Praha - Stal se z něj tak trochu veřejný nepřítel číslo 1. Michal Bílek ale vůbec nechápe proč.
V jeho očích tázavě, ale i vzpurně svítí věta: Vždyť ten bod ze zápasu s Bulharskem přece ještě ujde, ne?!
Bod možná, ale fanoušci už s tímhle trenérem fotbalové reprezentace prostě trpělivost ztratili.
Ještě by snad překousli i fakt, že v pěti ze šestice posledních utkání Bílkovi hoši neskórovali, přičemž pokořit dokázali jen gólmana slabé Malty.
Co ale fanoušci neskousnou, je způsob hry, který jim reprezentace nabízí. Ta hra je totiž slaboučká jako čaj ze sáčku, který jste předtím vyluhovali v pěti jiných kalíšcích.
Bílek nemá koncepci, progres ani perspektivu
"V čem je Bílkův problém? U týmu je patrná naprostá absence jakékoli herní koncepce. Mužstvo zaznamenává nulový progres. A nevidím tam ani žádnou perspektivu z hlediska vývoje - a to je ze všeho nejhorší." Bílkovi nespílají jen fanoušci, ale suchou nit na Bílkovi nenechává ani fotbalový odborník Jaromír Šeterle. Ten léta působil v roli sportovního ředitele v Chebu, Slavii či Mladé Boleslavi.
Pod petici požadující Bílkovo odvolání už se podepsalo více než 10 000 fanoušků. Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by rozhodnutí o jeho odchodu od týmu opravdu leželo na stole.
"Nechceme dělat paniku. V téhle chvíli má trenér Bílek mou podporu," řekl předseda svazu Miroslav Pelta pro ČT.
Před duelem se Slováky Bílka nešmiknou
"Respektuji, že oblast reprezentace je v kompetenci předsedy. Hovořil jsem s ním o tom, odvázaní jsme z posledního výkonu určitě nebyli, ale rozumím předsedově argumentaci, že body v tabulce jsou," řekl jeden z Peltových místopředsedů Dalibor Kučera.
"Do konce podzimu už se žádná kvalifikace nehraje, čas nás netlačí. Uvidíme, jak bude vypadat listopadový přátelský zápas se Slovenskem," dodal další místopředseda Dušan Svoboda.
Zákulisní hlasy naznačují, že kdyby měl v Olomouci Bílkův tým proti Slovákům předvést podobnou herní blamáž jako proti Bulharům, diskuse o jeho setrvání u národního týmu by se ve vedení svazu významně zintenzivnila. Do té doby se ale nic dít nebude.
Proč se šéfové svazu do Bílkova odvolávání nehrnou? Pokusme se několik důvodů odtušit:
Pět důvodů, proč Bílek zatím zůstává
1) Generálové českého fotbalu vnímají slabý hení projev týmu, ale sdílejí Bílkovu argumentaci, že bodů v tabulce je celkem dost. Domácí plichta s Bulhary sice šmikla benefit, který vyčarovala úvodní remíza v Dánsku, ale vzhledem k tomu, že remízy jsou ve skupině časté, přinejmenším boj o druhé místo zůstává stále naprosto otevřený.
2) Nikdo ze současného výkonného výboru nyní nemá chuť a sílu jít v této věci ostře a otevřeně proti předsedovi Peltovi, který Bílka už před Eurem 2012 zaštítil novou smlouvou.
3) Svaz nemá zrovna peníze na vyhazování a Bílek je i při platu 250 000 korun měsíčně velmi levný, v porovnání s tím, co berou reprezentační kouči jinde v Evropě. Bílkovi by se v případě jeho vyhazovu muselo vyplatit odstupné a nový trenér by byl nejspíš dražší.
4) Bílek byl na padáka už loni v srpnu po ostudné porážce v přátelském utkání s Norskem. Tehdy se za něj otevřeně postavili vůdci týmu Rosický s Čechem. Zdá se, že navzdory posledním zoufalým vystoupením se na kvalitě vztahů Bílka s týmem nic nemění, nezhoršují se. I to bere Pelta v úvahu.
5) Není připravená žádná náhrada. A tento bod si jistě zaslouží detailnější průzkum:
Pustila by Plzeň Vrbu? A co by řekla Sparta?
Jako nejvhodnější kandidát na pozici reprezentačního kouče se bezesporu jeví Pavel Vrba, který vybudoval velmi silný a kvalitní tým v Plzni.
Jenže Viktoria už ho nepustila ke slovenské reprezentaci a nikde není psáno, že by ho pustila k české. Nehledě na to, že mezi Plzní a Spartou právě probíhá otevřená zákulisní válka, kterou má navíc předseda Pelta soudcovat.
V této atmosféře je případný přesun Vrby k reprezentaci velmi komplikovanou záležitostí.
Zcela volný je František Straka, který si ale poněkud nadrobil svým posledním angažmá ve Slavii. Skrze něj si totiž znepřátelil fanoušky obou "S". Navíc má pověst trenéra-motivátora, který by byl tým schopen vybudit třeba na pár posledních zápasů v závěru kvalifikace. Teď by ale na něj bylo asi ještě brzy.
Komňacký? Lavička? Hašek? Hřebík? Jarolím?
Přímo ve svazových službách působí Josef Csaplár nebo Jakub Dovalil. Možná by stálo za úvahu kooptovat někoho z nich alespoň do Bílkova realizačního týmu...
Z něj po Euru vypadl František Komňacký, který teď vede Jihlavu. Peltovi by se mu ale asi těžko vysvětlovalo, proč ho v létě vyprovodil a teď by ho chtěl za hlavního trenéra...
Pak tu máme Vítězslava Lavičku, kterého by Sparta velmi pravděpodobně neuvolnila, protože ho extrémně nutně potřebuje.
Je tu i Jaroslav Hřebík, který si však renomé pokazil špatným jarem na Letné. Nebo Ivan Hašek, který je sice také volný, ale po útěku z předsednické funkce má na kádrovém profilu obrovskou kaňku.
A role dalšího kandidáta Karla Jarolíma při vzestupu a hlavně pádu Slavie také není podkreslena právě růžovou barvou...
Sečteno a podtrženo: vyhodit Bílka, aniž by k dispozici byla solidní náhrada, je operace, do které se šéfům svazu logicky nechce.
Bílek vs Brückner či Uhrin? Nebe a dudy
Bílek teď na svém kontě nastřádal několik zoufalých zápasů bez vstřeleného gólu. Nedůvěra spojovaná s jeho jménem je ale dlouhodobá.
Michal Bílek totiž jednoznačně aspiruje na pozici nejslabšího kouče české reprezentace v historii. A to navzdory faktu, že s týmem postoupil na Euro 2012 a došel tam až do čtvrtfinále.
Svou bilancí 13 výher – 8 remíz - 12 porážek se opravdu nikde moc chlubit nemůže. Zejména v porovnání s Karlem Brücknerem (50-12-13), Dušanem Uhrinem st. (27-10-11), ale i s Jozefem Chovancem (27-7-11).
Ještě horší čísla než Bílek vykazuje Petr Rada (2-4-2), ale ten byl ve srovnání s Bílkem u týmu opravdu jen relativně krátce. Jeho mužstvo rozhodně také nezářilo, ale až takovou herní blamáž jako nyní Bílkova squadra tedy nepředvádělo.
A po Rosickém český fotbal skončí?
Jedno ovšem měli Rada a Bílek společné: museli se vypořádat s dlouhodobou absencí Tomáše Rosického v sestavě. A s tímhle úkolem se neuměl poprat ani jeden z nich.
Bílek měl štěstí, že většinu kvalifikace o Euro 2012 Rosický odehrál, zranil se mu až v průběhu samotného turnaje. To Petru Radovi v marných bojích o MS 2010 scházel úplně, vrátil se až do týmu, který pak v koncovce kvalifikace vedl Ivan Hašek.
Výpadek Rosického, Pilaře, Koláře, Baroše či Necida z kádru používá Bílek jako vysvětlení toho, proč jeho tým hraje v ofenzivě špatně.
"Ale vždycky někomu někdo chybí, ani Bulhaři proti nám nehráli kompletní. A až se uzdraví Rosický, tak zase bude nemocný někdo jiný, takhle trenér přece nemůže uvažovat," nechápe kritik Šeterle.
Kdyby český fobal přijal Bílkovu odevzdanost v souvislosti s Rosického absencí, tak by asi po skončení aktivní kariéry 32letého záložníka Arsenalu musel reprezentaci úplně rozpustit...
Co zkusí? Matějovského? Lvíčata?
"Nejlepším hráčem na tu pozici by podle mě byl Matějovský, za Spartu po návratu z marodky zahrál výborně," doporučuje Šeterle fotbalistu, kterého dobře zná z Mladé Boleslavi.
Bílkovi se před zápasem proti Slovákům nabízí celá řada možností. Někdo mu doporučuje pozvat konečně střelecky disponovaného Bořka Dočkala z Trondheimu, jiný zase povolat další hráče z "jedenadvacítky", která se na své malé Euro neprobojovala, takže její hráči už jsou pro A-tým plně k dispozici.
Zdálo se, že Kalas a Kadlec, vyloučení v odvetě baráže v Rusku, budou handicapováni tím, že se jejich předpokládaný disciplinární trest vztáhne k nejbližšímu soutěžnímu utkání "áčka", v březnu proti Dánsku.
"Ale je to jinak. Jsou tak mladí, že ještě mohou pokračovat i v novém týmu do 21 let. Ten ale kvalifikaci hrát nebude, protože příští ME "21" v roce 2015 Česko pořádá. Takže jestli dostanou třeba trest na jedno utkání, budou si ho muset odstát na tom našem domácím malém Euru," vysvětluje bizarní případ Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.
Bílkovi jsou ale každopádně plně k dispozici, stejně jako třeba jihlavský útočník Tecl.
Valná hromada den po Itálii. To bude show!
A na závěr si ještě projeďme jízdní řád reprezentace, je v něm totiž skryta jedna pikantérie.
Ale po pořádku: Zmíněný zápas se Slovenskem se hraje 14. listopadu, jaro pak 6. února otevře další přípravný zápas v Turecku.
Březen nabídne kvalifikační bitvy s Dánskem a v Arménii. Pokud by snad Bílek "přežil" i je, přijde 8. červen a pražský zápas s Itálií.
A teď ta pikantérie: den nato, tedy 9. června bude ve stejném městě na valné hromadě FAČR zvolen i nový (či staronový) předseda asociace a jeho "fotbalová vláda".
Pokud se Peltovi postaví protikandidát, může hrát úspěšnost reprezentace pod koučem Bílkem, jemuž dal právě Pelta důvěru, velkou roli. A stejně tak může být celá valná hromada do značné míry i o tom, kdo Bílka případně nahradí.
V kombinaci s tzv. Křetínského taškou, z níž toho zatím moc nevypadlo (více zde), ale klidně ještě vypadnout může, se tu neodvratně mixuje opravdu třaskavý koktejl.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz