Glosář - Podnikatel Tomáš Pitr, označovaný svého času za nepřítele státu, vězněný za daňové úniky?
Nebo Talgat Bajtazijev, občan Kazachstánu, jenž vlastní ropná pole v Batumi?
Račte si vybrat. Jeden z nich se může stát novým vlastníkem fotbalové Slavie. Nebo také někdo úplně jiný, všechno je, zdá se, stále otevřené.
Tu skutečnou volbu ale provede někdo úplně jiný. Aleš Řebíček, současný vlastník klubu, který už se nemůže dočkat dne, až předá povinnost starat se o Slavii někomu jinému. Jen by byl rád, aby ve finále neprodělal na svém červenobílém angažmá kalhoty a vrátilo se mu zhruba alespoň to, co do klubu nasypal.
Jenže právě v ceně je, zdá se, velký háček. A v tom, že Řebíček zároveň neovládá i stadion v Edenu, na němž Slavia hrává. To je pro celý obchod velká komplikace.
Ulčák: Kdepak, v tomhle nejedu
Jednání s podnikatelem z Kazachstánu byla tiše, ale přeci jen potvrzena.
Česká varianta budoucnosti Slavie je poněkud mysterióznější. Mnozí o ní mluví, ale ani za několik týdnů se ji nepodařilo dostatečně potvrdit. Údajní aktéři této varianty totiž pověsili na svá ústa pevný zámek.
Následující odstavec proto, prosím, berte bez stoprocentní záruky. Jako nepotvrzenou spekulaci, o které sice hovoří hned několik nezávislých zdrojů zároveň, ale vždy jde o zdroje nepřímé:
Jak Slavii, tak stadion chce údajně získat skupina, kterou organizuje Milan Velek, z velké části ji financuje Tomáš Pitr a je na ni napojen také Tomáš Hrdlička.
Představme si je.
Lobbista Milan Velek je mužem, který svého času patřil do okruhu osob, jež měly nejsilnější vliv na Václava Klause. Dnes mu patří například tenisový areál v Záběhlicích. Jakákoli snaha jej kontaktovat byla ale v posledních týdnech marná, nezdvihal reportérovi Aktuálně.cz telefon, nereagoval ani na SMS se žádostí o rozhovor směrem ke Slavii.
Tomáš Pitr je podnikatel, který byl v minulosti napojený na Radovana Krejčíře či "kmotra" Františka Mrázka. Podařilo se mu ovládnout ústeckou Setuzu, pak se ocitl v otevřeném konfliktu se zákonem, zejména kvůli obřím daňovým únikům. Místo nástupu do věznice v roce 2007 uprchl a skrýval se. Dopaden byl v červenci 2010 ve Švýcarsku, na svobodě je od listopadu 2012. Bývá občas vídán na fotbale v Příbrami, je v kontaktu s tamním šéfem Jaroslavem Starkou.
Tomáš Hrdlička je bývalý zastupitel na Praze 10, zákulisní politický hráč, který podle spekulací drží vlastnické podíly ve společnostech, jež ovládají oba velké vršovické stadiony. Ten v Ďolíčku i ten v Edenu.
A do celé party měl podle spekulací patřit i Martin Ulčák. Někdejší předseda Socialistického svazu mládeže, dnes movitý podnikatel. Významně se angažoval v dění kolem pádu Sazky. S ním se redakce ve věci Slavie zprostředkovaně zkontaktovala. A Ulčák jakékoli své angažmá v souvislosti s tímto fotbalovým klubem vyloučil.
Vtahovali do hry Prahu 10
Každopádně právě společenstvo kolem Velka údajně stálo za variantou spojit vlastnicky klub i stadion a přizvat ke spoluvlastnictví vzniklého subjektu i městskou část Praha 10. Tamní zastupitelé se takovým návrhem opravdu zabývali, před komunálními volbami však žádné stanovisko nepadlo. A teď se čeká na to, až se nové vedení městské části (a magistrátu) zformuje a zorientuje v problematice. O projektu už jsme více psali zde.
Co se týče již zmíněného Talgata Bajtazijeva... Zprávu o jednáních mezi ním a Slavií přinesl jako první minulý týden isport.cz. Miliardář z Batumi už údajně v České republice hojně investoval a rád by si pořídil také fotbalový klub.
Oficiální reakce červenobílých? "Těší nás, že se objevují zájemci o Slavii, žádné jednání však není tak daleko, abychom mohli hovořit o změně akcionářské struktury, nebo dokonce majoritního vlastníka," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Vrba, mluvčí Slavie.
Podle jiných zdrojů se Bajtazijev paralelně zajímá také o pražskou Duklu, ale Slavii by dal přednost. Pokud by byla k mání za peníze, které nabízí.
Vůbec nelze vyloučit, že existují i další zájemci, nebo Řebíčkem oslovené subjekty, které zatím zůstávají ve stínu.
Když bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček do klubu vstoupil, mnozí kluboví příznivci, vědomi si jeho kontroverzní pověsti, hovořili o pocitech hanby a studu. Jiní mu zase blahořečili, že Slavii zachránil před insolvencí. A v dalších se tyto pocity mísily.
Loni se tahle ambivalence opakovala. Prodat Slavii nějakým tajemným Rusům? Z Lukoilu? No ale co když přivedou posily a Slavii vytáhnou z výsledkové bídy?
Řebíček, domnívající se, že co je ujednáno, už se jen podepíše, dokonce pustil ruské emisary k řízení klubu. Všichni si ještě pamatují příběh o Igoru Kornějevovi, který obratem vyrazil trenéra Koubka a přivedl nizozemského kouče Pastoora, s nímž Slavia mohla v posledním kole sestoupit. A když se nakonec zachránila, bylo to nakonec jen díky souhře výsledků z dalších stadionů.
Pak se v létě opět chvíli mluvilo o nějakém novém majiteli, ale zase žádný nepřišel. Zato se objevil trenér Miroslav Beránek, pamětník slavných časů, kdy se pravidelně hrávalo v pohárové Evropě. A útok na ni okamžitě vyhlásil.
Čtyři body od nebe i pekla
Slavia v létě totálně přestavěla kádr a začala úžasnou sérií vítězství. Pak vyčichla.
Čtyři body od pohárového ráje. A čtyři body od pekla sestupu. Tak si po 15 ligových kolech stojí v tabulce červenobílí. A jedou zase do Ostravy.
Ačkoli se uvnitř klubu snaží o to, aby do kabiny nejistota budoucnosti klubu pokud možno nedoléhala, hermeticky před ní dveře zavřít nelze. Prosákne všude.
Vědomí, že klub je na prodej a že s novým majitelem zase můžou přijít noví lidé a velké změny, na klidu nepřidá nikomu. Hlavně když netušíte, kdy by se to celé mělo stát, kdo by měl přijít, co by se vlastně dělo.
Těch otazníků je příliš mnoho a nad Edenem visí už dusivě dlouho.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz