Prodej Slavie: v pozadí prezidentův muž a městská kasa

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 10. 2014 5:00
Avizovaná transakce, která má vlastnicky scelit fotbalovou Slavii a stadion v Edenu, má přilákat provozní peníze z kasy Prahy 10.
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů?
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Co se to vlastně chystá v pražském Edenu? Podle všeho velmi složitá obchodní transakce, která si klade za cíl vyřešit hned několik zásadních problémů najednou. Především tyhle tři:

1) Aleš Řebíček, vlastník Slavie, na provozu klubu, který nehrává evropské poháry, dlouhodobě prodělává a už ho to nebaví.

2) Provoz stadionu, který vlastní společnost Vinet, je nákladný a při stálém splácení úroků z úvěrů a dluhopisů ve výsledku také nejde o nijak lukrativní byznys.

3) Stadion byl postaven na dluh a v roce 2024 jsou splatné jistiny dluhopisů, což je částka přesahující čtvrtmiliardu korun, a není jasné, kde by vlastník stadionu měl tolik peněz vzít.

A kdože má ty problémy vyřešit? Strůjci celé konstrukce podle všeho cílí na pokladnu městské části Praha 10. Přespříští víkend přinese komunální volby a jejich výsledek patrně naznačí, kam se budoucnost Slavie a jejího stadionu bude ubírat.

Prodej? Fúze? Otazníků přibývá

Takže ještě jednou: co se to vlastně chystá?

Aleš Řebíček tomu říká "prodej Slavie společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka".

Jiří Vrba, mluvčí Slavie, tomu říká "připravovaná fúze obou společností".

Kladenský advokát Václav Slavíček donedávna tvrdil, že Karla Pražáka, manažera z okruhu lidí blízkých nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, prakticky vůbec nezná. A trvá na tom, že je skutečným vlastníkem, přičemž mu to opravdu jen málokdo věří. Sám Karel Pražák zase zdůrazňuje, že nefiguruje ve vlastnické struktuře Vinetu, že jen pomáhá s financováním a restrukturalizací.

Těch nesouladů a nejasností je tu poměrně dost. Deník Aktuálně.cz oslovil řadu lidí z okruhu hlavních aktérů příběhu. A pokusil se zanalyzovat, kam by celá transakce měla směřovat. Pokud k ní vůbec dojde.

Transakci chystají Velek s Hrdličkou

Zdroje se shodují, že veleaktivní roli v pozadí celého příběhu hrají dva muži. Milan Velek, lobbista velmi blízký někdejšímu prezidentu Václavu Klausovi. A někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, který byl před několika lety u toho, když radnice přes společnost Key Investments za více než 120 milionů nakoupila dluhopisy vydané společností E Side Property Limited, jež projekt výstavby stadionu řídila.

Podobně si tyhle dluhopisy koupily i Praha 6 a také Praha 13, ta zatím jako jediná dostala své miliony zpátky. Obchody realizovala problematická společnost Key Investments, za níž stál Petr Sisák, v té době patrně i vlastník Slavie. Nyní už je brokerská firma Key Investments v insolvenci.

Snahou všech zainteresovaných je vtáhnout do projektu znovu Prahu 10. S tím, že by se podílela na financování provozu stadionu a získala by akcie Vinetu jako alespoň částečnou protihodnotu za dluhopisy, standardní cestou patrně nesplatitelné.

"Já o akcionářském vstupu městské části do vlastnické struktury stadionu s nikým nevyjednávám," řekl před dvěma týdny Bohumil Zoufalík, starosta Prahy 10. Možná to za něj dělají Velek s Hrdličkou...

Jejich karty ale patrně ladí jen s jistou částí politického spektra, důležitý samozřejmě bude výsledek voleb.

Lze tušit, že ostrá slovní přestřelka, která se před nedávnem rozpoutala na linii magistrát hlavního města Prahy versus radnice Prahy 10 na téma stadionu v Ďolíčku (více zde) byla patrně jakousi dělostřeleckou přípravou artilerie TOP 09, skrze primátora Hudečka nyní ovládající magistrát, a hrdličkovskými patrioty z Vršovic.

Jestliže se v případě Ďolíčku hraje o desítky milionů korun, v kauze Eden o stovky.

Připomeňme navíc, že to byl právě magistrát, kdo před několika měsíci shodil ze stolu na poslední chvíli nadivoko připravovanou kandidaturu Edenu na účast mezi pořadatelskými městy fotbalového Eura 2020. Vlastník stadionu sliboval navýšení kapacity z privátních zdrojů, magistrát ale odmítl poskytnout jakoukoli záruku, z obav, aby přestavbu nakonec nemusel financovat sám.

O tom, že se nyní hraje opravdu vysoká hra, svědčí přítomnost lobbisty Milana Velka v pozadí příběhu. V jeho okolí se pohybují lidé typu Romana Janouška či Tomáše Pitra.

Otazníků nám tu zůstává spousta. Není zcela jasné a transparentní, komu nyní patří stadion, komu by patřila nově chystaná společnost, která by scelila vlastnictví stadionu a klubu. A také to, zda a kdo by si tuhle společnost mohl koupit následně.

A ve finále velký prodej?

Neboť právě finální prodej stadionu a klubu komusi velmi solventnímu by byl logickým vyústěním snažení Tomáše Hrdličky a spol., kteří se ve věci rozhodně neangažují z lásky k fotbalu, ale proto, aby na konci celého příběhu z řetězce transakcí významně profitovali.

Balík "klub + stadion" má rozhodně větší šanci na prodej než separované segmenty. Jak známo, snaha Aleše Řebíčka prodat klub ruskému investorovi už v létě selhala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

Další zprávy