Čínská CEFC vlastní Slavii. Fotbalová asociace sleduje její jednání s J&T kvůli Spartě

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 3. 2016 15:15
Čínská společnost CEFC vlastní takřka 60 procent ve fotbalové Slavii. A objevily se informace, že má získat 50 procent akcií části skupiny J&T. Jiná součást J&T vlastní i fotbalovou Spartu. Fotbalová asociace ve střehu, aby nedošlo k porušení licenčních pravidel
Odvěcí rivalové, Sparta a Slavia, budou mít možná stejného vlastníka. Neocitnou se v problémech s normami FAČR?
Odvěcí rivalové, Sparta a Slavia, budou mít možná stejného vlastníka. Neocitnou se v problémech s normami FAČR? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čínská společnost CEFC vlastní pražskou Slavii a chystá se podle všeho výrazně posílit svůj akcionářský podíl v jedné části finanční skupiny J&T. Konkrétně jde o 50 procent J&T Finance Group, do níž spadají banky.

Na první pohled s fotbalem nesouvisející zpráva, kterou jako první přinesla MfD, však může vyvolat vyšetřování Fotbalové asociace ČR, která je ze stanov povinna hlídat, aby jeden koncový vlastník neovládal více než jeden klub. Jde o to, že jiná větev J&T spoluvlastní fotbalovou Spartu, historicky největšího rivala Slavie.

Shrňme si fakta. Ve Slavii už čínská CEFC vlastní takřka 60 procent, přičemž dalších téměř 40 procent ovládá Jiří Šimáně a zbytek pak drobní akcionáři.

Ve Spartě drží 60 procent akcií skupina J&T, konkrétně skrze J&T Credit Investments, zbývajících 40 procent pak Daniel Křetínský. Alespoň tak zněl zatím poslední mediální výstup Sparty k této problematice.

Zástupci J&T zdůrazňují, že CEFC fotbalovou Spartu spoluvlastnit nebude. Ani přímo, ani zprostředkovaně.

Spartu totiž vlastní J&T Credit Investments, zatímco CEFC jedná o nákupu 50 procent akcií J&T Finance Group. "A tyto dvě firmy mají společné jen ta dvě písmenka J&T, jinak mají zcela odlišnou vlastnickou strukturu, takže veškeré konstrukce o tom, že by se CEFC objevila tímto způsobem v akcionářské struktuře Sparty, jsou zcela nesmyslné," říká Monika Veselá, mluvčí J&T.

Možné vyšetřování celého případu ze strany fotbalových orgánů však přesto nelze vyloučit. Podle licenčního manažera FAČR Stanislava Rýznara není až tak podstatné, pod kterou divizi nebo dceřinou společnost holdingu by se akcie klubů případně umístily. "Sledujeme vždy toho konečného vlastníka."

"O tom případu tak, jak mi ho popisujete, nemám zatím žádné relevantní informace, nicméně jistě bychom takovou věc zkoumali, protože by tu hypoteticky k porušení pravidel dojít mohlo," říká Stanislav Rýznar, licenční manažer Fotbalové asociace ČR.

Padesát procent akcií ve dvou klubech nelze

Pravidla jsou relativně jasná. "Jeden subjekt nesmí držet padesátiprocentní či větší akcionářský podíl, ať už přímo, nebo nepřímo, ve dvou různých klubech," říká Rýznar. "Vyplývá to přímo ze stanov fotbalové asociace a to nařízení má návaznost na obdobné normy UEFA."

Případné přesuny akcií by kontrolovala fotbalová asociace v rámci licenčního řízení. "Podstatné je, jak jsou ve stanovách jednotlivých firem popsána akcionářská práva a rozhodovací pravomoci," zdůrazňuje Rýznar.

"Sparta ví, že probíhají jednání mezi J&T a CEFC, nicméně tento obchod ještě není uzavřen. Především by pak neznamenal nic směrem k majetkové struktuře Sparty," říká Ondřej Kasík, mluvčí letenského klubu.

Zástupce společnosti CEFC Tomáš Syrovátka přislíbil, že čínská firma k celé záležitosti poskytne během dne své stanovisko.

Zatím se k věci vyjádřil ve velmi obecné rovině Jaroslav Tvrdík, prezident CEFC Europe:

Problematiku možného střetu akcionářských zájmů však zatím nekomentoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy