Baník přežil svou smrt, Ostrava odkoupí Bazaly

David Procházka
20. 5. 2013 11:34
Zastupitelstvo města Ostravy na druhý pokus odhlasovalo odkup pozemků Baníku Ostrava.
Milan Baroš pomohl Baníku ke sportovní záchraně, politici nyní vyřešili dluhy klubu.
Milan Baroš pomohl Baníku ke sportovní záchraně, politici nyní vyřešili dluhy klubu. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Ostravské městské zastupitelstvo rozhodlo v pondělí dopoledne o tom, že za částku 114 milionů korun odkoupí areál fotbalového stadionu Bazaly s přilehlými pozemky.

S nejvyšší pravděpodobností tak zachránilo osud tradičního fotbalového klubu Baníku Ostrava, který má bohatou tuzemskou i mezinárodní historii, ale také 170milionové dluhy.

Výsledek hlasování byl dlouho nejistý

Mimořádné jednání zastupitelstva začalo hodně bouřlivě. Zastánci záchrany Baníku, zejména primátor Petr Kajnar (ČSSD), uváděli argumenty, proč Baníku pomoci, odpůrci zase protestovali a zdůrazňovali, že se město musí chovat jako správný hospodář.

Zaujalo také vystoupení Radima Lauka, bývalého člena ČSSD, momentálně nezařazeného zastupitele. Ten nařkl radního Lumíra Palyzu (ČSSD), že si vyřizuje v kauze Baník osobní účty před komunálními volbami, ve kterých by rád kandidoval na místo primátora, a jde tak proti současným záměrům stávajícího primátora Kajnara.

Přestávka vnesla jasno

Důležitým okamžikem bylo vystoupení zastupitele za TOP 09 Aleše Juchelky, který si postěžoval na nedostatek informací a na to, že se názorově zmítá mezi souhlasem a nesouhlasem. Požádal o schůzku předsedů zastupitelských klubů, kde si chtěl vyslechnout argumenty všech zainteresovaných.

Po skončení asi půlhodinové přestávky došlo po jedenácté dopolední k hlasování a návrh o jeden hlas těsně neprošel. Pro bylo jen 49,5 procenta přítomných zastupitelů.

O patnáct minut později ovšem požádal předseda klubu zastupitelů o revokaci usnesení a na druhý pokus už návrh prošel. Pro bylo 29 zastupitelů, 12 proti a sedm se zdrželo.

Při opakovaném hlasování změnili své hlasy Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09). Oba se při prvním hlasování zdrželi a ve druhém pak hlasovali "pro".

Zamítnutí by znamenalo krach

Zamítnutí městem by přitom znamenalo jediné. Vyhlášení insolvence a společnost by pak spadla do konkurzu. Slavný fotbalový klub by tak bez profesionální licence a bez hráčů a majetku zcela vymizel z fotbalové mapy.

Na výsledek pondělního mimořádného zastupitelstva čekali nejen majitelé Baníku, jeho fanoušci, ale celá fotbalová veřejnost v České republice.

„Svazový předseda Miroslav Pelta je s naší situací podrobně seznámen a čeká na pondělní výsledek,“ řekl Petr Šafarčík, už více než rok předseda představenstva FC Baník Ostrava, a. s.

Baník Ostrava má nyní čtyřiadvacet hodin na podání odvolání proti neudělení prvoligové profesionální licence. „Odvolání nic nebrání v cestě. Zbylé závazky už bychom nějak rozložili, kapitalizovali a uměli si s nimi nějak poradit,“ prozradil Šafarčík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy