Praha - Nijak se tím netají. Lídr plzeňské kabiny Pavel Horváth si předsevzal, že už nic nebude odkládat a přestože ještě figuruje na ligové soupisce Viktorie, začne už pracovat na svém trenérském vzdělání.
"Teď už se k tomu dokopat musím," řekl devětatřicetiletý fotbalista v půlce srpna, když plzeńský tým po Dušanu Uhrinovi převzal Miroslav Koubek a vedení Viktorie oznámilo, že Pavel Horváth začne působit v roli jakéhosi neformálního asistenta.
Potíž je v tom, že Pavel Horváth potřebuje absolvovat dva stupně trenérského vzdělání. Takzvané "áčko" a pak vrcholnou profi-licenci.
Dosud platilo, že vám "áčko" nestačilo ani na to, abyste mohl sedět na prvoligové lavičce jako plnohodnotný asistent. Horváth má ale štěstí, výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, tedy jakási Peltova fotbalová vláda, zrovna přijala novou směrnici. A ta vynikajícím ligovým hráčům typu Pavla Horvátha v tomto ohledu život usnadní.
"K tomu, aby Pavel Horváth nebo kdokoli jiný mohl absolvovat A-licenci, musí už zároveň něco trénovat. Vlastní hráčskou kariéru kvůli tomu, myslím, ještě končit nemusí, ale je jasné, že když třeba třikrát týdně povede trénink žáčků a pak s nimi o víkendu absolvuje zápas, nějaký čas mu to zabere. Když se na "áčko" přihlásí a kurz absolvuje, může dostat příslušný certifikát někdy v polovině příštího roku," říká Antonín Plachý, šéf vzdělávání trenérů při Fotbalové asociaci ČR.
Oddechne si i Šmarda. Dočasně
V současnosti platí, že A-licence nestačí ani na pozici prvoligového asistenta. "Ale výkonný výbor teď dostal ke schválení směrnici, která by v tomto ohledu zvýhodňovala vynikající reprezentanty nebo ligové hráče. Ten, kdo absolvuje tuším alespoň 150 ligových startů nebo určitý počet reprezentačních utkání, bude moci zastávat oficiálně roli asistenta trenéra v první lize i s A-licencí," vysvětluje Plachý.
Podle zápisu výkonný výbor změnu směrnic pro udělování trnérských licencí schválil, a to s okamžitou účinností.
"Ovšem i pro tyhle zasloužilé hráče to bude platit jen dočasně. Platí, že se při nejbližší příležitosti musí přihlásit na studium profi-licence, jinak jim ta jejich výjimka platit přestane," dodává Plachý, který je oficiálně vedoucím trenérsko-metodického úseku FAČR.
Nová regule potěší třeba Michala Šmardu, bývalého úspěšného hráče Sparty či Hradce Králové, který má také jen A-licenci. A v Brně pracuje po boku Václava Kotala jako jeho asistent tak trochu na zapřenou. Oficiálně ho kryje trenérská profi-licence ředitele klubu Zdeňka Kudely.
"Nová norma sice na jednu stranu otevírá tyhle možnosti bývalým výborným hráčům, na druhou stranu chce zpřísnit ty případy, kdy někdo ve skutečnosti dělá trenérskou práci, na kterou potřebnou licenci nemá. Bude se to kontrolovat. A ten kdo svou licenci poskytuje k tomu, aby takové případy zakrýval, riskuje, že o ni přijde," říká Plachý.
Složitá situace byla v tomto ohledu před časem v Českých Budějovicích, kdy mužstvo bez profi-licence trénoval Martin Vozábal. U Baníku Ostrava zase nyní oficiálně vystupuje jako hlavní kouč Tomáš Bernády, a přitom tým trénuje Martin Svědík, který profi-licenci teprve studuje.
Ale vraťme se k Pavlu Horváthovi. Dejme tomu, že v polovině příštího roku dosáhne na A-licenci. A podle nové regule se jako úspěšný ligový hráč bude moci dočasně stát asistentem u prvoligového týmu. Ale co dál?
Dva roky praxe. I ty se zkrátí
"Obecně platí, že poté, co někdo dostane A-licenci, musí pak absolvovat dva roky trenérské praxe, aby se mohl přihlásit ke studiu profi-licence. Nová norma tady ale opět zvýhodňuje ty vynikající ligové fotbalisty nebo reprezentanty a umožní jim, aby byla tahle lhůta zkrácena," říká Plachý.
A následuje další překážka: přijímací zkoušky ke studiu profi-licence. Síto je nastavené poměrně hustě, k vlastnímu studiu bývá totiž přijato maximálně 25 lidí. "To je opravdu maximální číslo k tomu, aby ten kurz mohl být efektivní, teď pracujeme s 22 uchazeči. A jsou země, kde do kurzu berou třeba jen 12-15 trenérů," říká Plachý.
Studium profilicence pak trvá zhruba dva roky. "Ale je rozložené v čase, většinou spolu pracujeme tak jeden týden v měsíci. A navíc studenti dostávají domácí úkoly," vysvětluje Plachý. S frekventanty kurzu se pracuje třeba při mládežnických turnajích reprezentačních týmů. "Byli jsme i na exkurzi v Nyonu v sídle UEFA," doplňuje Plachý.
Absolventi musí zvládnout nejen učivo o fotbalové taktice, ale i základy anatomie, pochopit fyziologické procesy v těle fotbalisty, vyznat se v psychologii.
Cesta k pozici prvoligového kouče s náležitou profi-licencí není snadná a krátká. Ale pro Pavla Horvátha a další hráče se skvělou kariérou bude teď přeci jen o maličko kratší.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz