Kauza sportovních dotací živě: policie zadržela deset lidí, tři už propustila

Kauza sportovních dotací živě: policie zadržela deset lidí, tři už propustila

09:00

Dobrý den, vítejte u dnešního online přenosu z dramatických událostí, které ve středu zasáhly český sport a při kterých zadržela policie několik vysoce postavených osob českého sportu, včetně předsedy českého fotbalu Miroslava Pelty. 

09:22

Jaká je aktuální situace? Vyšetřovatelé začali dnes ráno vyslýchat zadrženého předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Vysvětlení bude podávat v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

09:23

Miroslav Pelta má za sebou pořádně dlouhou noc. Během policejního zásahu v budově FAČR na Strahově asistoval policistům při předkládání relevantních dokumentů, nyní ho vyšetřovatelé vyslýchají. Během dne má být rozhodnuto, zda fotbalový boss skončí ve vazbě.

09:28

Pelta byl ve středu jedním z nejméně pěti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní.

Podle informací Aktuálně.cz už byl Miroslav Pelta obviněn, stejně jako náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová a její podřízený odpovědný za sport Zdeněk Bříza.

Miroslava Peltu vyvádí policie ze sídla FAČR
Miroslava Peltu vyvádí policie ze sídla FAČR | Foto: Milan Kammermayer
09:30

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu se vrátili na pražský magistrát, který navštívili už ve středu. A to v souvislosti se zatýkáním mezi českými sportovními bossy. "Policie i dnes pokračuje ve vyšetřování," řekl redakci Aktuálně.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve středu kriminalisté v čele s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou prohledávali kanceláře pražského zastupitele a šéfa klubu ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Ve čtvrtek se začali zajímat o jejich interní e-mailovou konverzaci, jak redakci sdělily důvěryhodné zdroje z magistrátu.

09:44

Podívejte se na fotografie ze zásahu policie v sídle FAČR, která krátce po půlnoci odvezla ze Strahova zadrženého Miroslava Peltu ZDE 

10:09

Podle Hofmana se policisté nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. "Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města," sdělil mluvčí magistrátu.

10:25

Policejní návštěvu ve svých kancelářích už přiznala i Česká unie sportu. "V souvislosti s vyšetřováním, které policie 3. června zahájila v sídle FAČR, zapečetily policejní orgány toho dne večer také tři kanceláře v sídle České unie sportu. V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení. Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové, a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost.

10:48

Vyšetřovatelé v současnosti podle zdrojů Aktuálně.cz prohledávají stále kancelář ředitelky odboru sportu Soni Fáberové ve Škodově paláci a sedí také na kancelářích informatiky. Jsou připojeni na interní sít magistrátu a stahují z něj všechny emaily, které si mezi sebou za poslední roky vyměnili Fáberová se zastupitelem za ČSSD Karlem Březinou.

Policie se nezajímá o jejich práci pro hlavní město, vyšetřování však souvisí s jejich působením na ministerstvu školství. Fáberová tam působí jako členka grantové komise pro rozdělování dotací a Březina byl poradcem ministryně Valachové (ČSSD). V jejich mailové komunikaci vyšetřovatelé hledají zmínky o údajném domlouvání, kdo jaké peníze pro sport dostane.

12:37

Podle právní zástupce ČUS Prokopa Beneše není unie z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být ani její šéf Miroslav Jansta. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl Beneš.

14:12

Vír událostí se na chviličku zastavil, ale pokud se vám stále nechce téma opouštět, doporučujeme výběr těch nejlepších reakcí, jaké jsme na sociálních sítích našli.

14:36

Celý den se marně pokoušíme sehnat vyjádření Miroslava Jansty, šéfa České unie sportu a České basketbalové federace. Podle posledních informací, které Aktuálně.cz získalo, je ovšem stále na policii a podává vysvětlení.

Miroslav Pelta a Miroslav Jansta
Miroslav Pelta a Miroslav Jansta | Foto: ČTK
14:59

Celá kauza má silné politické konotace, o čemž svědčí i zpráva z pražské organizace TOP 09. Ta podle ČTK zvažuje podání žádosti o svolání mimořádného jednání pražských zastupitelů. Důvodem je středeční zadržení zastupitele ČSSD Karla Březiny a ředitelky magistrátního odboru sportu a volného času Soni Fáberové. 

15:21

Malá zajímavost k nejsledovanějším zadrženým: Zatímco Miroslava Peltu a další osoby vyslýchá policie v Praze, Miroslava Janstu měli odvézt k podání vysvětlení až na teplickou expozituru.

15:34

Pepsi, Česká televize, T-Mobile, ČEPS a AAA auto, tedy významní sponzoři českého fotbalu, se shodují, že svoji podporu tomuto sportu zatím přehodnocovat nebudou. Všichni ale pozorně sledují vývoj situace a nevylučují, že se jejich postoj může změnit. Fortuna a MOL se odmítly pro ČTK vyjádřit.

15:40

Zatímco čekáme na propuštění Pelty a dalších zadržených z policejních služeben, můžeme si jen s naším fotbalovým expertem Luďkem Mádlem představovat, jak to asi u výslechu vypadá …

jak vidno z krátkého videa, jež uniklo z výslechové místnosti, první hodiny Peltova setkání s vyšetřovateli probíhaly poněkud stereotypně

Zveřejnil(a) Luděk Mádl - Aktuálně.cz dne 04. Květen 2017
16:23

Podle České televize žalobci u jedné z diskutovaných osob podali návrh na vzetí do vazby. ČT ale neuvádí, zdali se to týká Miroslava Pelty (FAČR), Simony Kratochvílové (náměstkyně na ministerstvu školství), nebo Zdeňka Břízy (její podřízený).

16:28

Podle informací Aktuálně.cz by se návrh na vzetí do vazby měl týkat Simony Kratochvílové, náměstkyně na ministerstvu školství.

Foto: Salik Sláma
16:35

Připomeňme si, že jakákoliv osoba může být policií zadržena nejvýše na 48 hodin. Pokud vyšetřovatelé usoudí, že je potřeba tuto lhůtu protáhnout, musí soudu navrhnout, aby na příslušnou osobu uvalil vyšetřovací vazbu. Pokud by jí soudce nevyhověl, musí policie danou osobu propustit.

16:40

Z uvedeného vyplývá, že pokud policie (ve spolupráci se státním zastupitelstvím) požádala o uvalení vazby pouze na jednu osobu, zbylé dvě zadržované osoby, tedy Miroslav Pelta a Zdeněk Bříza, by se tudíž mohly brzy ocitnout na svobodě. Ale nepředbíhejme.

16:45

Vrchní státní zastupitelství v Praze oficiálně potvrdilo, že v trestní věci vedené v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti státní podpory sportu bylo zadrženo 10 osob. "U jedné z těchto osob již byl podán příslušnému soudu návrh na vzetí do vazby. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace," dodal ve své zprávě Ondřej Trčka.

17:06

Andrej Babiš je právě hostem živě vysílaného rozhovoru v DVTV, kde se vyjadřuje nejen k pádu vlády a dalším politickým tématům, ale okrajově i k zátahu ve sportovním zákulisí. "Je to organizovaná kampaň jako Vrtěti psem," říká v narážce na slavný film. Stále probíhající rozhovor můžete sledovat zde (a po skončení si jej pustit ze záznamu).

17:11

Okresní buňka sociální demokracie v Kolíně v souvislosti s kauzou navrhovala odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové a předsedy sněmovny Jana Hamáčka z kandidátky strany (pro podzimní volby) ve Středočeském kraji, ale podle posledních zpráv s návrhem neuspěli a ministryně na kandidátce zůstane.

17:54

Fotbalová asociace vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně:

Veškeré kroky Výkonného výboru FAČR a sekretariátu FAČR jsou pod pravidelným dohledem interních (Revizní a kontrolní komise FAČR - RKK) i externích kontrolních (Nejvyšší kontrolní úřad, kontrolní orgány Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, finanční úřady ČR a externí auditorská společnost FAČR) a mezinárodních orgánů jakými jsou Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) a Evropská fotbalová unie (UEFA).

Žádná z těchto institucí nikdy nekonstatovala, že by ze strany FAČR došlo ke zneužití dotačních prostředků. 

18:01

Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla podle vyjádření FAČR změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT.

"V roce 2016 činily poskytnuté finanční zdroje z loterií pro FAČR 172 milionů, korun. Faktické meziroční navýšení příjmů z programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun," stojí v prohlášení FAČR.

18:33

Podle ministra financí Andreje Babiše, který byl hostem DVTV, se vedle náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové navrhuje vazba také pro Karla Březinu, pražského zastupitele a poradce pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové.

Foto: Economia
19:56

Deník Aktuálně.cz získal nové důležité informace. Orgány činné v trestním řízení podaly návrh na uvalení vyšetřovací vazby na dvě osoby. Jednou z nich by měla být, jak již jsme uvedli, Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství. O druhé osobě se spekuluje, nicméně by jí měl být Miroslav Pelta, předseda FAČR. Podle informačního zdroje deníku Aktuálně.cz je jisté, že vazba nebude vyžadována pro Karla Březinu, šéfa pražských zastupitelů ČSSD - byť slovo vazba v souvislosti s ním použil místopředseda vlády Andrej Babiš.

20:05

Tři z deseti vyslýchaných již policejní služebny opustili a jsou na svobodě. Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, by měl být na teplické policejní expozituře vyslýchán až do rána.

Soči 2014: Miroslav Jansta - místopředseda ČOV
Soči 2014: Miroslav Jansta - místopředseda ČOV | Foto: ČOV/Václav Mudra
20:17

Kvůli celé krizi v českém sportu by se měl v příštím týdnu sejít sněmovní podvýbor pro sport. "Tohle nemůžeme nechat jen tak, svolám mimořádnou schůzi," informoval předseda podvýboru Jiří Holeček (ANO).

20:25

Na pondělí bylo svoláno mimořádné zasedání výkonného výboru FAČR, které by mělo řešit krizovou situaci. Zúčastní se ho Miroslav Pelta, nebo ne? To je otázka, kterou vyřeší nejbližší hodiny.

21:32

Portál Seznam.cz získal dokumenty, v nichž policisté popisují, že se náměstkyně Simona Kratochvílová a šéf fotbalu Miroslav Pelta společně domlouvali na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

21:34

"Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," uvádějí vyšetřovatelé.

21:42

Žalobci navrhli vazbu pro předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu v souvislosti s vyšetřováním dotací z ministerstva školství na sport. Oznámila to v prohlášení fotbalová asociace, která bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května.

21:44

"Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor," stojí v prohlášení FAČR.

23:02

To je pro dnešek z online přenosu vše. Všem čtenářům přejeme klidnou noc.

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy