Klub ligových kanonýrů se po přepočítání rozrostl o devět členů. Přibyli Panenka nebo Hašek

ČTK ČTK
3. 12. 2016 21:44
Klub ligových kanonýrů je širší o devět nových členů. Nemůže zato ovšem nenadálá forma českých fotbalových snajprů, nýbrž změna pravidel. Mezi nejlepší české a československé střelce historie se tak nově zařadili například Antonín Panenka a Ivan Hašek.
Antonín Panenka
Antonín Panenka | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Klub ligových kanonýrů sdružující fotbalisty se sto a více vstřelenými góly se rozrostl o devět členů. Do statistik se nově započítávají i branky, které hráči dali v zahraničních ligách před rokem 1991. Mezi nejlepší české a československé střelce historie se tak nově zařadili například Antonín Panenka a Ivan Hašek.

Klub ligových kanonýrů založila redakce časopisu Gól v roce 1972 a původně do něj patřili střelci s minimálně sto góly v domácí nejvyšší soutěži. Od roku 1991 se započítávaly i branky v ostatních evropských nejvyšších soutěžích. Nyní však ve spolupráci s Komisí pro historii a statistiku FAČR došlo k další úpravě a nově se počítají i góly v zahraničí před rokem 1991. To přineslo výrazný zásah do dosavadní podoby Klubu. Rozrostl se z 63 na 72 členů.

Vedle Panenky a Haška jsou novými členy také Pavol Diňa, Lubomír Luhový, Pavel Černý, Jozef Obert, Tibor Mičinec a zesnulí Jiří Sobotka s Ladislavem Kubalou. Maďarský rodák Kubala, který hrával za Barcelonu, se do statistik dostal díky tomu, že v letech 1946 a 1947 nastupoval za československou reprezentaci.

Například Panenkovi se po změně pravidel započítalo 63 gólů v dresu Rapidu Vídeň. "Přiznám se, že pro mě je to určité vyznamenání a pocta. Na druhou stranu jsem až tolik nelpěl na tom, abych se dostal mezi ty kýžené střelce. Ale o to větší mám teď radost, nevěřil jsem, že by se to někdy takhle mohlo změnit. Za 11 let na záložníka dát 139 gólů, to je, myslím, velice slušné," uvedl mistr Evropy z roku 1976.

Haškovi zase do klubu pomohly góly z japonské ligy. "Chtěl bych poděkovat lidem, kteří se o to zasloužili, že se nebojí změn. Přál bych si, aby se změn nebáli i jiní pánové. Je to pro mě čest být mezi takovými hráči, jako jsou Tonda Panenka, Láďa Vízek, Milan Baroš a další hvězdy našeho fotbalu," uvedl bývalý reprezentační trenér a šéf svazu.

 

Právě se děje

Další zprávy