Berlín - Předseda Bayernu Mnichov Uli Hoeness tvrdě zkritizoval záložníka Mesuta Özila. Mistr světa z roku 1974 je rád, že devětadvacetiletý hráč ve stínu aféry kolem fotografie s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem skončil v německé reprezentaci. Fotbalisty se naopak spíše zastal bývalý šéf německého fotbalového svazu (DFB) Theo Zwanziger.
"Jsem rád, že tenhle nesmysl je konečně za námi," citoval Hoenesse deník Sport Bild. "Özil hrál už několik let hrál strašně, naposledy byl ve formě před mistrovstvím světa v roce 2014. A teď se rozhodl mizerné výkony schovat za tuhle fotku," přidal šestašedesátiletý funkcionář.
"Vždycky, když jsme hráli proti Arsenalu, tak jsme se zaměřili na něj, protože jsme věděli, že on je soupeřova slabina," dodal Hoeness. "Ale samozřejmě jeho 35 milionům fanoušků na sociálních sítích, kteří ve skutečnosti neexistují, stačí, když jednou přesně odcentruje, a hned říkají, jak hrál Özil fantasticky," prohlásil.
Zcela jinak vidí situaci, která hýbe i německou politickou scénou, bývalý šéf DFB Zwanziger. "Je to těžký úder pro integraci," míní třiasedmdesátiletý muž, podle něhož byl Özil vzorem pro řadu mladých fotbalistů s tureckými kořeny. Výsledek celé aféry kolem schůzky s Erdoganem podle něj pro celé Německo neznamená nic dobrého.
Özil oznámil konec v národním týmu v neděli, kdy se také poprvé vyjádřil ke květnovému snímku s Erdoganem. Spolu se záložníkem Arsenalu se s tureckým vůdcem potkal také další hráč s tureckými kořeny Ilkay Gündogan a darovali mu dresy, Gündogan s nápisem "svému prezidentovi".
Oba za to sklidili tvrdou kritiku a aféra se podle spekulací mohla podepsat i na nesouladu v týmu na mistrovství světa v Rusku, kde obhájci titulu z Německa vyhořeli a skončili už v základní skupině. Özil se naopak hájil tím, že štvavou atmosféru rozpoutal mimo jiné současný šéf svazu Reinhard Grindel, kterého obvinil z rasismu.