Kouzla kolem Bílkovy smlouvy: platí jen do konce Eura

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 1. 2012 13:55
Svaz má opci na trenéra Bílka pro příští kvalifikaci.
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Velké zmatky kolem dalšího působení Michala Bílka u české fotbalové reprezentace ztropil výrok předsedy svazu Miroslava Pelty.

Oficiální verze fotbalového svazu nyní zní: Michal Bílek má smlouvu do konce turnaje Euro 2012.

A asociace má opci na její prodloužení pro další kvalifikační cyklus.

O fotbale čtěte více:

Pelta přitom řekl pro deník Sport zcela jasně, že "trenér má smlouvu , která se mu postupem na mistrovství Evropy prodloužila. Má ji tedy platnou i pro další cyklus kvalifikace na mistrovství světa."

Místopředseda svazu Jindřich Rajchl pak pro Aktuálně.cz potvrdil, že opční podmínku měla v sobě už původní smlouva, kterou s Bílkem před několika lety uzavřel bývalý předseda Ivan Hašek. Nejde tedy o žádný dodatek.

Peltovy věty vyvrátilo stanovisko svazu

"Ano, ta klauzule tam byla. Úspěch na Euro byl vyhodnocen jako natolik důležitý cíl, že jeho splnění bylo spojeno s automatickým prodloužením kontraktu na další cyklus," řekl dopoledne Rajchl.

Předpoklad, že Bílek má smlouvou podchycené pokračování u reprezentace i po Euro, potvrzovala i Peltova další věta z rozhovoru pro Sport: "Myslím, že Euro zvládneme, tím pádem nebude důvod dělat personální změny. Tak bych si to přál, každé změny stojí peníze."

Což se dá interpretovat následovně: Bílek má platnou smlouvu pro další kvalifikační cyklus. Kdyby se mu na Euro nezadařilo a my se rozhodli se s ním rozloučit, museli bychom mu zaplatit odstupné.

Jenže krátce po poledni vydal fotbalový svaz stanovisko se zcela jiným obsahem. Opci na další působení Michala Bílka u národního týmu vykládá jako jednostrannou. A sice jako opci FAČR na Bílkovy služby. To znamená, že kdyby asociace chtěla Bílka i nadále, tedy po Euro 2012, měla by ho takto smluvně podchyceného.

Opačně ale podle aktuálního stanoviska FAČR takový postup neplatí. To znamená, že Bílek má nyní smluvní "nárok" na pozici trenéra reprezentace jen do skončení Euro 2012.  

"Fotbalová asociace ČR může využít služby trenéra Michala Bílka i v následující kvalifikaci. Naznačuje to smlouva, ve které má FAČR opci na prodloužení smlouvy s trenérem na příští kvalifikační cyklus. Tedy do 31. prosince 2013," píše se ve stanovisku FAČR.  "Neznamená to tedy, že by měl Michal Bílek již v tomto okamžiku potvrzenou smlouvu na příští kvalifikační cyklus," zpřesnil Jaroslav Kolář, mluvčí svazu.

"Teď je příliš brzy nad něčím takovým uvažovat, všichni se koncentrujeme na to, aby se uspělo na Euro. Další setrvání pana Bílka u národního týmu budeme řešit po něm. Jestli se mu smlouva prodloužila na další období, nebo ne, je pro mě v tuto chvíli podřadná záležitost," vyjádřil se další z místopředsedů svazu Dušan Svoboda.

Cesta na Euro 2012 vedla přes baráž

Na Euro 2012 se Bílkův tým prosadil díky tomu, že v základní skupině nakonec obsadil druhou příčku za suverénním Španělskem. V baráži pak využil poměrně výhodného losu a vyřadil celek Černé Hory.

Na samotném Euro se pak v základní skupině utká s Ruskem, Řeckem a Polskem. Všechny duely odehraje v polské Vratislavi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Maltská kandidátka Roberta Metsolaová byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu

Maltská lidovecká poslankyně Roberta Metsolaová, kandidátka nejsilnější lidovecké frakce, byla zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Technik souzený za odbytou revizi v Dukovanech přiznal vinu, hrozí mu až osm let vězení

Technik souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se dohodl na uznání viny a trestu. Soud připravuje usnesení. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. V návrhu o vině a trestu navrhuje obhájce trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a tříletým zákazem činnosti. Spor projednává okresní soud v Třebíči.

Podle státního zástupce Tomáše Černého způsobil technik jako zaměstnanec společnosti Tediko společnosti ČEZ a. s. škodu značného rozsahu. Vyčíslená byla na více než 15 milionů korun. Soud nepřipustil, aby se společnost ke sporu připojila kvůli náhradě škody, odkázal ji na jiné řízení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy