Glosář - Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos, míní patrně autoři termínové listiny Gambrinus ligy a zejména pak sestavovatelé jejího vysílacího televizního plánu.
Ten, kdo se má v jejich "díle" vyznat, si totiž už po třech odehraných kolech připadá zblblý podobně jako Felix Holzmann, který si ve slavné scénce přišel koupit lístky do kina - a do totálního zblbnutí ho tam dostaly názvy filmů Včera, dnes a zítra a V sobotu večer a v neděli ráno (však si ji tu pro připomenutí klidně pusťte - video zde).
Termínovka Gambrinus ligy totiž zkraje sezony nabízí "maglajz", který se tomu hravě vyrovná.
Přitom by to mělo být tak jednoduché. "V pátek a v neděli vysílá Fanda a Nova Sport, v sobotu a v pondělí ČT Sport," odprezentoval šéf ligy Dušan Svoboda před rozjezdem ročníku. Jenže pak dodal: "Zkraje tam tedy bude pár výjimek..."
A bylo. V prvním kole se nehrálo v sobotu, ve druhém se nevysílalo v pondělí, ve třetím jste jediný sobotní duel Plzeň-Ostrava v televizi také nevyladili.
Vždy ve střehu, fotbalový diváku!
No řekněte: najde se na světě zmatečnější aktivita? Ten, kdo chce vidět v televizi Gambrinus ligu, totiž musí být stále ve střehu. A pochopit, že ve skutečnosti platí dvě pravidla:
1) K výjimkám se program neuchyluje výjimečně, ale prakticky pokaždé.
2) Když je někde něco napsané, ještě to zdaleka neznamená, že je to údaj správný nebo že ještě nemůže být změněn.
Že by se snad podle nějaké zaběhané praxe uměli odhadnout, kdy hraje své domácí zápasy jejich oblíbený klub, to už fanoušci dávno vzdali.
Ale teď se nevyznají ani v televizním programu. Ono tedy není divu.
"Pustím si v sobotu bednu, že budu koukat na Baník v Plzni - a ono to nikde není, přitom ten den to byl jediný zápas a jindy se v sobotu vždycky vysílá, tak proč teď ne?" divil se můj kamarád Adam.
"Nám v tom kole prostě přišel zajímavější zápas Jiřího Štajnera proti jeho bývalému klubu, ale zápas Mladá Boleslav-Liberec se kvůli pohárovému startu hostí musel hrát až v neděli, tak jsme vysílali v neděli," odpovídá mu Jiří Ponikelský, šéf kanálu ČT Sport.
Z neustálých přehazovaček a výjimek jsou ale zblblí i jeho vlastní podřízení. Tak třeba o víkend dřív vysílala Česká televize pro změnu v sobotu (Dukla-Olomouc) a v neděli (Sparta-Jablonec), čímž si svou dvouzápasovou kvótu na jedno kolo vyčerpala.
Pondělní mač Brno-Bohemians se pak tedy už nevysílal - a to navzdory tomu, že Kateřina Nekolná, která v pondělním Studiu 6 četla sportovní zprávy, tvrdila, že se zápas vysílat bude. Asi ještě nepochopila, že v pondělí se na ČT ligový fotbal zpravidla sice vysílá, ovšem někdy také ne...
"Ono se to špatně zobrazilo"
A teď pozor, teď přijde dosavadní vrchol, spojený s blížícím se 4. kolem ligového ročníku.
ČTK nejprve vydala program, podle kterého se v pondělí měl hrát a na ČT vysílat mač Slovácko-Mladá Boleslav.
O pár hodin později vyšla oprava s vysvětlením, že chybný program předtím dodala Fotbalová asociace ČR. Podle této opravy se nově v pondělním programu objevil mač Ostrava-Jablonec, a to i s poznámkou o chystaném televizním přenosu.
Ovšem pozor! Ten, kdo se při sherlockovském hledání hracích termínů a vysílacích časů soutěže řídí jejími oficiálními webovými stránkami gambrinusliga.cz, ten si na nich ještě toto pondělí mohl přečíst, že se v pondělí sice hraje Ostrava-Jablonec, ale bez přenosu. Ten se podle tohoto rozpisu měl vysílat ze sobotního mače Slovácko-Mladá Boleslav!
Tento rozpis příštího kola přineslo třeba i pondělní vydání deníku Sport, které se nejspíš také spolehlo na oficiální web ligy.
Když jsem se tedy v pondělí odpoledne zeptal Jiřího Ponikelského, šéfa ČT Sport, proč si prokristapána vybrali do televizní nabídky zrovna toto utkání, naprosto se zděsil a ujistil mě, že se nebude vysílat v sobotu z Uherského Hradiště, ale v pondělí z Ostravy. Načež zavolal šéfům Gambrinus ligy a na renonc na jejich webových stránkách je upozornil. Během úterka pak už došlo k opravě.
Jak problém vzniknul? "Byla to systémová chyba. My jsme to tam správně zadali, ale ono se to špatně zobrazilo. Příště už se to nestane," ujistil Daniel Hajný, mluvčí Ligové fotbalové asociace, který má příslušný web na starosti.
Sobotní blok? Od jara, od podzimu, od jara...
Jistě uznáte, že tenhle galimatyáš už se holzmannovské scénce z kina, kde chlapík u pokladny vůbec neví, na kdy si má lístky koupit a co se bude hrát, celkem začíná podobat.
Někdo řekne: To je řečí kvůli jedné chybě na webu. Ano, kdyby se liga hrála a vysílala přehledným způsobem, ojedinělá chybička by se jistě odpustila snáz. Ale nepořádek kolem ligy bohužel dokreslují i jarní problémy oficiálního webu soutěže se sčítáním žlutých karet, nebo nepřesnosti v historické tabulce, na které zkraje sezony upozorňoval deník Insider.
Pevný vysílací řád a atraktivnější televizní zpracování ligy přitom Dušan Svoboda, viceprezident Sparty i FAČR, sliboval už před startem ročníku 2012/13.
Mluvil o uceleném sobotním bloku, kdy hlavní magnet kola, vysílaný živě, doplní reportáže ze tří dalších duelů toho dne. Pak realizaci své vize odložil na jaro 2013 - a tam jsme ji pak nakonec viděli jen dvakrát, ve spojitosti s derby "S" a pak v posledním kole.
Je tu podzim 2013 a dozvídáme se, že sobotní studio bude prý pravidelně od jara 2014.... Do Vánoc údajně ho uvidíme tak čtyřikrát, poprvé 17. srpna, kdy se hraje šlágr Plzeň-Sparta.
"V prezentaci ligy jsme v minulosti zaspali a čeká nás hodně práce, abychom ztrátu dohnali a přiblížili se třeba holandské či rakouské lize," vyprávěl před sezonou Svoboda.
Co se týče "pevného" hracího řádu, jde to, jak vidno, velmi ztuha.
Vítejte v pajzlu U Nudle
Na celou věc má jistě vliv i to, že liga je řízena tak trochu dvojkolejně. Naprosto nejsou vyřešeny vztahy mezi Fotbalovou asociací ČR, která ligu řídí doposud - a Ligovou fotbalovou asociací, v jejímž čele Dušan Svoboda taktéž stojí. A řídí z tohoto stupínku proklamovanou vizi odtržení ligy od FAČR. Na ní ovšem ani zdaleka nepanuje shoda.
Mezi oběma subjekty (FAČR a LFA) pauje znatelné napětí a bojuje se hlavně o to, kdo bude prodávat vysílací a reklamní práva na ligu od ročníku 2014-15, tedy poté, co vyprší stávající kontrakty.
Ten konflikt se projevuje i různými provokačními akcemi: třeba té, kdy se šéf ligy Dušan Svoboda vrátil z dovolené a zjistil, že výkonný výbor FAČR, jehož je členem, schválil změnu systému sestupu z nejvyšší soutěže (více zde).
Stručně shrnuto: Na schůzi fotbalových generálů se řeklo, že tenhle model sestupu se zavede jen pro neprofesionální soutěže. Pak si však Svobodův rival Roman Berbr sednul k písemnému vypracování návrhu usnesení - a v něm už se najednou mluvilo také o I. a II. lize, což výkonný výbor hlasováním po mailu (tzv. per rollam) schválil. A třeba předseda Pelta v tom nevidí problém. Svoboda ano - a veliký.
Na pozadí tohoto velikášského sporu ovšem jeho hlavním bojovníkům možná kapku uniká, že se už se tu nějaká liga rozehrála a že by se jí tedy mohli i věnovat, když ji mají na starost. Jeden by totiž řekl, že zajistit, aby se alespoň tušilo, kdy se co hraje a vysílá, by snad nemusel být až takový problém.
Dokud totiž fanoušek navzdory halasným slibům a proklamacím fotbalových šéfů nedostane v reálu ani ten nejzákladnější servis, ve kterém by se orientoval a mohl se na něj spolehnout, nebude na něj Gambrinus liga nikdy působit jako nablýskaná značka nabízející chutné fotbalové menu.
Spíš ji bude vnímat jako zanedbaný a zaplivaný hostinec U Nudle, přesně jako ten, kde ve své další geniální scénce (viz video) obsluhoval Felix Holzmann.
Zatím totiž amatérské aranžmá kolem ligy tak trochu připomíná nepraný ubrus, nad nímž klasik Holzmann praví: "Ono je to sice z týhle strany trochu flekatější, zato je to krásně zaschlý..."
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz