Sparta prohrála v Liberci, Plzeň má ligový titul na dosah

4. 5. 2013 19:00
Fotbalisté Liberci zvítězili ve 26. kole Gambrinus ligy mistrů nad pražskou Spartou 2:0, a velmi jí tak stížili cestu k ligovému titulu.
Fotbalisté Liberce výrazně stížili Spartě boj o titul a sami se posunuli na třetí místo tabulky. | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Liberce zvítězili ve 26. kole Gambrinus ligy mistrů nad pražskou Spartou 2:0, a velmi jí tak stížili cestu k ligovému titulu.

Sparta ztrácí čtyři kola před koncem ročníku na vedoucí Plzeň už pět bodů.

Naopak Slovan po šesté ligové výhře v řadě postoupil v tabulce na třetí místo o tři body před dvojici Jablonec - Olomouc a opět zvýšil své šance na účast v Evropské lize pro příští sezonu.

Ve druhém sobotním zápase porazil ostravský Baník zásluhou dvou gólů Milana Baroše Příbram 2:0 a připsal si důležité tři body v boji o záchranu.

Baník v tabulce poskočil na desáté místo a na sestupové pozice má nyní náskok pěti bodů. Příbram klesla na třináctou příčku a na Baník nyní ztrácí jeden bod.

Hrdinou zápasu byl Rabušic

Severočeši hráli proti Spartě bez respektu a už v 8. minutě otevřel skóre Rabušic, který si naběhl do vápna na centr Šurala z pravé strany. Na druhé straně mohl kontrovat Lafata, ale jeho hlavička neměla gólové parametry.

Naopak mohlo být ještě hůř pro Letenské. Delarge vyslal do šance Rabušice, který nastřelil tyč. Sparta se probrala až v závěru poločasu, ale na nějakou větší šanci to nestačilo.

Po přestávce mohl srovnat Hušbauer, ale v dobré pozici minul branku Kováře. Pak ale opět úřadoval Liberec. Nejprve Frýdek dopravil míč do sítě po standardní situaci, ale gól sudí kvůli ofsajdu neuznali.

V 66. minutě už to ale bylo 2:0 a opět u toho byl Rabušic, který vyslal do sóla Štajnera a ten vyběhnuvšího Vaclíka obstřelil.

Hosté pak vyslali do boje Kweukeho s Bednářem, ale ani to nestačilo na dobře fungující hru Liberce. Sparta tak ztratil další tři body a titul se jí pořádně vzdálil.

Výhru  Baníku zařídil Baroš

Ostravská sestava doznala pro záchranářský souboj s Příbramí hned několika změn, ty však začaly brzy přinášet kladný efekt. Zvláště spolupráce Milosavljeva s Barošem znamenala pro Středočechy velké nebezpečí.

Už ve druhé minutě vyslal prvně jmenovaný Baroše do sóla, jenže ve skórování do odkryté svatyně mu zabránili hostující zadáci.

Chvíli před uplynutím úvodní půlhodiny zahrozili na druhé straně Koukal s Wágnerem, ovšem jejich zakončení postrádalo přesnost.

Příbramští vzápětí přečkali další šance Baníku, ale ve 36. minutě už inkasovali. Poprvé rozvlnil jejich síť z voleje Baroš.

Příbram se nedočkala ani gólu

Strakovi svěřenci se po změně stran vrhli do nátlakového útočení a horko bylo naopak před domácí bránou.

Brankář Bárta se v krátkém sledu blýsknul hned třikrát. Nejprve vytlačil táhlou ránu Krbečka, poté vytěsnil Wágnerovu hlavičku a konečky prstů i Jugasovu bombu.

V 56. minutě se ale znovu radovali Slezané. Po rychlém brejku předložil Milosavljev na malé vápno míč Barošovi a ten nezaváhal. Příbram sice ještě nadále tlačila, ovšem Bárta byl k nepřekonání.

Výsledky 26. kola:

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 8. Rabušic, 66. Štajner. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Jiřík. ŽK: Pavelka, Rybalka, Delarge, Kováč, Kušnír - Hybš, Jarošík, Bednář, Vidlička. Diváci: 9215.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Pavelka, Rybalka (90. Janů), Delarge (63. Coufal) - Štajner - Rabušic (84. Mustapha). Trenér: Šilhavý.
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Hybš (69. Kweuke) - Kadlec (86. Kadeřábek), Matějovský (60. Bednář), Vácha, Hušbauer, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)

Branky: 36. a 56. Baroš. Rozhodčí: Ardeleánu - Filípek, J. Paták. ŽK: Baroš - Mišůn. Diváci: 4470.
Ostrava: Bárta - Stožický, Vomáčka, Kaprálik, Stronati - Fantiš (82. Kraut), Droppa, Lukeš, Milosavljev - Baroš (89. Baránek), Staško (65. Soukup). Trenér: Pulpit.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško (46. Krbeček) - Koukal (60. Šlapák), Tarczal, Mašán (78. Trapp), Pilík - Střihavka, Wágner. Trenér: Straka.

1. Plzeň 26 18 5 3 49:18 59
2. Sparta 26 16 6 4 43:20 54
3. Liberec 26 13 5 8 37:31 44
4. Jablonec 25 11 8 6 43:33 41
5. Olomouc 25 11 8 6 34:24 41
6. Dukla 26 9 12 5 41:29 39