Současná Sparta? Jako němá barikáda. Vítězné sparťanství se už na Letnou nevrátí, mrzí Siegla

Horst Siegl se společně s Karolem Dobiašem a Antonínem Panenkou zúčastnil sportovního festivalu v Prachaticích.
Pořadatelé počítají s tím, že do Prachatic během dvou dní dorazí více než tisíc dětí.
Malí sportovci mají možnost zahrát si například fotbal s Antonínem Panenkou...
...Karolem Dobiašem nebo Horstem Sieglem.
"Jsem tady nejmladší, alespoň z fotbalistů, tak to tak musím brát. A Karolko mi pořád říká: Uč sa, uč sa," směje se Siegl.
Foto: Milan Kammermayer
Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 6. 2018 6:36
Celkem na Letné strávil patnáct let, Spartě pomohl vykopat jedenáct titulů. Jeden z nejlepších střelců ligové historie Horst Siegl v současné době s klubem žádnou oficiální vazbu nemá, "internacionální revoluci" sleduje zpovzdálí. A patří k jejím největším kritikům.

Sparta dokončila sezonu na pátém místě. Co tomu říkáte?

Bylo to nedůstojné jménu Sparty. Vypadá to, že Pavel Hapal zůstane v pozici trenéra, záleží teď na něm, jak si vybere vhodné typy na doplnění mužstva. Takové, aby fungovalo. Kádr ani tak nebyl špatný a určitě se z něj dalo vytěžit víc, zvlášť po těch velkých nákupech, které ve Spartě proběhly. Na Letné měli velkou šanci dostat se do Ligy mistrů, nakonec se směje Plzeň. Je vidět, že to dělají trošku líp, na přímý postup dosáhli, i když sezona pro ně taky nebyla úplně ideální. Takže sezona Sparty byla špatná, ale mně se líbí to, že i přes nezdar diváci chodí a fandí. Za nás, kdybychom byli pátí, tak by lítaly dlažební kostky z Letenské pláně.

Přešlapem bylo hlavně angažmá italského kouče Andrey Stramaccioniho. Souhlasíte?

Všichni věděli o některých průšvizích, které za sebou měl. Ale zase ho musím ocenit - vzal si s sebou realizační tým a prosadil si ho. Tak to má být. Chci toho, toho a toho, a měl je. Teď se hádají, kteří hráči byli vlastně jeho. Ale na tom nezáleží, on je trénoval a měl si to ošéfovat líp, aby za něj fotbalisté táhli. Jenže se tak nestalo a najednou nikdo nevěděl, jak jeho angažmá ukončit. Chyby se hledaly v hráčích, ale Stramaccioni s nimi taky neuměl pracovat. Jeho angažmá byl propadák a někdo by za něj měl nést následky.

V zimě přišli do sparťanského managementu Zdeněk Ščasný a Tomáš Rosický. Je to pro vás garance toho, že už se nebudou opakovat divoké nákupy z loňského léta?

Když se budou vracet sparťani, tak je to vždycky dobře. Tomáš Rosický prošel mládežnickou kategorií, pak jsme ho trošku naučili kopat (smích), rok si s námi zahrál, a pak šel ven. Já jsem s ním o jeho nové roli mluvil, Tomáš je rozumný, chytrý kluk. Může být tím článkem mezi majitelem Danem Křetínským a mužstvem. Ale ještě před ním v managementu byli taky nějací lidé. A když si vás tam někdo přivede jako sportovního ředitele, máte zodpovědnost. Jste tam od toho, aby se něco plnilo, a když se to neplní, tak jdete. A to se nestává, nevidíme žádnou zpětnou vazbu. Něco se přejde, něco se hodí na hráče, že ten je špatný, onen je špatný. Ale chybí kritika. Zevnitř.

V tomhle vynikal hlavně trenér Stramaccioni…

Ale Pavel Hapal se na jaře vyjadřoval úplně stejně jako on. Proč si nepoloží otázku, jak je možné, že oni víc bojovali? Že nás přehrávali? To jsem tam neslyšel za celou dobu.

Třeba po derby?

No jasně. Nechat si dát za poločas tři góly doma se Slavií, když vám vše vychází, je katastrofa. Sparťanská veřejnost je silná a velká, a kdybyste fanoušky viděli nebo slyšeli po zápase, jak byli nabroušení… Ani se jim nedivím. To si musí hráči na hřišti sami uhrát a žrát trávu. A pak vidíte Vencu Kadlece v televizi jak brečí. Ale - co pro vítězství udělali?

Sparta řadu zápasů ztratila v posledních minutách. Postrádáte u ní tu bojovnost, sparťanský duch, kterým jste urvali i zápasy, ve kterých se vám třeba nedařilo?

Ale ten už tam nikdy nebude. Tahle atmosféra už se rozbila. Každý, kdo za nás přestoupil do Sparty, věděl, že musí udělat titul. Přes to vlak nejel. Ale my měli výhodu, že když přišel jeden, dva, tak do týmu zapadli. Jenže když přijde najednou osm hráčů a trenér je chce prosadit, aby byli v základu, a jsou horší než ti domácí, tak to nejde.

Navíc jste fungovali jako kabina…

My jsme si to trošku kočírovali sami. Když přijdete jako cizinec třeba do Německa, taky se musíte podřídit místní mentalitě, naučit se řeč. My měli tu výhodu, že ten, kdo chtěl, zapadl. A kdo ne, tak šel za půl roku pryč. A nebyly to takové posily za takové peníze. Vždyť si ti kluci přišli do Česka vydělat víc, než měli ve svých zemích, ale výkony tomu absolutně neodpovídaly. To je ten bumerang, který se Spartě vrátil. Biabiany měl víc peněz než v Itálii, Ben Chaim víc než v Izraeli. Ale ukázaná platí - kolik dali gólů? Kolik asistencí? Čísla mluví jasně. Kdyby s nimi Sparta vyhrála ligu o patnáct bodů, tak by to byly super nákupy. Ale takhle?

Jakým směrem by se Sparta měla poohlížet při nakupování nových hráčů?

Je pravda, že Spartě chybí lídr. Postrádá hráče, který by ostatní usměrnil a seřval. Ono to začíná odzadu, tam musíte mít nějakou osobnost. Když jsem přišel, měli jsme tam Pepu Chovance, Jirku Novotného, pak Tomáše Řepku. A teď? Ten tým, to je němá barikáda. Nikdo nemluví, všichni jsou hodní, asi nejsou schopni si ani vynadat. Pak je to vidět na hřišti, působí lehce chaoticky a třeba si pak nadávají mimo hřiště. Jenže teď je otázka, koho z naší ligy. Dřív ve Spartě přestupová koncepce nebyla, uvidíme, jestli bude pod Zdeňkem Ščasným. On to samozřejmě vidí z pozice trenéra a já už slyšel nějaké náznaky, že do práce hodně mluví i kouči Pavlu Hapalovi. Otázka je, jestli jim to takhle bude vyhovovat.

Mrzí vás, že se Spartou už nemáte nic společného? Odehrál jste v jejím dresu patnáct let, vystřílel jedenáct titulů…

To je taky o lidech, kteří tam teď jsou. Nechci říkat, že klubu vládne Morava, ale je to pravda. (smích) Nejsme pro ně zajímaví. Podívejte se třeba na Honzu Bergra, velkou ikonu klubu.  Když jsme se s Míšou Bílkem vrátili jako trenéři, udělali jsme double, druhý rok nám utekl jen o kousek. Ale bylo to málo, v očích vedení jsme byli neúspěšní. Určitě mě to mrzí. Prožil jsem na Spartě patnáct let, to se jen tak někomu nepovedlo. Ty roky v jejím dresu byly a jsou stále ve mně. Vzpomínám rád na spoluhráče a na tu radost, když jsem se šel po gólu podělit s fanoušky. To nikdy nevyprchá.

A není chladný postoj klubu k vám důvodem, proč jste k němu tak kritický?

Tím, že chodím i komentovat, chci být objektivní. Vím, že jsou někdy naštvaní, že jsem kritický, ale jakmile budou hrát dobře, tak je pochválím. Jenže co mám dělat, když tam není co chválit…. V takové pozici, že by skončila pátá, se Sparta ještě nenacházela.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 30 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy