Fotbal na MS připomíná staré gardy, říká Panenka. A penalty? Nechal bych je opakovat

František Typovský František Typovský
9. 7. 2018 14:31
Antonín Panenka je autorem pravděpodobně nejslavnějšího gólu české fotbalové historie. Nejen o penaltách, ale i o letošním mistrovství světa v Rusku se autor "vršovického dloubáku" rozpovídal v rozhovoru při zahájení ankety Největší momenty českého sportu.
Antonín Panenka
Antonín Panenka | Foto: ČTK

Jak hodnotíte prozatímní vývoj mistrovství světa?

Přijde mi, že všechny týmy hrají opatrně. Je to takový fotbal starých pánů. Radši než dopředu pošlou balon do stran, je to taková vyčkávaná. Připomíná to styl, kterým hraje Barcelona, a ten už je podle mě zastaralý a moc se fanouškům už líbit nebude. Samozřejmě padly nádherné góly, ale těch krásných akcí, které by mě opravdu potěšily, už moc není. 

Co říkáte na zavedení videorozhodčího?

Musím se přiznat, že to moc nepodporuju. Jedině v případě, jestli míč přešel brankovou čáru. Ale řešit ofsajdy, penalty, to si myslím, že by mělo zůstat v kompetenci rozhodčího. 

Dost zápasů už rozhodovaly pokutové kopy. Jak zatím hodnotíte penaltové exekutory?

Většina hráčů to střílí po zemi a to je pro gólmany takových kvalit jednodušší, zvlášť když trefí stranu. Všechny penalty, které střelci kopli výše, skončily v bráně. Ale chápu, že to občas nevyjde, ten nápor na psychiku je obrovský. Hráč to může na tréninku trefit klidně stokrát za sebou, ale v zápase prostě selže. 

Počet penalt na mistrovství oproti dřívějším letům dramaticky stoupl. Líbí se vám nový trend?

Přispělo k tomu video, ale na můj vkus hráči padají na zem velmi ochotně. Samozřejmě, že při sprintu stačí drobný kontakt a spadnete, ale v řadě případů padají úplně zbytečně. Napadá mě třeba Mandžukić, to je chlap jak hora, a je pořád na zemi. V jednom kuse. Takoví hráči by to měli ustát. 

Nemrzí vás, že "dloubák" zkusil pouze Rus Smolov, a navíc neúspěšně?

Je mi to vcelku jedno, jestli to zkusí obloučkem, ale samozřejmě, že mě to vždycky potěší, když se to někomu povede. Ale jak už jsem říkal, střelci to mají těžké, gólmani se zlepšují, navíc často vybíhají daleko před čáru.

Takže byste nechal ty penalty opakovat?

Objektivně ano. Když je gólman metr a půl před čárou, tak je to prostě porušení pravidel. Převážná část penalt by se ale měla opakovat. Byl by to sice zápřah na nervy, speciálně pro hráče, ale mně se to také stalo. Hráči takových kvalit by to stejně měli zvládnout. 

Kdo podle vás celý šampionát vyhraje?

Já s postupem času zjišťuju, že fotbalu přestávám rozumět, protože všechny týmy, které jsem tipoval, že by mohly vyhrát, už vypadly. Zase na druhou stranu jsem rád, že se tak daleko dostali Belgičané a Chorvaté, ty jsem pasoval jako černé koně. Ale z těch čtyř týmů, které zbývají, si netroufám tipovat. Všechny čtyři týmy na to mají, největší sílu mají podle mě Belgičané a Francouzi. 

Kdo je podle vás nejlepším hráčem turnaje?

Neviděl jsem všechny zápasy, ale i tak musím smeknout před Edenem Hazardem z Belgie, to je momentálně asi nejlepší hráč. Všechna ta největší esa trochu zklamala, od Messiho přes Ronalda až k Neymarovi, který hrál moc na sebe. 

Hovoříme spolu v rámci zahájení ankety Největší momenty českého sportu. Budete hlasovat? 

Ano, když už jsem součástí té ankety, tak hlasovat budu. 

A pro koho?

Týmové úspěchy nechci porovnávat, ale největší individuální výkon podle mého názoru předvedl pan Zátopek. Vyhrát tři zlaté medaile na jedné olympiádě, to je mimořádný výkon. Ale to je jen můj názor, ať se každý rozhodne podle sebe. 

Většina lidí má největší sportovní zážitky spojené s tím, co viděli v dětství. Máte to podobně?

Ano, myslím ale, že to tak má téměř každý. Možná právě proto bude ta mladší generace preferovat nějaké nejnovější úspěchy, zatímco my starší budeme hlasovat jinak. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy