Libor Hadrava.

Jeho kolega z rady Jan Wolf má o věci velmi konkrétní představu: „Nesmyslné by bylo, aby se Praha 10 podílela na koupi 45 miliony, když ty peníze nemá a nemá ani koalici,“ řekl Wolf. „Budeme také chtít, aby parkoviště, které leží vedle potoka Botiče, bylo přiděleno městu a abychom ty pozemky mohli spojit.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy