Praha 10 kupuje Ďolíček za 109 milionů. Ale od koho vlastně?

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2014 12:00
Vršovický stadion "Ďolíček" vlastní společnost Bohemians Real, jejímž jediným akcionářem je advokát Lukáš Eichinger.
Příznivcům Bohemians jde hlavně o to, aby jejich milovaný stadion nebyl srovnán se zemí
Příznivcům Bohemians jde hlavně o to, aby jejich milovaný stadion nebyl srovnán se zemí | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Chystá se velký obchod. Městská část Praha 10 je připravena koupit stadion, na němž za Bohemku hrával i Antonín Panenka a mnohé generace "klokanů" před ním.

Podle starosty Bohumila Zoufalíka je Praha 10 připravena dát za Ďolíček směnou pozemek v hodnotě 60 milionů a dalších 49 milionů ještě doplatit. Detaily o nabídce městské části čtěte zde.

S kým ale vlastně celý obchod chystá? Kdo by měl za stadion získat majetek v hodnotě 109 milionů korun?

Jisté je, že stadion patří společnosti Bohemians Real. Jenže v její vlastnické struktuře proběhlo v poslední době několik změn.

"Stoprocentním vlastníkem akcií Bohemians Real jsem já," říká 39letý pražský advokát Lukáš Eichinger. A za pravdu mu dává i obchodní rejstřík. Z něj se dočteme i to, že základní kapitál společnosti činí 78,4 milionu korun.

Spekulace, že akcie drží pro někoho ze svých klientů, Eichinger odmítá. "Ne, vlastníkem jsem já," opakuje.

Na mysli jistě mnohým vytane vzdáleně podobný případ stadionu v Edenu. Jako jeho vlastník vystupuje kladenský advokát Václav Slavíček, ale média dlouhodobě spekulují o tom, že faktickým majitelem je skrze propletenec několika firem Karel Pražák, bývalý manažer PPF.

CTY, Kříž a dědicové. Ale teď?

Společnost Bohemians Real řadu let vlastnily napůl dva subjekty:

Prvním z nich byla společnost CTY Vršovická, "dcerka" CTY Group, jejíž lídři, podnikatelé Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás, drží přes společnost Cifi Football výrazný vlastnický podíl i v klubu Bohemians 1905.

Druhou půlku pak vlastnil Miroslav Kříž, druhdy majitel Viktorie Plzeň a místopředseda fotbalové asociace. Po jeho zmizení podíl zdědily Křížovy  dcery. Přes společnost Bristow Partners se ale tento akciový podíl dostává v březnu 2013 do vlastnictví kyperské společnosti OCU Management.

Její vlastnická struktura už byla nedohledatelná, vystupoval však za ni právě Lukáš Eichinger, který se nyní sám prezentuje jako stoprocentní vlastník.

"Já a sestra už se stadionem Bohemians nemáme dávno nic společného," řekla deníku Aktuálně.cz Alena Kubešová, dcera Miroslava Kříže.

Z orgánů společnosti zmizeli i zástupci CTY, například dlouholetý předseda představenstva Ondrej Oravec. Podle informací Aktuálně.cz skupina CTY svůj podíl v Bohemians Real prodala. Zůstává otázkou komu.

I na radnici Prahy 10 míní, že za advokátem Lukášem Eichingerem, který vystupuje jako vlastník, stojí ještě někdo v pozadí.

"Pan Eichinger už za vlastníky Bohemians Real jednal před několika roky. Předpokládám, že nyní hájí zájmy té části vlastnické struktury, která tam zůstala, ale nerad bych o tom spekuloval," řekl deníku Aktuálně.cz Petr Vozobule (Desítka pro domácí). Ten na Praze 10 působí jako radní pro sport.

Šéfové CTY couvají z Vršovic pryč

Podle zdrojů Aktuálně.cz blízkých fotbalovému klubu Bohemians 1905 prodala skupina CTY svůj podíl v Bohemians Real i proto, že na to tlačila právě městská část. "Chtěli, aby se nejednalo s několika subjekty, které v Bohemians Real měly svůj podíl, ale jen s jedním," říká zdroj.

Bossové CTY mají podle všeho výhledově v úmyslu vycouvat i z Bohemians Praha 1905. "Bavíme se o různých věcech," nevyvrací Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva klubu, tezi, že by právě on měl převzít akcie kontrolované dosud fakticky šéfy CTY, tedy firmy, jež se netěší optimální ekonomické kondici.

Ale zpět ke stadionu. "Znalci nám vyhotovili dva znalecké posudky. Jeden vyčísluje cenu stadionu, a to na 93 milionů. Druhý se zvlášť věnuje kotelně a vyhřívání trávníku a tam je suma 16 milionů," říká Vozobule.

Starosta městské části Bohumil Zoufalík proto nabízí společnosti Bohemians Real směnou pozemek nedalekého škvárového hřiště, sloužícího jako parkoviště. Jeho hodnota je podle něj 60 milionů korun, ČTK informovala, že už bylo vydáno i stavební povolení na obchodní centrum, které by na něm mělo vyrůst. Navíc je radnice připravená doplatit 49 milionů.

"Městská rada to tak doporučila ke schválení zastupitelstvu," říká Jan Charvát, mluvčí radnice. Zastupitelstvo se sejde příští pondělí, tedy 26. května. Proti projektu, nebo proti způsobu jeho realizace, vystupuje jen TOP 09.

Variantu s výměnou pozemku kritizuje opoziční zastupitel Radek Lojda (TOP 09). "Zbavovat se v tak husté zástavbě Vršovic pozemku, kde je veřejné parkoviště, je systémově špatné rozhodnutí. Osobně odkoupení stadionu schvaluji, ale řešil bych to rezervou v rozpočtu, případně nízkým úvěrováním, na které samospráva s jistotou dosáhne," řekl ČTK.

Pokud zastupitelstvo ve věci transakce s Ďolíčkem vysloví souhlas, posune se celá věc ke schválení ještě na magistrát.

Ještě před několika lety počítaly původní plány s tím, že Ďolíček bude stržen a developerský projekt vyroste na místě, které tak uvolní. Proti tomu se ale postavili fanoušci, a to jak Bohemians, tak i Slavie. I proto, že jim Bohemku dočasně nastěhovali do "jejich" Edenu, což červenobílí nesli nelibě.

Ďolíčku hrozila zkáza

Následně vzniklo hnutí Desítka pro domácí, jež uspělo v komunálních volbách a dostalo se do zastupitelstva Prahy 10 i městské rady. Iniciativa Desítky vedla k tomu, že se město rozhodlo Ďolíček zachránit. A to tak, že ho koupí a vlastníkům stadionu nabídne ke stavbě vedlejší pozemek škvárového hřiště.

Počítá se s tím, že klub Bohemians Praha 1905 dostane od městské části dlouhodobou nájemní smlouvu.

 

Právě se děje

Další zprávy