Skandál s bundou rozhněval Srby. Hvězdný Shaqiri propagoval teroristy, tvrdí tisk

mar mar
13. 10. 2021 10:06
Záhadná scéna po kvalifikaci na fotbalové mistrovství světa rozdmýchala emoce. Srbové situaci, ve které byl hlavním aktérem Xherdan Shaqiri, označují za velký skandál a požadují "nejpřísnější trest", švýcarská reprezentace svého hráče s kosovskými kořeny obhajuje. Podle ní reagoval příkladně.
Xherdan Shaqiri.
Xherdan Shaqiri. | Foto: Reuters

Celý moment trval jen pár sekund. Během pozápasového rozhovoru po sobotním utkání Švýcarska se Severním Irskem k bývalému hráči Liverpoolu přiskočil neznámý muž a kolem ramen mu přehodil bundu s červeno-žlutou výšivkou.

Shaqiri si nový kus oblečení prohlédl a s úsměvem jej rychle odložil mimo záběr kamer. Na rozmíšku už ovšem bylo zaděláno. Na zmiňované výšivce byl vyobrazený symbol se znakem Kosovské osvobozenecké armády (známé pod albánskou zkratkou UČK).

Kosovská osvobozenecká armáda byla aktivní především v 90. letech, tedy v době, kdy se postupně rozpadala Jugoslávie. Cílem organizace bylo dosáhnout nezávislosti Kosova na Srbsku, k čemuž její členové používali i násilí. OSN v roce 1998 označila UČK za teroristy. O rok později organizace oficiálně zanikla.

Srbové reagovali na incident ještě večer po utkání, kdy televizemi proběhly záběry živě vysílaného rozhovoru. "FIFA musí okamžitě reagovat a použít nejpřísnější sankce za to, že Shaqiri propagoval teroristickou zločineckou organizaci," vyjádřil se šéf srbského fotbalu Jovan Šurbatovič.

Největší ohlas má celá událost v srbských médiích. "Skandální scéna, UEFA by měla jednat," napsal například srbský list Kurir. Švýcarská reprezentace ovšem Shaqiriho jednání ocenila. "Je naprosto neakceptovatelné, že někteří lidé chtějí využít fotbal pro politickou propagandu. Shaqiri jednal příkladně, klidně a na incident nijak nereagoval," napsala fotbalová asociace na Twitteru.

Muže, který Shaqirimu bundu přehodil kolem ramen, pořadatelé ve spolupráci s policií zadrželi a okamžitě mu byl zakázán vstup na stadion. 

Shaqiri je sice rodákem z kosovského města Gjilan, ale od mládežnických reprezentací hájí červeno-bílé barvy Švýcarska. Jeho rodina do alpské země emigrovala v roce 1992 poté, co se situace v tehdejší Jugoslávii začala rychle zhoršovat a rostlo napětí mezi Srby a dalšími národy v bývalé federaci.

Nynější křídelník Lyonu se ke své vlasti hlásí a v minulosti dostal od UEFA pokutu za politická gesta během zápasu Švýcarska se Srbskem na mistrovství světa 2018. Tehdy společně s dalším hráčem kosovského původu Granitem Xhakou oslavovali vstřelené branky gestem dvouhlavého orla, který je symbolem Albánců. Pokutu 10 tisíc švýcarských franků odůvodnila UEFA nesportovním chováním.

Od léta hraje Shaqiri na klubové úrovni za francouzský Lyon. Nedávno přiznal, že Liverpool, se kterým vyhrál Premier League i Ligu mistrů, chtěl opustit kvůli malému hernímu vytížení dříve. Klub mu to ovšem neumožnil. 

S francouzským Lyonem by se měl příští čtvrtek představit na pražské Letné, kde jeho tým čeká utkání Evropské ligy se Spartou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy