Limberský a spol. zazáří v muzikálu o Viktorce. A bude se i točit volantem

Vrba, Horváth, Limberský na plac! V muzikálu Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím
Muzikál o fotbale? To už tu tedy dlouho nebylo. Vítejte na Nové scéně plzeňského divadla J. K. Tyla. Navštívili jsme generální zkoušku nového muzikálu Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím.
Premiéra je na programu už v sobotu 26. listopadu od 19 hodin. Kdo přijde, uvidí na jevišti spoustu známých jmen (a jmenovek): Horváth, Limberský, Jiráček...
Představí se ovšem i Vladimír Darida, tedy postava inspirovaná někdejší hvězdou Plzně. A ve scénáři pochopitelně neschází ani role trenéra Pavla Vrby
"Darida" v podání Lukáše Vilda se ovšem v zákulisí nepřipravoval jen diskusí s "Pavlem Vrbou", ale i s kolegyněmi z muzikálového souboru, se kterými probíral choreografii připravenou pro holky-zlatokopky.
Foto: Tomáš Liška
Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 9. 2015 6:00
Příběh velkého vzestupu plzeňského fotbalového klubu ožije na divadelním jevišti. Původní muzikál Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím sepsal i odrežíroval Tomáš Svoboda v Divadle J. K.Tyla právě v Plzni. Premiéra je na programu už v sobotu 26. září. Navštívili jsme generální zkoušku.

Plzeň - Pootevřete kouzelné dveře... A první, koho za nimi na chodbě potkáte, jsou Darida s Horváthem. Tedy alespoň podle typických červenomodrých dresů Viktorie Plzeň a příslušných jmenovek na zádech.

Jenže pozor, vážení, tentokrát nejsme na stadionu, ale v plzeňském divadle. A z toho vyplývá, že jsme právě nepotkali skutečné fotbalové hvězdy, ale herce, co si ještě odskočili na poslední kávu před středeční generálkou rozšafného muzikálu Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím.

Jeho autorem je Tomáš Svoboda. A premiéra se koná už tuto sobotu, tedy 26. září na Nové scéně Divadla J. K.Tyla právě v Plzni.

Pojďme dál. Těsně za pódiem už se magický svět divadelního zákulisí otevírá naplno. Před očima se vám tu míhají nejen fotbalové dresy, ale i andělská křídla či kostkovaný "pierot" představující fotbalový míč. A tamhle vzadu už chystají i traktůrek pro fotbalové trávníkáře. Zatímco sboristky si ještě upravují výstřihy křiklavých kostýmů holek-zlatokopek, co mají na fotbalisty všude dobře políčeno.

Ostatně, velkou obrazovou galerii z "generálky" si můžete prohlédnout zde.

"Červenomodrý pruhy jsou kluci plzeňský," hlásá chytlavý refrén, který se možná časem chytí i v kotli Doosan Areny - a klidně pak může aspirovat i na novou klubovou hymnu. Hudbu k muzikálu složil René Rypar, kytarista skupiny Portless.

Příběh Františka, fanouška až za hrob

O čem vlastně hra s mnoha zpěvy a tanci pojednává, je tak trochu nasnadě. Příběh se odvíjí na pozadí velkého sportovního vzestupu Viktorie Plzeň, který v klubu nastal po příchodu trenéra Pavla Vrby.

"Muzikál? No tak to je zajímavé, pokud budu mít možnost, určitě se na představení někdy přijdu podívat," řekl současný reprezentační kouč pro Hospodářské noviny, když chystané představení avizovaly už letos v únoru.

Jak už jsme zmínili, muzikál o klubu ze svého rodného města napsal Tomáš Svoboda, který představení zároveň i režíruje. A na premiéru můžete na Novou scénu Tylova divadla v Plzni zajít už tuhle sobotu od 19 hodin.

Děj výpravného muzikálu rozvíjí nitky hned několika osudů. "Je tam postava Františka, velkého fanouška Viktorie, který se ale hned na začátku dozví, že má rakovinu," naznačuje režisér Tomáš Svoboda temnější stránku celého příběhu. "Když zjistí, že mu zbývá jen rok života, vstoupí do hry pohádkový motiv, Františkův anděl strážný, který přemluví hráče a trenéra Vrbu, aby po zisku prvního titulu všichni hned z Plzně neodešli, ale odehráli spolu ještě alespoň jednu sezonu, právě pro Františka."

Toho hraje Zdeněk Palusga, kterého znalci televizních detektivek můžou znát z Policie Modrava. Jeho strážného anděla zase Adéla Petřeková, která pro změnu řešila Vraždy v kruhu. "Ale na fotbale jsem v životě nebyla, to se přiznám," směje se blondýna, která už hostovala i v pražském Národním divadle.

Vrbu studoval i na YouTube

"Stop! Kde je ten stůl? Už dávno měl být na scéně!" burácí režisér. "Jedem to znova!"

"Ty boty strašně kloužou, nedá se s tím něco udělat?" stěžují si zase za chvíli herci na "kouzelné kopačky", které jim rozdal trenér Vrba.

V jeho roli se představí Jan Krafka. "Jo, s klukem občas na fotbal chodíváme. Takže mám trenéra Vrbu nakoukaného. A pouštěl jsem si ho i v záznamech na YouTube, abych si ještě víc oživil, jak třeba slaví góly," připouští, že se snažil napodobit typická gesta trenéra, který už nyní působí u reprezentačního týmu.

Do něj patří, nebo přinejmenším donedávna patřil, i David Limberský, další výrazná postava muzikálu. Divadelníci přiznávají, že z jeho eskapád posledních dní neměli zrovna velkou radost. Autonehoda pod vlivem alkoholu a následná oslava gólu, při které Limberský jako by točil volantem - a dal tak najevo, že to s jeho pokáním po průšvihu nebude tak prudké, jak vyznívalo z prohlášení pro média -, to vše z něj v těchto dnech udělalo v očích veřejnosti spíš negativní figuru.

Jenže scénář prezentuje Limberského především jako kladného hrdinu a velkého plzeňského patriota. "Tu story s jeho problémem jsme samozřejmě sledovali. A trochu jsme na ni i zareagovali, všimněte si, že na jevišti občas taky zatočím volantem," usmívá se talentovaná zpěvačka Kateřina Falcová. Hraje Michalu, dívku, jež se v další vyfabulované linii příběhu zamiluje právě do Davida Limberského.

Nagano, Jágr - a teď Viktorka

Není to zdaleka poprvé, kdy se postavy známých sportovců objevují na českých jevištích. Jaroslav Dušek inscenoval v Národním divadle dokonce operu Nagano.

A ani Tomáš Svoboda, autor muzikálu o Viktorce, není na této půdě  nováčkem: Kdo viděl hru Jaromír Jágr, Kladeňák, kterou Svoboda sepsal spolu s  Petrem Kolečkem, autorem Okresního přeboru, ten asi na originální zápletku a brilantní výkon Davida Matáska v hlavní roli jen tak nezapomene. Divácký zájem ostatně provázel i Svobodovu filmovou komedii Hodinový manžel.

Teď tedy vede do boje muzikálovou Viktorku Plzeň.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 15 minutami

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Předsedou Asociace krajů zvolili hejtmani Martina Kubu z ODS

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná brzy ohlásí další kandidaturu na prezidenta

Do inaugurace nového amerického prezidenta zbývá ještě sedm týdnů, už nyní však není nouze o spekulace týkající se příštích voleb hlavy státu v USA. Pozornost se přitom upírá především k odcházejícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který by v roce 2024 mohl usilovat o druhý mandát. Ohlášení kandidatury by podle nejnovějších zpráv mohlo přijít už v lednu.

Trump se zatím k příštímu volebnímu cyklu jasně nevyjádřil. Pokud by už nyní kandidaturu potvrdil, uznal by tím, že jej 20. ledna ve funkci vystřídá bývalý viceprezident Joe Biden, který podle částečně potvrzených výsledků vyhrál letošní volby se ziskem 306 volitelských hlasů z celkových 538. Trump i skoro měsíc po konci hlasování ale porážku odmítá a pokračuje ve snaze změnit výsledky soudní cestou.

Jeho kroky v zákulisí ovšem naznačují, že si je dobře vědom toho, že Bílý dům po čtyřech letech bude muset opustit. Zpravodajský server Axios už 9. listopadu přinesl zprávu, že prezident údajně se svými poradci probíral plány ohledně roku 2024.

Další signál poskytla uniklá nahrávka pořízená při úterním vánočním večírku v Bílém domě. Na ní Trump naznačuje, že když se mu nyní nepodaří udržet při moci, pokusí se v dalších letech o návrat do čela Spojených států. "Byly to skvělé čtyři roky. Snažíme se udělat další čtyři roky. V opačném případě se uvidíme za čtyři roky," citovala jeho slova média.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník napadl v Haagu tři lidi nožem, o terorismus pravděpodobně nejde

Tři lidé ve středu utrpěli zranění při útoku nožem a při požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru nizozemského Haagu. Podezřelý byl později zatčen a vyslechnut, sdělila nizozemská policie. Motiv činu je předmětem vyšetřování. Podle policejní mluvčí se však na základě dosavadních informací nezdá, že by šlo o extremistický útok, uvedla agentura AP.

Policie dostala zprávu o útoku nožem a požáru v supermarketu, který se záhy podařilo uhasit. "Dva zraněné převezla sanitka do nemocnice," uvedla policie podle AFP. Zdravotní prohlídce se v nemocnici podrobili také tři policisté, kteří se nadýchali kouře.

Podezřelý 43letý muž byl zatčen v nedalekém městě Pijnacker, uvedla později policie. K totožnosti zadrženého nesdělila žádné podrobnosti v souladu s nizozemskými zákony o ochraně osobních údajů. Podle agentury DPA byl podezřelý dopaden na nádraží.

Podle nizozemského rozhlasu NOS očití svědkové události uvedli, že pachatel vzal z regálu v obchodě lahev s alkoholem, obsah vylil a zapálil. Zákazníci utíkající z obchodu hovořili o chaosu a panice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy