Klub ligových kanonýrů se po přepočítání rozrostl o devět členů. Přibyli Panenka nebo Hašek

ČTK ČTK
3. 12. 2016 21:44
Klub ligových kanonýrů je širší o devět nových členů. Nemůže zato ovšem nenadálá forma českých fotbalových snajprů, nýbrž změna pravidel. Mezi nejlepší české a československé střelce historie se tak nově zařadili například Antonín Panenka a Ivan Hašek.
Antonín Panenka
Antonín Panenka | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Klub ligových kanonýrů sdružující fotbalisty se sto a více vstřelenými góly se rozrostl o devět členů. Do statistik se nově započítávají i branky, které hráči dali v zahraničních ligách před rokem 1991. Mezi nejlepší české a československé střelce historie se tak nově zařadili například Antonín Panenka a Ivan Hašek.

Klub ligových kanonýrů založila redakce časopisu Gól v roce 1972 a původně do něj patřili střelci s minimálně sto góly v domácí nejvyšší soutěži. Od roku 1991 se započítávaly i branky v ostatních evropských nejvyšších soutěžích. Nyní však ve spolupráci s Komisí pro historii a statistiku FAČR došlo k další úpravě a nově se počítají i góly v zahraničí před rokem 1991. To přineslo výrazný zásah do dosavadní podoby Klubu. Rozrostl se z 63 na 72 členů.

Vedle Panenky a Haška jsou novými členy také Pavol Diňa, Lubomír Luhový, Pavel Černý, Jozef Obert, Tibor Mičinec a zesnulí Jiří Sobotka s Ladislavem Kubalou. Maďarský rodák Kubala, který hrával za Barcelonu, se do statistik dostal díky tomu, že v letech 1946 a 1947 nastupoval za československou reprezentaci.

Například Panenkovi se po změně pravidel započítalo 63 gólů v dresu Rapidu Vídeň. "Přiznám se, že pro mě je to určité vyznamenání a pocta. Na druhou stranu jsem až tolik nelpěl na tom, abych se dostal mezi ty kýžené střelce. Ale o to větší mám teď radost, nevěřil jsem, že by se to někdy takhle mohlo změnit. Za 11 let na záložníka dát 139 gólů, to je, myslím, velice slušné," uvedl mistr Evropy z roku 1976.

Haškovi zase do klubu pomohly góly z japonské ligy. "Chtěl bych poděkovat lidem, kteří se o to zasloužili, že se nebojí změn. Přál bych si, aby se změn nebáli i jiní pánové. Je to pro mě čest být mezi takovými hráči, jako jsou Tonda Panenka, Láďa Vízek, Milan Baroš a další hvězdy našeho fotbalu," uvedl bývalý reprezentační trenér a šéf svazu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy