Čínská CEFC vlastní Slavii. Fotbalová asociace sleduje její jednání s J&T kvůli Spartě

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 3. 2016 15:15
Čínská společnost CEFC vlastní takřka 60 procent ve fotbalové Slavii. A objevily se informace, že má získat 50 procent akcií části skupiny J&T. Jiná součást J&T vlastní i fotbalovou Spartu. Fotbalová asociace ve střehu, aby nedošlo k porušení licenčních pravidel
Odvěcí rivalové, Sparta a Slavia, budou mít možná stejného vlastníka. Neocitnou se v problémech s normami FAČR?
Odvěcí rivalové, Sparta a Slavia, budou mít možná stejného vlastníka. Neocitnou se v problémech s normami FAČR? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čínská společnost CEFC vlastní pražskou Slavii a chystá se podle všeho výrazně posílit svůj akcionářský podíl v jedné části finanční skupiny J&T. Konkrétně jde o 50 procent J&T Finance Group, do níž spadají banky.

Na první pohled s fotbalem nesouvisející zpráva, kterou jako první přinesla MfD, však může vyvolat vyšetřování Fotbalové asociace ČR, která je ze stanov povinna hlídat, aby jeden koncový vlastník neovládal více než jeden klub. Jde o to, že jiná větev J&T spoluvlastní fotbalovou Spartu, historicky největšího rivala Slavie.

Shrňme si fakta. Ve Slavii už čínská CEFC vlastní takřka 60 procent, přičemž dalších téměř 40 procent ovládá Jiří Šimáně a zbytek pak drobní akcionáři.

Ve Spartě drží 60 procent akcií skupina J&T, konkrétně skrze J&T Credit Investments, zbývajících 40 procent pak Daniel Křetínský. Alespoň tak zněl zatím poslední mediální výstup Sparty k této problematice.

Zástupci J&T zdůrazňují, že CEFC fotbalovou Spartu spoluvlastnit nebude. Ani přímo, ani zprostředkovaně.

Spartu totiž vlastní J&T Credit Investments, zatímco CEFC jedná o nákupu 50 procent akcií J&T Finance Group. "A tyto dvě firmy mají společné jen ta dvě písmenka J&T, jinak mají zcela odlišnou vlastnickou strukturu, takže veškeré konstrukce o tom, že by se CEFC objevila tímto způsobem v akcionářské struktuře Sparty, jsou zcela nesmyslné," říká Monika Veselá, mluvčí J&T.

Možné vyšetřování celého případu ze strany fotbalových orgánů však přesto nelze vyloučit. Podle licenčního manažera FAČR Stanislava Rýznara není až tak podstatné, pod kterou divizi nebo dceřinou společnost holdingu by se akcie klubů případně umístily. "Sledujeme vždy toho konečného vlastníka."

"O tom případu tak, jak mi ho popisujete, nemám zatím žádné relevantní informace, nicméně jistě bychom takovou věc zkoumali, protože by tu hypoteticky k porušení pravidel dojít mohlo," říká Stanislav Rýznar, licenční manažer Fotbalové asociace ČR.

Padesát procent akcií ve dvou klubech nelze

Pravidla jsou relativně jasná. "Jeden subjekt nesmí držet padesátiprocentní či větší akcionářský podíl, ať už přímo, nebo nepřímo, ve dvou různých klubech," říká Rýznar. "Vyplývá to přímo ze stanov fotbalové asociace a to nařízení má návaznost na obdobné normy UEFA."

Případné přesuny akcií by kontrolovala fotbalová asociace v rámci licenčního řízení. "Podstatné je, jak jsou ve stanovách jednotlivých firem popsána akcionářská práva a rozhodovací pravomoci," zdůrazňuje Rýznar.

"Sparta ví, že probíhají jednání mezi J&T a CEFC, nicméně tento obchod ještě není uzavřen. Především by pak neznamenal nic směrem k majetkové struktuře Sparty," říká Ondřej Kasík, mluvčí letenského klubu.

Zástupce společnosti CEFC Tomáš Syrovátka přislíbil, že čínská firma k celé záležitosti poskytne během dne své stanovisko.

Zatím se k věci vyjádřil ve velmi obecné rovině Jaroslav Tvrdík, prezident CEFC Europe:

Problematiku možného střetu akcionářských zájmů však zatím nekomentoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy