Hymnu domácích fotbalistů hrají i na svatbách, proslavila ji katarská modelka

mar mar
25. 11. 2022 7:41
Národní tým Kataru se po úvodní porážce na domácím mistrovství světa chystá napravit nepříliš vydařené vystoupení v dalším zápase proti Senegalu. Katařany má povzbudit také oblíbený chorál. Jeho popularitě napomohla nedávná blokáda země i arabská modelka.
Zahra Al-Ansárí
Zahra Al-Ansárí | Foto: Instagram / zuzu.devilish_angel

Není to oficiální hymna národního týmu, přesto zní ze všech písní v šatně nejčastěji. Tento hit opěvuje mimo jiné katarského emíra a nezdolný lid země pořádající letošní mistrovství světa. 

Popularita písně strmě vzrostla před třemi lety, když Katar naprosto senzačně poprvé v historii vyhrál Asijský pohár. Po finálové výhře 3:1 nad Japonskem se tóny Šómilah, Šómilah roznesly mezi slavícími fanoušky.

"Před finále s Japonskem jsme udělali v týmu dohodu, že si pustíme Šómilah, aby nás namotivovala, a když vyhrajeme, pustíme si ji podruhé na oslavu," opakovali po vítězství hráči.

Pozadí chytlavého songu je ovšem do značné míry politické. Vznikl za podpory státem vlastněné televize Al Rajan a dílo se natáčelo v jejích studiích.

První vlnu popularity totiž zažila v roce 2017 v době, kdy se Katar dostal do diplomatické izolace. S emirátem náhle přerušilo styky několik zemí v regionu v čele s mocnou Saúdskou Arábií. Podle těchto států Katar podporoval terorismus, což vyprovokovalo jejich reakci.

Verše o tajemné dívce "s krásnými řasami" se prolínají s nacionalističtějšími motivy. "Text je o touze. Je to vyjádření toho, jak si představuju katarský národ, který ukázal svou nezdolnost během blokády," uvedl autor textu Bin Ghidah. 

Popěvek se stal symbolem sepětí mezi obyčejnými Katařany a královskou rodinou. "Obdivuje emírovu neochvějnou vůli," dodává Ghidah. Song zněl téměř všude, dokonce si jej nechávali zahrát i novomanželé na svatbách.

Po vítězství Kataru v Asijském poháru 2019 se ovšem píseň stala populární také v dalších státech v Zálivu. Především v těch, které neblokovaly zemi, jako například Kuvajt nebo Omán.

Přispěla k tomu značnou měrou i instagramová hvězda Zahra Al-Ansáríová a video na Twitteru, kde si píseň zpívají rozradostnění hráči. Modelka a herečka jí doprovázela své příspěvky, ve kterých opěvuje rodný Katar.

Šómilah si budou fanoušci i hráči zpívat také před druhým utkáním Kataru na turnaji. V pátek se utká se Senegalem. Pokud chtějí mít domácí postup ze skupiny ve svých rukou, potřebují africký výběr porazit. 

Píseň Šómilah, šómilah

Video: Youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy