Baník přežil svou smrt, Ostrava odkoupí Bazaly

David Procházka
20. 5. 2013 11:34
Zastupitelstvo města Ostravy na druhý pokus odhlasovalo odkup pozemků Baníku Ostrava.
Milan Baroš pomohl Baníku ke sportovní záchraně, politici nyní vyřešili dluhy klubu.
Milan Baroš pomohl Baníku ke sportovní záchraně, politici nyní vyřešili dluhy klubu. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Ostravské městské zastupitelstvo rozhodlo v pondělí dopoledne o tom, že za částku 114 milionů korun odkoupí areál fotbalového stadionu Bazaly s přilehlými pozemky.

S nejvyšší pravděpodobností tak zachránilo osud tradičního fotbalového klubu Baníku Ostrava, který má bohatou tuzemskou i mezinárodní historii, ale také 170milionové dluhy.

Výsledek hlasování byl dlouho nejistý

Mimořádné jednání zastupitelstva začalo hodně bouřlivě. Zastánci záchrany Baníku, zejména primátor Petr Kajnar (ČSSD), uváděli argumenty, proč Baníku pomoci, odpůrci zase protestovali a zdůrazňovali, že se město musí chovat jako správný hospodář.

Zaujalo také vystoupení Radima Lauka, bývalého člena ČSSD, momentálně nezařazeného zastupitele. Ten nařkl radního Lumíra Palyzu (ČSSD), že si vyřizuje v kauze Baník osobní účty před komunálními volbami, ve kterých by rád kandidoval na místo primátora, a jde tak proti současným záměrům stávajícího primátora Kajnara.

Přestávka vnesla jasno

Důležitým okamžikem bylo vystoupení zastupitele za TOP 09 Aleše Juchelky, který si postěžoval na nedostatek informací a na to, že se názorově zmítá mezi souhlasem a nesouhlasem. Požádal o schůzku předsedů zastupitelských klubů, kde si chtěl vyslechnout argumenty všech zainteresovaných.

Po skončení asi půlhodinové přestávky došlo po jedenácté dopolední k hlasování a návrh o jeden hlas těsně neprošel. Pro bylo jen 49,5 procenta přítomných zastupitelů.

O patnáct minut později ovšem požádal předseda klubu zastupitelů o revokaci usnesení a na druhý pokus už návrh prošel. Pro bylo 29 zastupitelů, 12 proti a sedm se zdrželo.

Při opakovaném hlasování změnili své hlasy Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09). Oba se při prvním hlasování zdrželi a ve druhém pak hlasovali "pro".

Zamítnutí by znamenalo krach

Zamítnutí městem by přitom znamenalo jediné. Vyhlášení insolvence a společnost by pak spadla do konkurzu. Slavný fotbalový klub by tak bez profesionální licence a bez hráčů a majetku zcela vymizel z fotbalové mapy.

Na výsledek pondělního mimořádného zastupitelstva čekali nejen majitelé Baníku, jeho fanoušci, ale celá fotbalová veřejnost v České republice.

„Svazový předseda Miroslav Pelta je s naší situací podrobně seznámen a čeká na pondělní výsledek,“ řekl Petr Šafarčík, už více než rok předseda představenstva FC Baník Ostrava, a. s.

Baník Ostrava má nyní čtyřiadvacet hodin na podání odvolání proti neudělení prvoligové profesionální licence. „Odvolání nic nebrání v cestě. Zbylé závazky už bychom nějak rozložili, kapitalizovali a uměli si s nimi nějak poradit,“ prozradil Šafarčík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy