reklama
 
 

Kauza sportovních dotací živě: policie zadržela deset lidí, tři už propustila

09:00

Dobrý den, vítejte u dnešního online přenosu z dramatických událostí, které ve středu zasáhly český sport a při kterých zadržela policie několik vysoce postavených osob českého sportu, včetně předsedy českého fotbalu Miroslava Pelty. 

09:22

Jaká je aktuální situace? Vyšetřovatelé začali dnes ráno vyslýchat zadrženého předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Vysvětlení bude podávat v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

09:23

Miroslav Pelta má za sebou pořádně dlouhou noc. Během policejního zásahu v budově FAČR na Strahově asistoval policistům při předkládání relevantních dokumentů, nyní ho vyšetřovatelé vyslýchají. Během dne má být rozhodnuto, zda fotbalový boss skončí ve vazbě.

09:28

Pelta byl ve středu jedním z nejméně pěti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní.

Podle informací Aktuálně.cz už byl Miroslav Pelta obviněn, stejně jako náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová a její podřízený odpovědný za sport Zdeněk Bříza.

Miroslava Peltu vyvádí policie ze sídla FAČR Miroslava Peltu vyvádí policie ze sídla FAČR | Foto: Milan Kammermayer
09:30

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu se vrátili na pražský magistrát, který navštívili už ve středu. A to v souvislosti se zatýkáním mezi českými sportovními bossy. "Policie i dnes pokračuje ve vyšetřování," řekl redakci Aktuálně.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve středu kriminalisté v čele s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou prohledávali kanceláře pražského zastupitele a šéfa klubu ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Ve čtvrtek se začali zajímat o jejich interní e-mailovou konverzaci, jak redakci sdělily důvěryhodné zdroje z magistrátu.

09:44

Podívejte se na fotografie ze zásahu policie v sídle FAČR, která krátce po půlnoci odvezla ze Strahova zadrženého Miroslava Peltu ZDE 

10:09

Podle Hofmana se policisté nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. "Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města," sdělil mluvčí magistrátu.

10:25

Policejní návštěvu ve svých kancelářích už přiznala i Česká unie sportu. "V souvislosti s vyšetřováním, které policie 3. června zahájila v sídle FAČR, zapečetily policejní orgány toho dne večer také tři kanceláře v sídle České unie sportu. V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení. Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové, a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost.

10:48

Vyšetřovatelé v současnosti podle zdrojů Aktuálně.cz prohledávají stále kancelář ředitelky odboru sportu Soni Fáberové ve Škodově paláci a sedí také na kancelářích informatiky. Jsou připojeni na interní sít magistrátu a stahují z něj všechny emaily, které si mezi sebou za poslední roky vyměnili Fáberová se zastupitelem za ČSSD Karlem Březinou.

Policie se nezajímá o jejich práci pro hlavní město, vyšetřování však souvisí s jejich působením na ministerstvu školství. Fáberová tam působí jako členka grantové komise pro rozdělování dotací a Březina byl poradcem ministryně Valachové (ČSSD). V jejich mailové komunikaci vyšetřovatelé hledají zmínky o údajném domlouvání, kdo jaké peníze pro sport dostane.

12:37

Podle právní zástupce ČUS Prokopa Beneše není unie z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být ani její šéf Miroslav Jansta. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl Beneš.

14:12

Vír událostí se na chviličku zastavil, ale pokud se vám stále nechce téma opouštět, doporučujeme výběr těch nejlepších reakcí, jaké jsme na sociálních sítích našli.

14:36

Celý den se marně pokoušíme sehnat vyjádření Miroslava Jansty, šéfa České unie sportu a České basketbalové federace. Podle posledních informací, které Aktuálně.cz získalo, je ovšem stále na policii a podává vysvětlení.

14:59

Celá kauza má silné politické konotace, o čemž svědčí i zpráva z pražské organizace TOP 09. Ta podle ČTK zvažuje podání žádosti o svolání mimořádného jednání pražských zastupitelů. Důvodem je středeční zadržení zastupitele ČSSD Karla Březiny a ředitelky magistrátního odboru sportu a volného času Soni Fáberové. 

15:21

Malá zajímavost k nejsledovanějším zadrženým: Zatímco Miroslava Peltu a další osoby vyslýchá policie v Praze, Miroslava Janstu měli odvézt k podání vysvětlení až na teplickou expozituru.

15:34

Pepsi, Česká televize, T-Mobile, ČEPS a AAA auto, tedy významní sponzoři českého fotbalu, se shodují, že svoji podporu tomuto sportu zatím přehodnocovat nebudou. Všichni ale pozorně sledují vývoj situace a nevylučují, že se jejich postoj může změnit. Fortuna a MOL se odmítly pro ČTK vyjádřit.

15:40

Zatímco čekáme na propuštění Pelty a dalších zadržených z policejních služeben, můžeme si jen s naším fotbalovým expertem Luďkem Mádlem představovat, jak to asi u výslechu vypadá …

16:23

Podle České televize žalobci u jedné z diskutovaných osob podali návrh na vzetí do vazby. ČT ale neuvádí, zdali se to týká Miroslava Pelty (FAČR), Simony Kratochvílové (náměstkyně na ministerstvu školství), nebo Zdeňka Břízy (její podřízený).

16:28

Podle informací Aktuálně.cz by se návrh na vzetí do vazby měl týkat Simony Kratochvílové, náměstkyně na ministerstvu školství.

Náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová s ministryní Kateřinou Valachovou. Foto: Salik Sláma
16:35

Připomeňme si, že jakákoliv osoba může být policií zadržena nejvýše na 48 hodin. Pokud vyšetřovatelé usoudí, že je potřeba tuto lhůtu protáhnout, musí soudu navrhnout, aby na příslušnou osobu uvalil vyšetřovací vazbu. Pokud by jí soudce nevyhověl, musí policie danou osobu propustit.

4. 5. 2017 9:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama