Praha - Kdo čekal nějakou zimní přestupní fotbalovou smršť, musel být zklamaný. Nejzajímavější změnou dresu v Evropě po uzavření transferů zůstává nová posila Manchesteru City Wilfried Bony.
Exsparťanský útočník opustil Swansea za v přepočtu 912 milionů korun, což je podle některých expertů přehnaná částka.
"Citizens jsou v tomhle specifičtí, utrácejí nesmyslné peníze a i v případě Bonyho je to také předražený přestup," zhodnotil pro Aktuálně.cz přesun reprezentanta Pobřeží slonoviny Luděk Mikloško, někdejší dlouholetý brankář West Hamu a Quens Park Rangers.
To fotbalový trenér Jiří Plíšek je v tomhle zdrženlivější a nabádá k trpělivosti. "Jestli byl přestup Bonyho předražený, to ukáže budoucnost, jestli bude dávat góly, bude rozhodovat zápasy tak jako ve Swansea. Ale ukazuje to, že Manchester City nevzdává boj o titul a snaží se ještě posílit útok za každou cenu," prohlásil.
Ve Swansea se šestadvacetiletému útočníkovi opravdu dařilo. Za sezonu a půl tu nasázel 35 gólů a stal se jedním z tahounů týmu. Není divu, že kolem něho kroužily opravdu velké kluby. Nakonec vyhráli Citizens a nabídli Bonymu pohádkový plat 100 tisíc liber týdně. O jeho služby tedy i přes velkou konkurenci v útoku hodně stáli.
Plíšek: Na platové podmínky City moc klubů nemá
"Těžko říct, proč ho kupovali, když mají tolik dobrých útočníků. Možná si ho chtěli jen co nejdřív pojistit, aby jim ho v létě někdo nesebral. Teď ho budou jen testovat, aby si zvykl, a naplno s ním počítají od příští sezony," uvažuje Mikloško.
A podobně uvažuje i Plíšek. "Manchester se dlouho marně pokouší prorazit na evropské scéně a Bony by mohl být tím hotovým hráčem, který by jim mohl v létě pomoci pořádně rozjet pohárovou sezonu."
Pravdou je, že v útoku Manchesteru se to teď hemží velkými jmény a Manuel Pellegrini bude mít hodně těžké rozhodování, koho nechat jen na lavičce. Hráči jako Jovetič, Džeko nebo Agüero by všude jinde hráli v základní sestavě a tady budou muset bojovat.
Není divu, že se v lednu spekulovalo o tom, zda neodejde Edin Džeko, o bosenského kanonýra prý měli velký zájem ve Fenerbahce.
"Konkurence v takovém klubu je normální. Že Edin odejde, se spekulovalo už několikrát, vždy pak zůstal a Citizens se to vyplatilo, protože jeho góly pomohly ke dvěma titulům. Problém je v tom, že jen málo klubů dokáže vyrovnat platové podmínky, které hráč v City má. To dává na přestup dost omezené možnosti," dodává kouč, který kdysi v Teplicích Džeka vedl.
"Mourinho to má promyšlené"
Kromě Manchesteru City už bylo dál v Anglii rušněji jen v Chelsea, která poslala do Wolfsburgu André Schürrleho a z Fiorentiny si za 33 milionů eur pořídila nejlepšího nahrávače loňského mistrovství světa Juana Cuadrada.
"Mourinho dělá věci promyšleně, je to zkušený trenér. Cuadrado je zjevně tvořivý hráč pro předfinální fázi a Chelsea je klub, který často hraje do zavřené obrany, a tihle fotbalisté jsou pro něj nejvíce platní," říká Plíšek na adresu kolumbijského reprezentanta.
Schürrle si naopak pod Mourinhem moc nezahrál, letos většinou naskakoval jen ze střídačky, anebo vůbec. "Mourinho si přetváří tým k obrazu svému, jak se mu to líbí. Je to logické, tyhle kluby jako Chelsea, City nebo United berou jen trofeje, nic dalšího je nezajímá, takže musejí být během přestupových období aktivní," upozorňuje Mikloško.
Jinak ale byl po Evropě klid a velké přestupové trháky se neudály. I pro to ovšem mají experti vysvětlení. "Spousta klubů čeká na konec smluv hráčů, aby mohli přijít zadarmo, a to je většinou až v létě. Druhá věc je, že v létě se dělají přestupy kvůli nějaké koncepci, kdy se tým tvoří. V zimě už je to jen hašení požáru, kdy se něco nedaří a je potřeba to zachránit," myslí si Plíšek.
České přestupy zajímavější než cizina
Do posledních minut například běžely tahanice o Emmanuela Adebayora, kterého chtěli ve West Hamu nebo QPR, nakonec však třicetiletý africký útočník zůstal v Tottenhamu.
"Z vlastní zkušenosti znám, že týmy, kterým zase o tolik nejde nebo hrají o udržení, tu sezonu v zimě z tohoto pohledu trochu vzdají a šetří peníze na tu další, aby se třeba zase dostaly do Premier League nebo na lepší místa v tabulce," prozrazuje bývalý gólman, který si zachytal za oba výše zmiňované zájemce o Adebayora.
Českým fotbalovým fanouškům tak teď už nezbývá nic jiného než sledovat pokračující přestupové šachy v Synot lize. "A právě tady mi to letos přijde mnohem zajímavější než v cizině. Třeba to, jak Plzeň nakoupila posily už v prosinci, aby měla klid na přípravu, a Sparta to dohání ještě teď a nejspíš to bude řešit i v únoru," vypichuje přestupovou strategii dvou největších rivalů Plíšek.
Zatímco v Anglii a jinde v Evropě už se přestupovat nesmí, v české nejvyšší soutěži je totiž okno transferů otevřené až do 21. února.