Limberský a spol. zazáří v muzikálu o Viktorce. A bude se i točit volantem

Foto: Tomáš Liška
Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 9. 2015 6:00
Příběh velkého vzestupu plzeňského fotbalového klubu ožije na divadelním jevišti. Původní muzikál Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím sepsal i odrežíroval Tomáš Svoboda v Divadle J. K.Tyla právě v Plzni. Premiéra je na programu už v sobotu 26. září. Navštívili jsme generální zkoušku.

Plzeň - Pootevřete kouzelné dveře... A první, koho za nimi na chodbě potkáte, jsou Darida s Horváthem. Tedy alespoň podle typických červenomodrých dresů Viktorie Plzeň a příslušných jmenovek na zádech.

Jenže pozor, vážení, tentokrát nejsme na stadionu, ale v plzeňském divadle. A z toho vyplývá, že jsme právě nepotkali skutečné fotbalové hvězdy, ale herce, co si ještě odskočili na poslední kávu před středeční generálkou rozšafného muzikálu Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím.

Jeho autorem je Tomáš Svoboda. A premiéra se koná už tuto sobotu, tedy 26. září na Nové scéně Divadla J. K.Tyla právě v Plzni.

Pojďme dál. Těsně za pódiem už se magický svět divadelního zákulisí otevírá naplno. Před očima se vám tu míhají nejen fotbalové dresy, ale i andělská křídla či kostkovaný "pierot" představující fotbalový míč. A tamhle vzadu už chystají i traktůrek pro fotbalové trávníkáře. Zatímco sboristky si ještě upravují výstřihy křiklavých kostýmů holek-zlatokopek, co mají na fotbalisty všude dobře políčeno.

Ostatně, velkou obrazovou galerii z "generálky" si můžete prohlédnout zde.

"Červenomodrý pruhy jsou kluci plzeňský," hlásá chytlavý refrén, který se možná časem chytí i v kotli Doosan Areny - a klidně pak může aspirovat i na novou klubovou hymnu. Hudbu k muzikálu složil René Rypar, kytarista skupiny Portless.

Příběh Františka, fanouška až za hrob

O čem vlastně hra s mnoha zpěvy a tanci pojednává, je tak trochu nasnadě. Příběh se odvíjí na pozadí velkého sportovního vzestupu Viktorie Plzeň, který v klubu nastal po příchodu trenéra Pavla Vrby.

"Muzikál? No tak to je zajímavé, pokud budu mít možnost, určitě se na představení někdy přijdu podívat," řekl současný reprezentační kouč pro Hospodářské noviny, když chystané představení avizovaly už letos v únoru.

Jak už jsme zmínili, muzikál o klubu ze svého rodného města napsal Tomáš Svoboda, který představení zároveň i režíruje. A na premiéru můžete na Novou scénu Tylova divadla v Plzni zajít už tuhle sobotu od 19 hodin.

Děj výpravného muzikálu rozvíjí nitky hned několika osudů. "Je tam postava Františka, velkého fanouška Viktorie, který se ale hned na začátku dozví, že má rakovinu," naznačuje režisér Tomáš Svoboda temnější stránku celého příběhu. "Když zjistí, že mu zbývá jen rok života, vstoupí do hry pohádkový motiv, Františkův anděl strážný, který přemluví hráče a trenéra Vrbu, aby po zisku prvního titulu všichni hned z Plzně neodešli, ale odehráli spolu ještě alespoň jednu sezonu, právě pro Františka."

Toho hraje Zdeněk Palusga, kterého znalci televizních detektivek můžou znát z Policie Modrava. Jeho strážného anděla zase Adéla Petřeková, která pro změnu řešila Vraždy v kruhu. "Ale na fotbale jsem v životě nebyla, to se přiznám," směje se blondýna, která už hostovala i v pražském Národním divadle.

Vrbu studoval i na YouTube

"Stop! Kde je ten stůl? Už dávno měl být na scéně!" burácí režisér. "Jedem to znova!"

"Ty boty strašně kloužou, nedá se s tím něco udělat?" stěžují si zase za chvíli herci na "kouzelné kopačky", které jim rozdal trenér Vrba.

V jeho roli se představí Jan Krafka. "Jo, s klukem občas na fotbal chodíváme. Takže mám trenéra Vrbu nakoukaného. A pouštěl jsem si ho i v záznamech na YouTube, abych si ještě víc oživil, jak třeba slaví góly," připouští, že se snažil napodobit typická gesta trenéra, který už nyní působí u reprezentačního týmu.

Do něj patří, nebo přinejmenším donedávna patřil, i David Limberský, další výrazná postava muzikálu. Divadelníci přiznávají, že z jeho eskapád posledních dní neměli zrovna velkou radost. Autonehoda pod vlivem alkoholu a následná oslava gólu, při které Limberský jako by točil volantem - a dal tak najevo, že to s jeho pokáním po průšvihu nebude tak prudké, jak vyznívalo z prohlášení pro média -, to vše z něj v těchto dnech udělalo v očích veřejnosti spíš negativní figuru.

Jenže scénář prezentuje Limberského především jako kladného hrdinu a velkého plzeňského patriota. "Tu story s jeho problémem jsme samozřejmě sledovali. A trochu jsme na ni i zareagovali, všimněte si, že na jevišti občas taky zatočím volantem," usmívá se talentovaná zpěvačka Kateřina Falcová. Hraje Michalu, dívku, jež se v další vyfabulované linii příběhu zamiluje právě do Davida Limberského.

Nagano, Jágr - a teď Viktorka

Není to zdaleka poprvé, kdy se postavy známých sportovců objevují na českých jevištích. Jaroslav Dušek inscenoval v Národním divadle dokonce operu Nagano.

A ani Tomáš Svoboda, autor muzikálu o Viktorce, není na této půdě  nováčkem: Kdo viděl hru Jaromír Jágr, Kladeňák, kterou Svoboda sepsal spolu s  Petrem Kolečkem, autorem Okresního přeboru, ten asi na originální zápletku a brilantní výkon Davida Matáska v hlavní roli jen tak nezapomene. Divácký zájem ostatně provázel i Svobodovu filmovou komedii Hodinový manžel.

Teď tedy vede do boje muzikálovou Viktorku Plzeň.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy