Křetínský centimetr od masakru. A teď už důkazy místo slibů!

Daniel Křetínský podle všeho na Strahově odvyprávěl 11. prosince totéž, co 18. září
Na zasedání disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky dorazil šéf Sparty se čtvrthodinovým zpožděním.
Nelze se tak divit, že ze svého luxusního porsche pospíchal...
...Ještě černou kabelu...
...Která byla jiná, než ta první slavná "Křetínského taška" a už mašíroval do haly svazové budovy. Před discplinárkou pobyl jen patnáct minut, poté odešel spolu s jejím předsedou Jiřím Goldou na separé jednání.
Foto: CPA Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 12. 2012 5:00
Korupční kauza černá taška začíná připomínat mexickou telenovelu

Glosář - Daniela Křetínského, bosse Sparty, vyslechla fotbalová disciplinárka. Na tu chvíli čekala celá republika. Takže se tedy ptejme: co je teď v kauze jeho černé tašky nového?

Vězme, že Jiří Golda, šéf disciplinárky, má být oním vyvoleným, kdo prý v nejbližších dnech ony bájné sparťanské důkazy o fotbalové špíně konečně shlédne (více zde).

Ale pořád je to jen předpověď, zatím stále žádné důkazy (místo slibů) na stole neleží.

Jen pro Goldovy uši

Křetínský dokonce jde se svým tajnůstkařením tak daleko, že ani před členy disciplinární komise FAČR nechtěl podstatu svých důkazů vyjevit.

Špital o nich jen mezi čtyřma očima, a to do Goldova ucha. A stejně mu prý neřekl nic o jejich obsahu, snad jen o formě.

Víc prý zase at příště. Scénář tohoto seriálu je zjevně rozepsán na nekonečný počet epizod... Tak si v přestávce před dalším dějstvím shrňme fakta:

Důkazy fotbalové špíny ani po Křetínského druhé návštěvě na Strahově na stole pořád neleží, jen se o nich zase hlasitěji mluví. 

Důkazy? K jediné kauze

Informace o zlořádech má Křetínský, jak sám říká, v souvislosti hned s několika kluby.

Důkazy jsou prý ale ale podle Jiřího Goldy, šéfa disciplinárky, k mání jen k JEDNÉ konkrétní kauze.

A teď už se zas můžeme jenom ptát: Ke které kauze ty důkazy pasují? K té plzeňské, s Chřestýšem a sudím Adámkem (více zde)?

A proč ty důkazy Křetínský zatím nevytáhl? Proč už se nedostaly do rukou policie, když šéf Sparty říká, že s ní spolupracuje, neb mu, jak zdůrazňuje, jde o očistu fotbalu?

Má ty důkazy vůbec, neblafuje? Nebo jsou pořád "ve výrobě"? To vše jsou zatím otázky bez konkrétních odpovědí.

Fotbal za skleněným ohradníkem

Hrozilo neštěstí, bez legrace. Sotva Daniel Křetínský vyšel z místnosti, kde diskutoval s disciplinárkou, namáčklo se několik desítek po novinkách dychtících novinářů, fotoreportérů a kameramanů na skleněný plůtek, za který je předtím fotbalová asociace do stísněného prostoru nahnala.

Hrozilo fakt maličko, aby se ani ne centimetrová hráz prolomila - a spousta lidí včetně šéfa Sparty se mohla ošklivě pořezat. Mluvčímu svazu naštěstí v poslední chvilce došlo, že asi bude vhodnější pustit novináře za onu potupnou ohrádku z praskajícího skla - a blížícímu se neštěstí tak zamezil.

Vím, že čtenáře strasti žurnalistů nezajímají, ale tenhle příběh může zároveň dost dobře posloužit i jako podobenství toho, co se teď v českém fotbale děje.

S tím rozdílem, že fanoušky fotbalu tísnící se za jakousi falešnou skleněnou zdí zatím k pravdě žádnými dvířky nikdo nepustil. Ona dvířka se nijak zvlášť nepootevřela ani po Křetínského návštěvě na disciplinárce. Až celá tahle skleněná stěna praskne, kdo ví, koho ty střepy nejvíc pořežou?

Nejsprávnější otázka nezodpovězena

Když už Křetínský odcházel, přimotal se k němu reportér Aktuálně.cz s posledním dotazem: "Předal jste disciplinárce informace, nebo i důkazy?" Křetínský se pousmál a odvětil: "To je samozřejmě ta nejsprávnější otázka, ale dnes na ni ještě neodpovím."

A o tom to bohužel celé je. Jako v písničce, ve které se stále vrací refrén. "Sparta má závažné informace, týkající se chování klubů v oblasti řízení profesionálních rozhodčích."

Prakticky totožnou větu pronesl letos šéf Sparty Daniel Křetínský na Strahově už dvakrát: 18. září a 11. prosince.

Ti novináři, co riskovali svoje i Křetínského zdraví, aby se dozvěděli, koho to tedy Křetínský obviňuje a jaké má důkazy, se tedy ani v úterý nedozvěděli prakticky vůbec nic nového. Děj se posouvá jen o milimetříky, jak v utahané venezuelské telenovele.

Svědectví, domovní prohlídky - a co dál?

"Máme informace o klubech. Jde nám o očistu. K Plzni se nebudu vyjadřovat. Výroky (jejího majitele) pana Paclíka jsou natolik nesmyslné a neslušné, že je vůbec nebudu komentovat." Zhruba tak se dá shrnout celé "poselství", které Křetínský přivezl na Strahov.

A protože má zjevně smysl pro styl a jemnou nadsázku, zase si vzal do ruky černou pánskou příruční kabelu, menší než posledně (více zde).

Není pravda, že by se od jeho posledního výletu na Strahov, nic nestalo. Sudí Adámek a Býma si vzpomněli, že Martin "Chřestýš" Svoboda uplácel Adámka 200 000 korunami, odměnou za výhru Plzně v Jablonci.

Viktoria Plzeň už v té věci podala na Adámka trestní oznámení a žalobu na půl milionu. Její šéf Tomáš Paclík osočil Křetínského, že celou věc řídí a zasypal ho sprškou invektiv (více zde).

Golda potvrdil, že u Chřestýše a u Adámka proběhla v pondělí domovní prohlídka provedená protikorupční policií. "Obvinění však zatím žádná nepadla. My jsme se v disciplinárce ocitli v důkazní nouzi - a vyvést by nás z ní mohly důkazy pana Křetínského," dodává Golda.

Seriálu chybí to podstatné: Konec

A teď se nabízí důležitá otázka: Proč si tedy Golda pozval Křetínského až čtvrt roku poté, co Křetínský informace o fotbalové špíně přeříkal předsedu Peltovi?

Ano, argumentovalo se tehdy tím, že policie potřebuje náskok, aby mohla pracovat, ale tři měsíce? S vědomím Křetínského informací, které prý jsou podle sparťanského bosse i nyní v podstatě totožné s těmi zářijovými, už možná mohla být disciplinárka ve svém vyšetřování o míle dál.

"Je to možné, ale po bitvě je každý generál," zní Goldova nepříliš přesvědčivá odpověď.

Těžko tím vyvrátí spekualce, že celá věc jede podle předem připravovaného a jednotlivými epizodami donekonečna natahovaného scénáře, na jehož pozadí se odehrává mocenský boj uvnitř českého fotbalu.

Jen konec toho příběhu, zdá se, ještě nikdo nedoladil. Scénáristé patrně ještě nerozštípli, které figury padnou a které dostanou ve druhé řadě seriálu větší prostor než dosud.

Až se tak stane, možná se konečně dočkáme těch sparťanských důkazů. Nebo také ne.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy