Brazilec Parreira místo Brücknera? Mokrý spletl jména

Václav Rojík
24. 6. 2008 15:33
Potvrzenými kandidáty jsou Rada a Chovanec
Vlastimil Košťál
Vlastimil Košťál | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká fotbalová reprezentace si bude muset na nového trenéra počkat nejpozději do 17. července. Po zasedání Výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu to v úterý oznámil jeho první místopředseda Vlastimil Košťál.

Otázka výběru trenéra je stále otevřená. Jedinými potvrzenými kandidáty však zůstávají Petr Rada a Jozef Chovanec.

"Výkonný výbor preferoval Ivana Haška a ocenil energii, která byla vložená do jednání s ním. Potvrzeni byli dva kandidáti - Petr Rada a Jozef Chovanec. Oba dva mají možnost se vyvázat ze stávajících smluv. Teplice i Sparta jsou ochotny vyjít vstříc," vysvětlil Košťál.

Definitivně prý ještě nepadla ani možnost angažování kouče Slavie Karla Jarolíma.

Čtěte také: Jarolíma nedáme! vzkazuje Košťálovi vedení Slavie

"Jedná se i s Karlem Jarolímem. Výkonný výbor mi uložil úkol, abych se ještě sešel s předsedou představenstva Slavie Tomášem Rosenem a tuhle záležitost definitivně uzavřel," pokračoval Košťál.

Vedení svazu se ale ještě nevzdává možnosti angažování zahraničního kouče. Vedle Klause Toppmöllera se prý hlásí další kandidáti, jejichž jména nechtěl svazový funkcionář prozradit.

"Tím, že jsme oznámili zájem o zahraničního trenéra, jsme vstoupili do oblasti tržních vztahů a nechceme zveřejňováním jmen zvyšovat tržní cenu případných kandidátů," zdůvodnil mlžení svazový sekretář Rudolf Řepka.

Parreira? Kdepak, Torres

V souvislosti s místem trenéra české reprezentace se měl v hledáčku podle zpráv z brazilského rozhlasu ocitnout i Carlos Alberto Parreira, mimo jiné trenér brazilských mistrů světa z roku 1994.

Přečtěte si také: Bude Česko trénovat Němec? Zájem hlásí Toppmöller

Předseda svazu Pavel Mokrý tuto informaci nejprve odkýval s tím, že mu v úterý přišla od jeho agenta nabídka mailem.

Na adresu mezinárodně ostříleného kouče se vyjádřil i Vlastimil Košťál. "Jméno je to veliké, na druhou stranu vzdálenost k evropskému trhu je stejně tak veliká. Preferoval bych asi evropskou variantu. Tedy kouče, který by neměl problémy adaptovat se na české podmínky."

Vzápětí však vyšlo najevo, že si svazoví šéfové nejspíš popletli jména a nabídka nepřišla od Carlose Alberta Parreiry, nýbrž od Carlose Alberta Torrese. Obránce brazilských mistrů světa z roku 1970 naposledy vedl Ázerbájdžán.

O místo kouče je mimořádný zájem, tvrdí svaz

Nicméně svazový ekonom Jaroslav Vacek sdělil, že post hlavního trenéra je ve světě vzhledem k nedávným úspěchům a vysokému rankingu v UEFA i FIFA mimořádně atraktivním zaměstnáním.

A velké problémy by prý nebyly ani s finančním pokrytím angažmá těch největších trenérských hvězd.

"Česká reprezentace je atraktivním zbožím. Zahajovací utkání se Švýcary vidělo 150 milionů diváků na celém světě," holedbal se Vacek

Více také: Ivan Hašek reprezentaci nepovede. Košťála odmítl

"Máme-li úspěch, jsme schopni platit i za trenéra z té nejvyšší kategorie. I velmi dobří kouči již akceptují, že mají fixní plat a hlavní část příjmu přijde s úspěchem, tedy tzv. success fee. Nejsme konkurenceschopní jen s těmi největšími svazy. Ale jinak ano," pokračoval svazový ekonom.

Ani přibližnou částku, kde je finanční strop ČMFS co se týče platu pro nového šéfa reprezentační lavičky, však nechtěl prozradit.

"Nechceme být jako ti, co jedou na aukci uměleckých děl a dopředu vytroubí, kolik jim na to stát dal. Success fee se odvíjí od toho, jak pravděpodobné je, že na vytčený úspěch dotyčný trenér dosáhne," uzavřel Vacek.

Podle svazového předsedy i místopředsedů Košťála a Vacka je jisté jediné. Nejpozději do 17. července bude zvolen nový trenér. "Jinak to vezmeme my," žertoval Vacek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy