Ostuda před derby? Znám to. Ale zápas se Slavií je vždycky na krev, říká Novotný

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 4. 2019 12:56
Atmosféru vyhecovaných bitev se Slavií zná jako nikdo jiný. V ligovém áčku Sparty strávil šestnáct let, Letenským dopomohl ke čtrnácti titulům. Bývalý vynikající stoper Jiří Novotný věří, že borce v rudých dresech domácí výbuch s Karvinou před semifinále fotbalového MOL Cupu v Edenu nepoznamená.
Sparťan Jiří Novotný (vpravo) se slávistou Radkem Černým
Sparťan Jiří Novotný (vpravo) se slávistou Radkem Černým | Foto: Milan Kammermayer

Jak se dá podle vás nejlépe oklepat ze zápasu, který Sparta v neděli odehrála?

Derby je zcela výjimečný duel. Vzpomínám si, jak jsme jednou doma také ostudně podlehli Trnavě a za týden jsme Slavii porazili.

Padla i Slavia ve Zlíně. Jak tipujete dnešní pohárový duel?  

O motivaci se bavit nemusíme, takže si myslím, že to zase bude zápas na krev. Slavia chce získat double a Sparta se netají přáním osladit si letošní sezonu prvenstvím v poháru, čímž by si otevřela dveře do Evropské ligy.

V jarní tabulce je Sparta po deseti odehraných zápasech s dvaadvaceti body na nejvyšší příčce. Překvapila vás tato bilance?

Podařilo se jí zvládnout první utkání, což jí pomohlo psychicky. Byl znát i příchod Dočkala. Bez něj ale už klopýtla v Mladé Boleslavi a v neděli dokonce propadla v utkání s Karvinou, kdy jí chyběl i další kvalitní záložník Kanga.

Ten stojí v rámci třízápasového trestu. Jak angažmá gabonského středopolaře na Letné hodnotíte?

Je to dobrý fotbalista a v poslední době se uklidnil, ale zároveň není možné, aby v sezoně nasbírat dvanáct žlutých karet, navíc většinou za klukoviny, což prozrazuje obrovskou nekázeň. Na jedné straně pomáhá, ale zároveň také oslabuje mužstvo.

A jaký dojem máte z několika mladíků, kteří se ve Spartě zabydlují?

Pozorně sleduju hlavně Plechatého. Je rychlý, nebojácný, ale potřeboval by mít vedle sebe zkušeného stopera. Výborný je Hložek, který má před sebou slibnou budoucnost. Jiný typ útočníka je Drchal. Potřebuje však pravidelně hrát a ze zkušenosti vím, že když se mužstvu nedaří, tak je moc těžké vyniknout.

Je pro Slavii výhodou, že má tak široký kádr? 
Určitě. Spartě proti Karviné chybělo pět zraněných nebo nemocných a bylo to na výkonu mužstva znát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy