MS ve fotbale • Semifinále • 20:00

Maroko - Francie

Maroko
0:2
0:1, 0:1
Konec zápasu
Francie
5. T. Hernández
79. Kolo Muani

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze semifinále mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Marokem a Francií. Zápas začíná ve středu 14. prosince ve 20 hodin.

Francie míří za úspěšnou obhajobou titulu z před čtyř let. Prolomila prokletí předchozích šampionů a kvalifikaci do vyřazovací si zajistila už po dvou zápasech, když na vítězství 4:1 nad Austrálií navázala výhrou 2:1 nad Dánskem, překvapivá porážka 0:1 s Tuniskem na konečném prvním místě nic nezměnila. V osmifinále změřili svěřenci kouče Deschampse síly s Polskem, které po kvalitním výkonu vyřadili výsledkem 3:1. Podstatně více práce měli ve čtvrtfinále s Anglií, kde o těsném vítězství 2:1 rozhodl v 78. minutě gólem hlavou Olivier Giroud, přičemž v 84. minutě Kane neproměnil svou druhou penaltu.

Maročané jsou obrovským překvapením turnaje, samozřejmě myšleno v pozitivním smyslu slova. Překvapivý byl už jenom postup ze skupiny, v níž remizovali s Chorvatskem a porazili Belgii s Kanadou, takže postoupili z první příčky. Následovaly dvě dramatické bitvy, kdy Radžradžuího družina nejprve vyřadila 1:0 po penaltách Španělsko a 1:0 po základní hrací době si poradila i s Portugalskem. Postupem do semifinále se Maroko stalo historicky první africkou zemí, jež se dostala do této fáze světového šampionátu.

Ne vždy se dodržuje heslo, že "Politika do sportu nepatří".

Francie

Kouč Deschamps musel udělat dvě změny v sestavě, nemocné hráče Upamecana s Rabiotem nahrazují Konaté a Fofana.

Hráči obou celků už se nacházejí v útrobách stadiónu.

1.

Zápas začal.

2.

Po pravé straně hned nabral rychlost Ousmane Dembélé. Došlo ovšem hned ke jeho ztrojení, střílený do vápna úspěšně zblokoval Nusajr Mazráwí.

3.

Fotbalisté Maroka kombinují, ale zatím pouze kolem poloviny hřiště. Soupeř má velmi dobře organizované řady a výborně dostupuje.

4.

Středopolař Sofján Amrábat chtěl hrát směrem dopředu, jenže neměl na koho. Proto zapojil do hry nohama brankáře Jásína Búnúa.

5.

Evropané se hned z prvního výrazného útoku radují! Al-Jámiq podklouzl a Griezmann byl rázem sám na pravé straně šestnáctky. Nahrál na střed Mbappému, jehož pokus byl zblokován doleva k THEU HERNÁNDEZOVI a ten akrobatickým způsobem napálil míč za záda bezmocného Búnúa.

7.

Bude zajímavé sledovat, jak Maročané zareagují. Lze těžko očekávat, že by soupeře začali výrazně přehrávat, ale musí určitě hrát více dopředu.

8.

Ašraf Hakimí nabral velkou rychlost po pravé lajně. V plném sprintu se odhodlal k centru, který bez větších problémů pokryl Ibrahima Konaté.

9.

Jako další se o slovo přihlásil Azzáedín Únáhí. Vyslal zajímavý oblouček za obranu, adresát Júsuf Nasírí na míč těsně nedosáhl.

10.

A znovu Azzáedín Únáhí! Zpoza velkého pokutového území mířil placírkou k levé tyčce, kde byl Hugo Lloris včas, aby zasáhl levou rukou.

11.

Nedovolený zákrok si chtěl vymodlit Sufján Búfál, který šel hodně ochotně k zemi po střetu s Théem Hernándezem arbitr Ramos nechal ve hře pokračovat.

12.

Na druhé straně šel k zemi pro změnu Antoine Griezmann. K faulu Hakimího možná došlo, jenže francouzskému útočníkovi byl ještě předtím odmáván ofsajd.

13.

Po nedorozumění Maroka ve středu hřiště získal míč Youssouf Fofana. Přihrával k levé lajně Kylianovi Mbappému, jenž nepochopitelně nechal míč doputovat do zámezí.

14.

Afričané drží míč na kopačkách, jenže nic zajímavého doposud nevymysleli. Francouzská defenziva pracuje velmi dobře, vzhledem ke stavu střetnutí se nemusí tolik tlačit dopředu.

15.

Vůbec první faul střetnutí obstaral Aurélien Tchouaméni, když kousek za polovinou hřiště zezadu podrazil rozběhnutého Hakimího.

16.

Čelem k vlastní bráně přebíral balón Kylian Mbappé, proto nemohl vidět vlevo úplně volného Théa Hernándeze, nahrával tedy dozadu Fofanovi.

17.

Romain Saïss chybně přečetl trajektorii letu balónu. Trestat mohl Olivier Giroud, jenž si počkal na odskok míče a zleva napálil dělovou ránu do bližší tyče!

18.

Marocký protiútok táhl středem hřiště Sufján Búfál. Výborně vyvezl míč a na pravou stranu vápna přihrál Hakímu Zíjášovi, ten slabší pravačkou minul bránu.

19.

Komplikace pro mužstvo z Afriky. Kapitán mužstva Romain Saïss dává jasně najevo, že kvůli zranění nemůže pokračovat v utkání, bude se muset střídat.

20.

Narážečka středem hřiště nevyšla. Hakím Zíjáš se zpětného pasu nedočkal, úspěšně jej zastavil středopolař Aurélien Tchouaméni.

21.

Dochází k avizovanému střídání. Utkání končí pro kapitána Maroka Romaina Saïsse, jehož nahrazuje ofenzivně laděnější Selím Amalláh.

22.

Francie nechává hrát soupeře na míči a čeká, co vymyslí. Momentálně to vypadá, že kouč Didier Deschamps připravil takticky svěřence na výbornou.

23.

Směrem dopředu je tradičně vidět Ašraf Hakimí. Na zavolání dostal pas k pravé lajně, nicméně klička proti Théu Hernándezovi mu vůbec nevyšla.

24.

Stoper Raphaël Varane vyzkoušel dlouhý nákop za obranu. Hledal Kyliana Mbappého, kterého pokryl Achraf Darí a hlavou míč odhlavičkoval do zámezí.

25.

Ještě na útočné polovině fauloval Youssouf Fofana. Hrozící protiútok konkurenta zastavil přišlápnutím Zíjášovy pravé nohy.

26.

Za velkým vápnem se rozhodl vypálit Ašraf Hakimí. Hugo Lloris byl bez práce, situaci za něj vyřešil blokující Aurélien Tchouaméni.

27.

První žlutou kartu zápasu obdržel Sufján Búfál. Byla hodně přísná, protože rozběhnutý křídelník se jen těžko mohl vyhnout skluzujícímu Theu Hernándezovi, jemuž sice přišlápl nohu, ale ne nijak zákeřně.

28.

Faulovaný Théo Hernández si vyžádal drobné ošetření. Zdá se však, že střelec do této doby jediného gólu bude schopen v zápase pokračovat.

29.

Dlouhý Varaneho pas mezi obránce mířil na Oliviera. Girouda. Na jedničku zapracoval Nusajr Mazráwí, když nataženou levou nohou získal míč pro sebe.

30.

Místo aktivity směrem dopředu se Ibrahima Konaté na polovině hřiště otočil a dlouhým pasem zapojil do rozehrávky i Huga Llorise.

31.

Sufján Búfál s hlavou nahoře poslal míč mezi dva protihráče Nusajru Mazráwímu, jemuž byl se zpožděním, ale přece odpískán ofsajd.

32.

Už to vypadalo, že by Amalláhova nahrávka mohla projít na unikajícího Júsufa Nasírího, v poslední chvíli zasáhl Ibrahima Konaté, který v plném sprintu vypíchl balón levou nohou.

33.

Na hranici velkého vápna si chystal prostor ke střele Kylian Mbappé. Nakonec trefil v postavení mimo hru stojícího spoluhráče Oliviera Girouda.

34.

Nestalo se poprvé, že Ousmane Dembélé musel bojovat proti trojici protihráčů. Ovšem šikovně nastřelil Mazráwího a získal pro Francii rohový kop.

35.

Centr od rohového praporku si vzal na starosti Antoine Griezmann. Odražený míč si našel Youssouf Fofana, z otočky vypálil levačkou vysoko nad břevno.

36.

Nadvakrát skvěle Aurélien Tchouaméni, náskok Francie ale zůstává jednogólový! Nejprve vyslal parádní průnikový pas na Mbappého, jeho zakončení sebral před brankovou čárou Darí. Vzápětí středopolař sklepával z první na Oliviera Girouda, ten pro změnu ve slibné pozici vypálil vedle pravé tyče.

37.

Velmi zkušeně si u pravé lajny počínal Youssouf Fofana. Dal tělo před balón a počkal si na faul Azzáedína Únáhího, ten skutečně přišel.

38.

Dlouhý nákop Huga Llorise sklepával Olivier Giroud pod sebe, kde se ovšem nacházel jenom Sofján Amrábat. Hraje Maroko.

39.

Jako další zkusil dlouhý nákop na hrot útoku Ousmane Dembélé. Olivier Giroud se přes tři protihráče k míči neprocpal.

40.

Po pravé straně běžel s míčem Antoine Griezmann. Dostal se až do pokutového území, kde po obranném skluzu Džawáda al-Jámiqa získal pro Francii roh.

41.

Centr Griezmanna těsně nad zemí mířil na přední tyčku, kam si naběhl Raphaël Varane, z první zakončoval pravačkou poměrně výrazně vedle levé části brankové konstrukce.

42.

Jules Koundé vyslal pas po pravé lajně, adresátem byl  Ousmane Dembélé. Křídelník přes veškerou snahu kulatý nesmysl na hrací ploše nestihl.

43.

Hodně nevydařený pas za obranu v podání Nusajra Mazráwího. Raphaël Varane udržel na uzdě Nasírího a míč nechal doskákat k Llorisovi.

44.

Dlouhé nohy Ibrahimy Konatého se vrhly pod nohy rozběhnutého Ašrafa Hakimího, který stopera nastřelil a Maroko bude zahrávat první rohový kop.

45.

Vyrovnání bylo blízko! Centr Francie pokryla, ale do odraženého míče se nůžkami parádně opřel Džawád al-Jámiq, Francouze podržel Hugo Lloris výborným zákrokem pravou rukou!

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního poločasu tři minuty.

45.+1

Maroko pokračuje v aktivním pojetí hry. Výsledkem byl další rohový kop, kulatý nesmysl si pokryl dobře vyběhnuvší Hugo Lloris.

45.+2

Taktéž další útok patřil fotbalistům v červených dresech. Zprava centroval do vápna Ašraf Hakimí, dobře pracoval bránící Konaté, stoper pravačkou odpálil míč do autu.

45.+3

V posledních vteřinách nastaveného času rozehrával Hakím Zíjáš standardku od pravé lajny. Po jeho centru Hugo Lloris vyboxoval míč mimo velké vápno.

45.+4

Konec prvního poločasu.

První poločas zápasu mezi Francií a Marokem přinesl jediný gól, o nějž se postaral evropský favorit. Skóre střetnutí otevřel už v 5. minutě Théo Hernández, k němuž se odrazila zblokovaná střela Mbappého a levý obránce akrobatickým kopem levou nohou poslal míč za bezmocného Búnúa. Blízko navýšení náskok byl Giroud, jehož dělovka skončila na pravé tyči, načež otěže převzalo Maroko a nejblíže měl ke srovnání al-Jámiq, skvěle provedený kop přes hlavu zastavil Lloris pravou rukou.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 44 % - 56 %

Střely celkem: 10 - 5

Střely na bránu: 1 - 2

Střely mimo bránu: 6 - 2

Zblokované střely: 3 - 1

Rohové kopy: 2 - 2

Ofsajdy: 2 - 1

Fauly: 8 - 4

Žluté karty: 0 - 1

Druhý poločas začne přibližně ve 21:05.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Do druhého poločasu nezasáhl Nusajr Mazráwí, kterého v minulém zápase trápilo svalové zranění, zřejmě i dnes to ještě není úplně ideální. Novým mužem na trávníku je Jahija al-Idrísí.

47.

Po levé straně se do vnitra pokutového území procpal Kylian Mbappé. Ve finále vyslal střílený centr pod sebe, o kus mimo dosah adresáta Oliviera Girouda.

48.

Francouzi kontrolují míč na polovině hřiště. Raphaël Varane si rozmyslel přihrávku dopředu, nahrál k pravé lajně Koundému.

49.

Antoine Griezmann viděl rozebíhajícího se Kyliana Mbappého, jehož v poslední chvíli zakřižoval spoluhráč z PSG Ašraf Hakimí a čistým způsobem jej odzbrojil.

50.

Azzáedín Únáhí si chtěl narazit s Hakímem Zíjášem. Raphaël Varane celou situaci přečetl a kulatý nesmysl odkopl do zámezí.

51.

Do vnitra pokutového území odcentroval Sofján Amrábat. Francouzská defenziva znovu odolala, v tomto případě zásluhou Ibrahimy Konatého.

52.

Příliš ochotně šel k zemi Kylian Mbappé, jenž se sice zbavil osobního strážce, ale na Sofjána Amrábata už kličkou do středu nevyzrál.

53.

Po krátkém ošetření Mbappého utkání pokračuje. Centr Ašrafa Hakimího propadl až na Jahiju al-Idrísího, ten skákavý míč netrefil vůbec dobře.

54.

Skvělý obranný zákrok Ibrahimy Konatého zabránil vyrovnání. Jahija al-Idrísí pro změnu v roli nahrávajícího hráče viděl Júsufa Nasírího, stoper ve skluzu odpálil míč těsně před útočníkem.

55.

Afričané pokračují v útočení. Kombinují na útočné polovině a hledají cestičky skrze francouzskou defenzivu. Už si dnes nejednou ukázali, že to jde.

56.

Útok pravou stranou nevyšel. Hakím Zíjáš si dvakrát vyměnil balón s Ašrafem Hakimím, aby následně odcentroval nad hlavu Júsufa Nasírího.

57.

Ašraf Hakimí je všude. Nyní čekal na odražený míč uvnitř vápna a málem se dočkal, těsně před nosem mu míč odpálil do zámezí Raphaël Varane.

58.

Po jednom ze soubojů došlo k roztržení tkaničky na levé kopačce Kyliana Mbappého. Francouzský kustod mu útočné hvězdě okamžitě obstaral novou.

59.

Zdviženou rukou se Youssouf Fofana omluvil spoluhráčům za hodně nepovedený pas, k pravé lajně, kam míč poslal, neběžel žádný z kolegů.

60.

Opět marocký útok po pravé lajně. Sufján Búfál si věřil jeden na jednoho proti Aurélienovi Tchouaménimu, uspěl bránící hráč.

61.

Pouhým okem byl viditelný jasný ofsajd po nahrávce Griezmanna na Mbappého, pomezní rozhodčí přesto nechal dojet francouzskou akci až do konce, než zdvihl praporek.

62.

Po zisku míče Aurélien Tchouaméni dlouho neotálel a dlouhým nákopem odpálil balón na útočnou polovinu. Maroko musí znovu začínat téměř od své brány.

63.

Sofján Amrábat se krásně prosmýkl kolem dvojice protihráčů. Z pravé strany šestnáctky volil střílený centr pod sebe, který pokryl Konaté.

64.

Zdvojený Kylian Mbappé neměl moc šancí na úspěch. Kulatý nesmysl mu od kopaček odkopl do zámezí Achraf Darí.

65.

Antoine Griezmann hlavou skvěle prodloužil balón na Kyliana Mbappého, jenž centroval do prostoru, kde očekával Oliviera Girouda, hrotový útočník na míč nedoskočil.

65.

Zápas končí pro Oliviera Girouda, který nebyl tolik vidět jako tomu bylo třeba proti Anglii. Na hrot útoku se postavil Marcus Thuram.

66.

Maroko reaguje dvojím střídáním. Ze hry zamířili Júsuf NasíríSufján Búfál, na hrací plochu naskočili ze střídačky Abderrazak HamdalláhZakarjá Abúchlál.

67.

Jules Koundé podcenil souboj na pravé lajně. Nechal protihráče odcentrovat, naštěstí pro něj míč ze vzduchu sebral gólman Hugo Lloris.

68.

Standardka pro Francii. Vybojoval ji Marcus Thuram, jenž skvěle pokryl tělem balón a zezadu ho nekompromisně poslal na trávník Ašraf Hakimí.

69.

Odražený míč si za velkým vápnem našel Jules Koundé. Našel Kyliana Mbappého, jenž se kličkou na střed zbavil protihráče, načež jiného padajícího soka trefil přízemním pokusem levou nohou.

70.

Srdnatě bojoval o balón Ousmane Dembélé. Těsně bráněný dvěma protihráči se udržel na nohou, aby mu nakonec nevyšla klička proti Sofjánu Amrábatovi.

71.

O žlutou kartu se přihlásil Achraf Darí, když zezadu skolil k zemi sprintujícího Thurama, arbitr Ramos se spokojil s ústní domluvou.

72.

Přetažený centr Griezmanna měl oči. Míč si našel faulovaný Marcus Thuram, hlavou ovšem nasměroval hrací předmět vedle levé tyčky.

73.

Francouzi hrají přesně to, co potřebují. Teď si proti osobnímu strážci podržel u kopaček míč Antoine Griezmann, Azzáedín Únáhí ho vzápětí fauloval.

74.

Akci tři na tři vyřešil Marcus Thuram velmi dobře, když mezi dvěma protihráči nahrál Youssoufu Fofanovi, ten se ale levačkou pořádně ukopl.

75.

A další faul na Griezmanna. Ofenzivě laděný hráč se skvěle stáhl do defenzivy, sebral balón Hakíme Zíjášem a stejný hráč ho fauloval.

76.

Krásně se Zakarjá Abúchlál prokličkoval až do pokutového území. Jenže selhala koncovka, slabou střelu s přehledem zblokoval Raphaël Varane.

77.

Pod tlakem musel hrát Aurélien Tchouaméni. Zkusil průnikový pas doprava, jenže Ousmane Dembélé zastavil a znovu sprint neobnovil.

78.

Posledním marockým žolíkem je Abde Ezázúlí. Ze hry jde Selím Amalláh, který šel přitom v první půli do zápasu za zraněného Saïsse.

78.

Didier Deschamps se rozhodl pro stažení Ousmaneho Dembélého, do utkání míří Randal Kolo Muani.

79.

To je nástup na hřiště jako hrom! Kylian Mbappé se vykličkoval mezi třemi protihráči a vystřelil. Od nohy Ezázúlího se míč odrazil k osamocenému RANDALOVI KOLO MUANIMU, ten svým prvním dotekem v utkání bezpečně nasměroval balón do sítě.

82.

Kylian Mbappé si poradil dokonale. V obležení tří konkurentů přihrával Raphaëlovi Varanemu, Maročané zase musí pořádně vysunout presink.

83.

Hodně nepovedený nákop v podání Abdeho Ezázúlího, Sofján Amrábat neměl žádnou šanci balón udržet ve hře.

84.

Volný přímý kop pro Maroko. Vybojoval ho Hakím Zíjáš, který nabral vysokou rychlost a drobným potažením za dres ho zastavil Aurélien Tchouaméni.

85.

Přímý kop do vnitra šestnáctky pohlídal Ibrahima Konaté. Stoper vyskočil vysoko do vzduchu a balón bez milosti odhlavičkoval daleko mimo vápno.

86.

Maroko sice drží míč na útočné polovině, ale vypadá bezzubě. Vůbec se mu nedaří nasměrovat kulatý nesmysl směrem do pokutového území.

87.

Příliš dlouho přemýšlel na pravé straně Hakím Zíjáš, aby nakonec udělal kličku do Marcuse Thurama, jenž pro Francii vybojoval odkop od brány.

88.

Théa Hernándeze se snažil vymíchat Ašraf Hakimí. Poslední kličku ovšem udělal příliš dlouhou, takže situace znovu končí pouze odkopem od brány.

89.

Zkušený gólman Hugo Lloris si dovolil zpracovat malou domů, následně levou nohou napálil kulatý nesmysl daleko na útočnou polovinu.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby šest minut.

90.+1

Skvěle si směrem dozadu počínal Théo Hernández. Natlačil tělo před Hakíma Zíjáše, reprezentace Francie bude vhazovat.

90.+2

Maročanům nelze upřít snaha, leč závěr utkání vypadá v jejich podání až příliš uspěchaný. Abderrazak Hamdalláh poslal nahrávku mimo dosah Azzáedína Únáhího.

90.+3

Tak to byla nádhera. Kylian Mbappé nasadil jesličky Sofjánu Amrábatovi. Věřil si i na spoluhráče z PSG Hakimího, tento bek se ale obelstít nenechal.

90.+4

Na hranici malého vápna se vytočil Azzáedín Únáhí. Z mírného záklonu i vypálil, lehce tečující Aurélien Tchouaméni zařídil Maroku rohový kop.

90.+5

Kontaktní trefě zabránil Jules Koundé! Pravý francouzský obránce stál na tom správném místě, z brankové čáry vykopával balón po Hamdalláhově teči Únáhího střely.

90.+6

Poslední nastavenou minutu drží Maročané míč na vlastní polovině. Už si jsou moc dobře vědomi, že se budou muset spokojit se zápasem o bronzové medaile.

90.+7

Konec zápasu.

Reprezentace Francie si zahraje o obhajobu titulu. V semifinále ukončila sen Maroka o první africké zemi ve finále, mužstvo z afrického kontinentu porazila výsledkem 2:0.

První gól utkání padl už v 5. minutě, kdy se prosadil akrobatickým způsobem levou nohou Theo Hernández. Maročané posléze převzali otěže do svých rukou, ale cestičku k vyrovnání skrze skvěle pracující defenzivu soupeře nevybudovali, naopak v 79. minutě pojistil vítězství Evropanů střídající Randal Kolo Muani, jenž skóroval svým prvním dotekem na trávníku. I ve zbytku střetnutí bylo Maroko aktivnějším týmem, Hugo Lloris nicméně udržel čisté konto až do závěrečného hvizdu.

Ve finále se tedy utká Francie s Messiho Argentinou. Maroko si zahraje o bronzovou medaili s Chorvatskem, s nímž v rámci skupinové fáze remizovalo 0:0.

STATISTIKY ZÁPASU

Držení míče: 39 % - 61 %

Střely celkem: 15 - 13

Střely na bránu: 2 - 2

Střely mimo bránu: 8 - 5

Zblokované střely: 5 - 6

Rohové kopy: 2 - 3

Ofsajdy: 4 - 3

Fauly: 11 - 11

Žluté karty: 0 - 1

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších střetnutí se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy