Hra Bílkova týmu stojí za starou belu. Přesto body naskakují

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 10. 2012 5:00
Tým Michala Bílka předvádí předpotopní fotbal, přesto se stále přibližuje MS 2014.
Trenér Michal Bílek sbírá se svým týmem body podle plánu. S herním projevem je to slabší
Trenér Michal Bílek sbírá se svým týmem body podle plánu. S herním projevem je to slabší | Foto: Reuters

Glosář - Svět fotbalu má tisíce podob. Cesta k úspěchu může být velkolepá a grandiózní. Ale i šedá, upocená a tak trochu ušmudlaná.

Tým Michala Bílka kráčí tou druhou cestou. Ale v relaci k tomu, co umí (nebo spíš neumí), v důležitých momentech úspěchy sbírá. To mu nelze upřít.

A proto se také český fotbal podle všeho hned tak Bílkova trenérského "polo-umětelství" jen tak nezbaví.

Drncají po okresce, ale body kupí

Bílkem vedený český tým se dostal na Euro 2012 - a na něm pak dokonce postoupil ze skupiny. V nové kvalifikaci přivezl zlatý bod za bezbrankovou plichtu z Dánska. V pátek porazil 3:1 Maltu.

Když teď ještě v úterý, v dalším mači kvalifikace o MS 2014, porazí Bulhary, co by kdo po Bílkovi mohl chtít víc? Plán plní na sto procent.

Na čtyři zápasy bez vstřeleného gólu se rychle zapomene, tři míče v síti brankáře Malty tuhle impotentní sérii uťaly.

Jenže i zmíněný zápas s Maltou ukázal, že na té jeho cestě to s týmem jaksi kodrcá: tým nefrčí po dálnici moderního fotbalu, ale šine si to podél ní na jakési omlácené okresce.

Ano, i po ní se dá na MS do Brazílie teoreticky dojet. Ale ten, kdo jednou reprezentaci po Bílkovi převezme, bude muset velkou ztrátu, kterou český fotbal na té Bílkově okresce nabral, setsakramentsky dohánět.

Fotbal jako přec 30 lety? Ještě starší

Možná si to vybavíte: Viktoria Plzeň, unavená po evropském poháru v Madridu, prohrála před týdnem v Příbrami 0:1.

Trenér Pavel Vrba po utkání své svěřence sepsul zejména za výkon, který předváděli v prvním poločase. "To byl fotbal, jaký se hrával před třiceti lety," durdil se tehdy Vrba.

Jenže pořád to byla fotbalová ultramoderna ve srovnání s tím, co pod Bílkem předvádí česká reprezentace. Pokud nemá Rosického.

Přechodová fáze, to je zaklínadlo současného fotbalu. Získám míč = okamžitě dávám balon kolmo dopředu jednomu z nabíhajících spoluhráčů. Ztratím balon = okamžitě se ho snažím získat zpět.

Ten, kdo má tohle přepínání rychlejší a účinnější, vyhrává. Tedy mezi těmi nejlepšími, kteří proti sobě hrají v pozici rovného s rovným.

Lepší přechodovou fázi měla chvílemi i Malta

Lepší přechodovou fázi než současná česká fotbalová reprezentace ovšem nemají jen Real či Barcelona, ale i Plzeň, Sparta, či Olomouc.

A co víc: Lepší přechodovou fázi než Češi měla v pátek v mnoha momentech dokonce i Malta, 153. tým žebříčku FIFA.

Přechodová fáze české reprezentace bez Rosického rovná se totiž NULA.

Získám míč? Rozhlédnu se, nikdo mi nenabíhá, tak se na balonu třikrát otočím jak holub na báni, pak to šoupnu dozadu na stopera, soupeř se mezitím vrátí před svoji šestnáctku, ale moji spoluhráči už se také pomalu nadechli k dalšímu pokusu o zteč, takže to rozehrajeme doleva přes Limberského a uvidíme, jestli centrem najde Pekharta.

Jistě, dá se hrát i takhle, tím nejpomalejším postupným útokem, jak za krále klacka. Šance na úspěch je pak ale menší. A navíc se na to nedá moc dívat. Naopak pro hru týmů s kvalitní přechodovou fází platí, že je nejen efektivní, ale i oku lahodná.

Bez "Rosy" a Pilaře model z baráže nefunguje

V závěru kvalifikace o Euro 2012 našel Bílek funkční model. Vzpomeňte si na baráž s Černou Horou: na konstruktivní defenzivní dvojici Jiráček-Plašil, na Rosického chytrou kolmou rozehrávku a úderná křídla: Rezka a zejména Pilaře.

Tehdy fungovala jak fáze přechodová, tak i ty další dvě, z nichž se rodí brankové příležitosti: tedy fáze předfinální a finální. V nich potřebujete kvalitu, a tu do hry vnášel Rosický a v laufu rozjetí Plzeňáci.

Jenže teď tým nemá ani Rosického, ani Pilaře - a to, co fungovalo, už v náhradním složení nefunguje.

Situaci, kdy Češi soupeře krásně překombinovali, přinesl páteční zápas v podstatě jedinou, padnul z ní hezký třetí gól. Nicméně na zápas se soupeřem typu Malty mi to pořád přijde trochu málo.

Pekharta konečně našli centrem, to mu sedí

Ve skutečnosti přehráli Češi outsidera hlavně silou, fyzičkou. Malta dala do první půle spoustu energie. A její hráči trénující na amatérské nebo poloprofesionální bázi pak už prostě síly poztrácet museli.

Přesto: Kdyby Čech nechytil penaltu, mohli si z Plzně vézt pro ně poměrně sympatický výsledek 2:3.

Zápas s Maltou neodhalil žádná tajemství: ukázal, že aby mohly padat góly, je potřeba dostat do hry útok. Je celkem jedno, že Pekhart měl tentokrát na hrotu i parťáka Rezka. Podstatné bylo, že zbytek týmu od nich nebyl vzdálen třicet metrů jako třeba v Dánsku.

A také to, že na hlavičkáře Pekharta pršely centry. Spíš od krajních obránců, jmenovitě Limberského, nežli z křídel.

Pekhartovi tento způsob hry vyhovuje, lze tedy očekávat, že proti Bulharsku se Bílek vrátí k tradičnímu modelu s jedním hrotem a ostrými křídly, jež by ho měla centry zásobovat.

Bílek přežije. Leda by Vrba měnil "lokál"

Bulharsko také není žádná fotbalová extra-klasa. Ale body potřebuje jako sůl.

Když Bílek Bulhary porazí, bude po výsledkové stránce king. Když s nimi bude remizovat, ztratí výhodu bodu ubráněného v Dánsku. Když prohraje, nejspíš u týmu stejně zůstane.

Musela by totiž být za něj připravená náhrada, což asi není. Leda by se v Plzni uskutečnilo nějaké zemětřesení, třeba kvůli jedné černé tašce, a trenér Pavel Vrba chtěl narychlo změnit "lokál".

Ale to je hodně spekulativnmí vize. Jakákoli jiná varianta (Lavička, Straka, Hřebík, Csaplár...) by byla diskutabilní a problematická.

Výhra nad Maltou rozhodla o tom, že Bílkova éra bude velmi pravděpodobně pokračovat i v roce 2013. Tam už se snad opět prolne s návratem Tomáše Rosického.

Postupová naděje spočívá právě v Rosického herní kvalitě, jiný recept Bílek nenašel. Ale body přesto sbírá, to zase všechna čest.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Hokejovou extraligu by měla od nové sezony opět řídit APK místo svazu

Řízení hokejové extraligy by měla od příští sezony převzít od hokejového svazu po deseti letech zpátky Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Kluby to odsouhlasily na dnešní valné hromadě

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) řídí soutěž od června 2012. Na pozici ředitele extraligy nastoupil tehdy bývalý obránce Josef Řezníček a ve funkci působí dodnes. APK LH chce převzít moc nad domácí nejvyšší soutěží už delší dobu a nyní k tomu směřuje.

"Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH," uvedla asociace v tiskové zprávě.

před 55 minutami

Organizovaný gang cizinců vykrádal dodávky, přišel si tím na téměř 1,3 milionu

Policisté z Královéhradeckého kraje obvinili ze zločinu krádeže šest cizinců, kteří několik měsíců po celé zemi vykrádali dodávková vozidla. Tři z obviněných jsou ve vazbě. Organizovaná skupina se zaměřovala na vykrádání zásobovacích dodávek, kde byl předpoklad, že řidič bude mít v kabině tržbu. Obvinění muži od konce srpna do poloviny ledna vykradli nejméně 22 vozidel, první z nich na Náchodsku. Způsobili škodu téměř za 1,3 milionu korun, řekla ve čtvrtek mluvčí krajské policie v Hradci Králové Iva Kormošová. Podle policie šlo o velmi sofistikovanou majetkovou trestnou činnost.

"Cizinci si vytipovávali dodávky, které sledovali a čekali na vhodnou příležitost k vniknutí do kabiny. Vyčkávali, až řidič opustí z nějakého důvodu auto," uvedla Kormošová.

Buď měli pachatelé štěstí, že řidič nechal dveře otevřené, nebo rozbili boční okénko. "V některých případech u vozidla nenápadně propíchli pneumatiku, auto sledovali až do okamžiku, kdy řidič musel zastavit. Když měnil pneumatiky, vnikli mu do kabiny," uvedla Kormošová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy