Nesmrtelný Ferguson. Prostořeký tyran, který zranil Beckhama

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 5. 2013 11:00
Legendy se nikdy nerodí lehce. Sir Alex Ferguson není výjimkou. Nechybělo mnoho a z United dostal vyhazov po pár letech.
Sir Alex Ferguson po sedmadvaceti letech opouští lavičku Manchesteru United.
Sir Alex Ferguson po sedmadvaceti letech opouští lavičku Manchesteru United. | Foto: Reuters

Praha - Když jakýsi útočník Bobby McCulley před dlouhými devětatřiceti lety prohlásil o tehdejším trenérovi svého týmu East Stirlingshire, že se ho bojí a že je pro něj "děsivým bastardem", nemohl ani tušit, že spílá muži, který se v budoucnu stane největší trenérskou legendou fotbalové historie.

Ten muž, tehdy teprve třiatřicetiletý začínající trenér bez jakékoli zkušenosti, se totiž jmenoval Alex Ferguson. Budoucí nesmrtelná legenda jednoho z největších světových klubů, Manchesteru United

O téměř čtyři desetiletí později, právě v těchto dnech, rodák z Glasgowa ukončil po zisku svého třináctého mistrovského titulu v barvách Rudých ďáblů svou neuvěřitelnou trenérskou kariéru. Ukloňme se, sir Alex Ferguson odchází.

V Česku už by byl propuštěn

Předtím, než nesmazatelně spojil svůj život s manchesterským svatostánkem Old Trafford, trénoval doma ve Skotsku. Nejprve čtyři roky St. Mirren, poté dalších osm let Aberdeen a rok také skotskou reprezentaci, v níž působil třeba při MS 1986 v Mexiku.

Především triumf v Poháru vítězů poháru, k němuž dovedl podceňovaný Aberdeen, mu vynesl angažmá ve slavném anglickém velkoklubu.

Na lavičku United usedl v listopadu 1986 a svou první sezonu dokončil na jedenáctém místě. V české Gambrinus lize a i jiných soutěžích by to jistě znamenalo rychlý konec, jenže vedení MU Fergusonovi kdo ví proč důvěřovalo.

Další krize přišla po nepovedené sezoně 1988/1989. Pod skotským koučem se výrazně rozkývala židle, výhrou ve třetím kole v FA Cupu se však Ferguson na poslední chvíli zachránil. Takhle složitě se někdy rodí legendy.

V 90. letech rozhýbal rudou mašinu

V devadesátých letech pak Ferguson rozhýbal monstrum, rudou mašinu na trofeje. Nejprve slavil FA Cup, Pohár vítězů pohárů a evropský Superpohár. Pak přivedl Erika Cantonu a v roce 1993 získal pro Red Devils první titul po nekonečných šestadvaceti letech. A v následujícím roce jej obhájil.

Pak už tituly přicházely pravidelně: 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 20072008200920112013.

K úspěchům v domácí soutěži sir Alex přidal dvě trofeje pro vítěze Ligy mistrů, jednu z Interkontinentálního poháru a jednu z MS klubů.

Ale vraťme se zpět k "děsivému bastardovi". To, že se fenomenální kouč, který se v mládí živil jako dělník v glasgowských docích, leckdy choval i po získání šlechtického titulu v roce 1999 ke svým svěřencům jako tyran, je všeobecně známo. Své o tom ví jeden z nejslavnějších Fergusonových "hochů", David Beckham.

Beckham dostal kopačkou

Ten opustil Old Trafford v roce 2003 několik měsíců poté, co jej Fergie nechtíc trefil pod oko kopačkou, kterou v kabině ze vzteku nakopl.

"Pořád v něm vidíte tu agresi. Děsí mě, když se na něj dívám v televizi. Ta agrese ho jako manažera nikdy neopustí," říkal zhruba před rokem Beckham v rozhovoru. I přes konflikty se slavným koučem jej však nikdy nepřestal respektovat.

"Jeho zápal je jeden z důvodů, proč je tak respektovaný. Ale má i svou jemnější stránku. Neukazuje ji často, ale má ji," uvedl současný hráč Paris St. Germain.

"Když ho vidím u postranní čáry, mám pocit, že tady bude navždy. Není možné říct, že vůbec někdy skončí. Je nejlepší," poklonil se Fergusonovi jeho bývalý svěřenec.

Brazilce Ronalda nazval tlusťochem

Měl pravdu, v jednom se však mýlil. Feguson tady věčně nebude. Fotbalovému světu budou jeho neustálé komentáře na adresu rozhodčích, proslulé "fény" směrem k hráčům, kteří neplní jeho úkoly, i jeho často zbytečná prostořekost chybět.

Naposledy si skotská legenda necitlivě pustila ústa na špacír po nedávném zápase Ligy mistrů mezi United a Realem Madrid.

"Cristiano Ronaldo je mnohem lepší útočník než ten tlustý Ronaldo," podotkl Ferguson. Na mysli měl legendárního brazilského kanonýra, držitele Zlatého míče z letech 1997 a 2002.

"Neviděl, jak teď vypadám. Nemám co dodat ke svému dřívějšímu fyzickému vzhledu. Lituji, jak neuctivý Ferguson byl. Nehodí se to k jeho titulu sir," reagoval naštvaný Brazilec.

Platini: Má unikátní životopis

Poté, co Ferguson oznámil svůj konec, veškerá kritika na jeho adresu ustala. Světové hvězdy se předhánějí ve chvalozpěvech na Skotovu adresu.

"Jeho životopis je naprosto unikátní. Zejména proto, že ve fotbale jde především o výsledky, kluby proto radši volí rychlá řešení než dlouhodobé projekty," uvedl šéf UEFA Michel Platini.

"Jsem smutný, že skončil. Byl to nejlepší manažer, ale také skvělý člověk. Jsem rád, že jsem měl tu možnost pod ním pracovat," poznamenal již zmiňovaný Cristiano Ronaldo. 

Třímetrová socha dohlíží na Divadlo snů

"Může se zrodit další fotbalista jako Giggs, Scholes, Cantona nebo Cristiano Ronaldo, ale nikdy nikdo nebude dosahovat kvalit sira Alexe," přidal se Francouz Eric Cantona. 

Alex Ferguson dokázal ve fotbale neuvěřitelné věci. Změnil myšlení lidí a spojil své jméno výhradně s jediným klubem. Povýšil věrnost a loajalitu na naprosto samozřejmé věci.

Odchází z lavičky, ale jeho aura bude v "Divadle snů" působit dál. Vždyť na svůj milovaný klub dohlíží očima své monumentální třímetrové sochy.

 

Právě se děje

Další zprávy