Malí fotbalisté ovládli Eden, setkají se tam i s Nedvědem. S Juventusem přijel Pessotto

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 3. 2016 13:00
V Edenu rozehráli Slavia International Cup, velký mládežnický turnaj pro děti do 11 a 12 let. Talentovaní žáčci by se měli potkat i s Pavlem Nedvědem. S výpravou Juventusu přijel Gianluca Pessotto, další někdejší hvězda klubu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: archiv ACS

Praha - Zahrají si s vrstevníky z mnoha dalších fotbalových kultur, potkají se s Pavlem Nedvědem a také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

V pražském Edenu se dnes rozehrál mládežnický fotbalový turnaj Slavia International Cup, který je tak trochu součástí širšího programu návštěvy hlavy čínského státu v České republice.

Jak známo, právě ve Slavii drží takřka 60 procent akcií čínská fima CEFC. A na další rozvoj vztahů s čínským fotbalem hodlá sázet i Miroslav Pelta, předseda FAČR, který nebude chybět mezi hosty pozvanými na slavnostní repepci na Pražském hradě.

Dorazit by tam měl s Pavlem Nedvědem, českým držitelem Zlatého míče a členem vedení Juventusu Turín, jehož si právě Číňané vyhlédli za novou tvář své profesionální ligy.

Přijel i Pessotto, hvězda, co přežila

A do toho všeho zapadá i mládežnický turnaj, ve kterém ve dvou kategoriích, do 11 a do 12 let, soupeří týmy Slavie, Pekingu, Šanghaje, Juventusu Turín, Hajduku Split, Sparty, Žiliny a nechybí ani česká reprezentace.

V prvních zápasech turnaje se malí sparťané a slávisté utkali s čínskými protivníky a byli proti nim úspěšní. Průběžné výsledky turnaje můžete sledovat na jeho webové stránce zde.

Zajímavostí jistě je, že do Edenu zavítal i Gianluca Pessotto, kterého si znalci italského fotbalu jistě dobře pamatují z obrany turínského klubu, ve které hrával v letech 1995-2006. Patřil do týmu Juventusu, který vyhrál Champions League a zapsal si i 5 výher v Serii A.

Zpráva o tom, že byl Juventus za korupci přeřazen do Serie B s Pessottem otřásla natolik těžce, že někdejší obránce, tehdy stojící na začátku své práce v managementu klubu, dokonce pokusil o sebevraždu. Ale všechno dobře dopadlo a dnes Pessotto šéfuje mládež "Juve".

Podle původního programu se malí fotbalisté měli s čínským prezidentem potkat ve středu v zahradách Pražského hradu, podle aktualizovaného programu by se schůzka s ním mohla konat už dnes.

Večer navštíví zápas žen Slavia-Lyon

Dnes na zahájení turnaje nescházela ani pražská primátorka Adriana Krnáčová, v průběhu turnaje nebo na vyhlášení výsledků se určitě objeví v Edenu i Pavel Nedvěd.

Ve středu mají chlapci v herním plánu volno, čekají je výlety po Praze a okolí, večer pak zhlédnou odvetu čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Slavií a Lyonem.

Ve čtvrtek jsou pak na programu boje o umístění, při slavnostním předávání trofejí kolem 15.30 by neměli scházet ani předseda asociace Miroslav Pelta či člen dozorčí rady Slavie Jaroslav Tvrdík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy