Bayern na turnaji kontinentálních šampionů, který byl kvůli koronaviru a nabitému programu přeložen z prosince, triumfoval podruhé a poprvé od roku 2013.
Svěřenci trenéra Hansiho Flicka už loni ovládli Ligu mistrů, německou ligu, domácí pohár i Superpohár a evropský Superpohár.
"Gratuluji svému týmu, šestým titulem dosáhl něčeho historického. I pro tolik úspěšný Bayern Mnichov je to nejlepší sezona. Hráči podali výjimečný výkon, všichni jsme na ně velmi hrdí," citovala kouče Flicka německá agentura SID.
"Je to výjimečný příběh. Nejen pro Bayern, ale pro celý fotbal. Tuhle trofej jsme hrozně moc chtěli a můžeme ji oslavit během letu domů," přidal polský útočník Robert Lewandowski.
Mnichované před finále přišli o dva důležité hráče. Ofenzivního záložníka Thomase Müllera vyřadil pozitivní test na koronavirus a obránce Jérome Boateng odletěl do Německa kvůli úmrtí bývalé přítelkyně.
Za Bayern před zhruba 12 tisíci diváky poprvé skóroval v 18. minutě Joshua Kimmich, ale gól nebyl uznán kvůli ofsajdu tečujícího Roberta Lewandowského. Jeho spoluhráč Leroy Sané za čtvrt hodiny napálil břevno.
Také druhý zásah německého favorita po Pavardově dorážce původně neplatil kvůli Lewandowského ofsajdu. Hlavní sudí ale po kontrole videorozhodčího původní verdikt změnil a gól francouzského obránce uznal.
Bayern nejtěsnější vedení bez problémů udržel. Pojistku nepřidal Corentin Tolisso, který trefil tyčku po zásahu Nahuela Guzmána. Branku gólmana Tigres poté ještě přestřelil další náhradník Eric Maxim Choupo-Moting.
"Z výsledku jsme zklamaní, ale nastoupil proti nám skvělý soupeř. Reprezentovali jsme Mexiko srdcem i silou. Druhé místo je pro nás velký úspěch," uvedl André-Pierre Gignac, francouzský útočník Tigres a se třemi góly nejlepší střelec turnaje.
Na klubovém MS od roku 2012, kdy triumfovali brazilští Corinthians, dál dominují evropské celky. Turnaj měl vítěze ze starého kontinentu ve 13 z posledních 14 vydání. Historicky nejúspěšnějším týmem klubového šampionátu je Real Madrid se čtyřmi trofejemi.
Třetí místo v Kataru obsadil egyptský tým Al Ahlí. Afričtí šampioni zdolali brazilské Palmeiras v penaltovém rozstřelu 3:2, po 90 minutách zápas v Rajjánu skončil bez branek.
Vyrovnaný souboj o bronz v normální hrací době moc šancí nenabídl, branka Al Ahlí z 66. minuty neplatila kvůli postavení mimo hru. V rozstřelu selhali čtyři exekutoři za sebou.
Hrdinou se stal brankář Mohamed Šanáví, jenž nejprve vychytal Roniho a v rozhodující páté sérii i zkušeného kapitána Palmeiras Felipeho Mela. Egyptské mužstvo vyrovnalo svůj nejlepší výsledek na MS klubů, třetí skončilo také v roce 2006.
Fotbalové mistrovství světa klubů v Kataru:
Finále: Bayern Mnichov - Tigres 1:0 (0:0)
Branka: 59. Pavard.
O 3. místo: Al Ahlí - Palmeiras 0:0, pen. 3:2
Přehled vítězů fotbalového mistrovství světa klubů:
2000 - Corinthians (Brazílie)
2005 - FC Sao Paulo (Brazílie)
2006 - SC Internacional (Brazílie)
2007 - AC Milán (Itálie)
2008 - Manchester United (Anglie)
2009 - FC Barcelona (Španělsko)
2010 - Inter Milán (Itálie)
2011 - FC Barcelona (Španělsko)
2012 - Corinthians (Brazílie)
2013 - Bayern Mnichov (Německo)
2014 - Real Madrid (Španělsko)
2015 - FC Barcelona (Španělsko)
2016 - Real Madrid (Španělsko)
2017 - Real Madrid (Španělsko)
2018 - Real Madrid (Španělsko)
2019 - FC Liverpool (Anglie)
2020 - Bayern Mnichov (Německo)