Ostrava - Vůbec nechápal, za co tu žlutou kartu dostal. Zato si útočník Baníku Milan Baroš dobře spočítal, že byla čtvrtá. A že tedy za týden do Teplic jezdit nemusí.
A vůbec pak nešetřil silnými slovy. "Mně to přijde, že je to na objednávku. Jsem z toho obrovsky unaven... Já myslím, že by se na to měl někdo podívat, sám nevím, jestli k tomu můžu mluvit, ani nechci," dodal před kamerou ČT.
"Každopádně takové věci českému fotbalu obrovsky škodí," byl si jist křivdou a dost možná i spiknutím.
Tak co se vlastně stalo? V sobotním ligovém utkání proti Příbrami, v němž Baroš dvěma góly zařídil baníkovskou výhru, se k němu v 68. minutě rozhodčí Petr Ardeleánu najednou rozběhl a vytasil žlutou kartu. Baroš absolutně nechápal proč.
Sudí vysvětlil kartu Lukešovi
"Já jsem se na to sudího ptal. Odpověděl mi, že Barymu písknul faul a on mu pak prý zatleskal. Já to neviděl," řekl deníku Aktuálně.cz Martin Lukeš, Barošův spoluhráč.
S Lukešem se o tom Petr Ardeleánu na hřišti bavil, novinářský dotaz odmítl. "Víte, že my rozhodčí se k takovým věcem nesmíme pro média vyjadřovat. A když jsem slyšel pana Baroše, jak se k tomu postavil, tak už vůbec ne," odvětil sudí.
Zákazem komunikace s médii zdůvodnil své mlčení i Ladislav Dofek, který jako delegát FAČR rozhodčího v utkání hodnotil.
Deník Aktuálně.cz oslovil několik lidí, kteří v sobotu duel přímo na Bazalech sledovali. Nikdo z nich Barošův prohřešek na vlastní oči neviděl, jen někteří měli z druhé ruky, že po odpískání faulu se měl údajně otočit k rozhodčímu zády a sám pro sebe si nevěřícně jednou tlesknout rukama před obličejem. Rozhodně prý nemělo jít o nic s "intenzitou" žluté karty.
"Vykartování" soupeře byla disciplína, kterou před lety v rejstříku českých šíbrů, konkrétně Ivana Horníka, odhalily policejní odposlechy. Udělení karet pro konkrétní hráče, tak aby v dalším kole nemohli hrát proti jeho Žižkovu, si objednával u sudího Miroslava Liby. Ten za to tehdy nebyl nijak potrestán a nyní je předsedou Středočeského KFS (více zde).
Pulpit: Respekt ano, ale oboustranně
Ale vraťme se zpátky do současnosti a na ostravské Bazaly.
"Určitě tu kartu nedostal za faul, možná za nějaké řečnění nebo něco podobného. Já to dobře neviděl... Svůj názor na to mám, ale my trenéři se k takovým věcem nemáme vyjadřovat," reaguje Martin Pulpit, kouč Baníku, který v Teplicích bude muset skládat sestavu bez Baroše.
Něco ale přeci jen ještě dodal: "Rozhodčí vyžadují respekt od hráčů, to je správné. Ale mělo by to fungovat i naopak. Soupeři často drží nebo tahají Milana Baroše za dres, a to se vůbec nepíská," hledal možné příčiny Barošovy frustrace.
Baroš spekuluje o tom, že si jeho kartu někdo objednal. Aby taková objednávka měla smysl, musela by přijít z Teplic. Tam jsou ale v klidu. "Samozřejmě jsme si nikde žádnou kartu neobjednávali. A to, co říkal Milan Baroš, to pro nás vůbec není téma," reaguje Petr Heindenreich, šéf komunikace severočeského klubu, který stejně jako Baník bojuje o záchranu v soutěži.
Baník má situaci o to složitější, že bojuje zároveň i na druhé frontě, o vlastní přežití. A tomuhle boji dává ředitel klubu Petr Šafarčík před úvahami o jedné žluté kartě jednoznačnou prioritu.
Baník a město, návrh číslo dva
"Přiznám se, že jsme tu situaci kolem Milanovy karty ani moc nestudovali. Je samozřejmě nepříjemné, že v Teplicích nebude hrát, ale podstatné pro nás je, že máme z duelu s Příbramí tři body. Ne, o žádném protestu proti výkonu rozhodčího jsme po tomto utkání nepřemýšleli," říká Šafarčík. "Pro nás je teď nejpodstatnější, jak v úterý dopadnou jednání na městské radě, kam mě také pozvali."
Jde o to, že Baník Ostrava eviduje dluh kolem 170 milionů korun. A aby měl šanci dostat profesionální licenci pro příští ročník, potřebuje pomoc města.
Nabízel mu k prodeji společnost Bazaly, a. s., která provozuje fotbalový stadion, ve hře byl obchod asi za 120 milionů, který by baníkovské dluhy do značné míry eliminoval. Pro nízkou podporu byl ale návrh nedávno stažen z jednání zastupitelstva - více zde.
"Teď je připraven návrh nový, místo koupi společnosti Bazaly, a. s., už mluví jen o koupi nemovitosti, ale i to by nám pomohlo," říká Šafarčík. Město by si tedy koupilo "jen" stadion samotný, nikoli společnost, která ho spravuje, a to patrně za částku o něco nižší, než o jaké se mluvilo původně.
Lukeš: Lepší, než kdyby chyběl doma
"Z nového návrhu smlouvy by také vypadly konkrétní závazky města, například dokdy by musela být provedena rekonstrukce stadionu a jak vysokou investicí do ní by se město zavázalo," vysvětluje Šafarčík.
Čas běží, licenční řízení na FAČR končí v poslední květnový den. "Nejbližší termín, na který lze svolat mimořádné zastupitelstvo města, je prý 16. květen. My máme spočítáno, že podklady musíme mít k dispozici nejpozději 21. května," vytyčuje Šafarčík časovou manévrovací plochu.
V prvním kole licenčního řízení včera Baník od FAČR licenci nedostal. Vzhledem k míře jeho zadluženosti a neschopnosti realizovat jakékoli splátkové kalendáře se tak stalo zcela podle očekávání. Teď se Baník odvolá k tzv. licenčnímu tribunálu FAČR, tím získá další čas. Všechny ostatní kluby I. ligy včera licenci obdržely (více zde).
Sportovní záchraně Baníku přispěl zatím nejslavnější odchovanec Milan Baroš pěti góly. V Teplicích kvůli kartě žádný nepřidá. "Baryho to mrzí, ale berme to z té lepší stránky. Je to možná menší zlo, než kdyby tu kartu dostal až v Teplicích a nemohl pak hrát s Duklou zase u nás doma, kde je největším lákadlem pro diváky," přemítá záložník Martin Lukeš.
Dohoda zní tak, že Baroš po půlroce fotbalové "odstávky" v Galatasaray nabírá v Baníku znovu fotbalovou sílu, hraje za něj v podstatě zadarmo. A Baník ho za to v létě pustí na lukrativnější angažmá do ciziny, aniž by za to chtěl od Barošova nového klubu odstupné.
Už se rýsuje další Barošova budoucnost? Na to teď Pavel Paska, šéf agentury ISM, která Baroše zastupuje, odmítá odpovídat: "Dohoda je jasná: Nebudeme nic takového řešit, dokud se Baník v lize nezachrání. To je teď Milanova priorita."
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz