Prodej Slavie: v pozadí prezidentův muž a městská kasa

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 10. 2014 5:00
Avizovaná transakce, která má vlastnicky scelit fotbalovou Slavii a stadion v Edenu, má přilákat provozní peníze z kasy Prahy 10.
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů?
Stadion v Edenu byl postaven na dluh. Proplatí někdo někdy čtvrtmiliardu v jistinách dluhopisů? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Co se to vlastně chystá v pražském Edenu? Podle všeho velmi složitá obchodní transakce, která si klade za cíl vyřešit hned několik zásadních problémů najednou. Především tyhle tři:

1) Aleš Řebíček, vlastník Slavie, na provozu klubu, který nehrává evropské poháry, dlouhodobě prodělává a už ho to nebaví.

2) Provoz stadionu, který vlastní společnost Vinet, je nákladný a při stálém splácení úroků z úvěrů a dluhopisů ve výsledku také nejde o nijak lukrativní byznys.

3) Stadion byl postaven na dluh a v roce 2024 jsou splatné jistiny dluhopisů, což je částka přesahující čtvrtmiliardu korun, a není jasné, kde by vlastník stadionu měl tolik peněz vzít.

A kdože má ty problémy vyřešit? Strůjci celé konstrukce podle všeho cílí na pokladnu městské části Praha 10. Přespříští víkend přinese komunální volby a jejich výsledek patrně naznačí, kam se budoucnost Slavie a jejího stadionu bude ubírat.

Prodej? Fúze? Otazníků přibývá

Takže ještě jednou: co se to vlastně chystá?

Aleš Řebíček tomu říká "prodej Slavie společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka".

Jiří Vrba, mluvčí Slavie, tomu říká "připravovaná fúze obou společností".

Kladenský advokát Václav Slavíček donedávna tvrdil, že Karla Pražáka, manažera z okruhu lidí blízkých nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, prakticky vůbec nezná. A trvá na tom, že je skutečným vlastníkem, přičemž mu to opravdu jen málokdo věří. Sám Karel Pražák zase zdůrazňuje, že nefiguruje ve vlastnické struktuře Vinetu, že jen pomáhá s financováním a restrukturalizací.

Těch nesouladů a nejasností je tu poměrně dost. Deník Aktuálně.cz oslovil řadu lidí z okruhu hlavních aktérů příběhu. A pokusil se zanalyzovat, kam by celá transakce měla směřovat. Pokud k ní vůbec dojde.

Transakci chystají Velek s Hrdličkou

Zdroje se shodují, že veleaktivní roli v pozadí celého příběhu hrají dva muži. Milan Velek, lobbista velmi blízký někdejšímu prezidentu Václavu Klausovi. A někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, který byl před několika lety u toho, když radnice přes společnost Key Investments za více než 120 milionů nakoupila dluhopisy vydané společností E Side Property Limited, jež projekt výstavby stadionu řídila.

Podobně si tyhle dluhopisy koupily i Praha 6 a také Praha 13, ta zatím jako jediná dostala své miliony zpátky. Obchody realizovala problematická společnost Key Investments, za níž stál Petr Sisák, v té době patrně i vlastník Slavie. Nyní už je brokerská firma Key Investments v insolvenci.

Snahou všech zainteresovaných je vtáhnout do projektu znovu Prahu 10. S tím, že by se podílela na financování provozu stadionu a získala by akcie Vinetu jako alespoň částečnou protihodnotu za dluhopisy, standardní cestou patrně nesplatitelné.

"Já o akcionářském vstupu městské části do vlastnické struktury stadionu s nikým nevyjednávám," řekl před dvěma týdny Bohumil Zoufalík, starosta Prahy 10. Možná to za něj dělají Velek s Hrdličkou...

Jejich karty ale patrně ladí jen s jistou částí politického spektra, důležitý samozřejmě bude výsledek voleb.

Lze tušit, že ostrá slovní přestřelka, která se před nedávnem rozpoutala na linii magistrát hlavního města Prahy versus radnice Prahy 10 na téma stadionu v Ďolíčku (více zde) byla patrně jakousi dělostřeleckou přípravou artilerie TOP 09, skrze primátora Hudečka nyní ovládající magistrát, a hrdličkovskými patrioty z Vršovic.

Jestliže se v případě Ďolíčku hraje o desítky milionů korun, v kauze Eden o stovky.

Připomeňme navíc, že to byl právě magistrát, kdo před několika měsíci shodil ze stolu na poslední chvíli nadivoko připravovanou kandidaturu Edenu na účast mezi pořadatelskými městy fotbalového Eura 2020. Vlastník stadionu sliboval navýšení kapacity z privátních zdrojů, magistrát ale odmítl poskytnout jakoukoli záruku, z obav, aby přestavbu nakonec nemusel financovat sám.

O tom, že se nyní hraje opravdu vysoká hra, svědčí přítomnost lobbisty Milana Velka v pozadí příběhu. V jeho okolí se pohybují lidé typu Romana Janouška či Tomáše Pitra.

Otazníků nám tu zůstává spousta. Není zcela jasné a transparentní, komu nyní patří stadion, komu by patřila nově chystaná společnost, která by scelila vlastnictví stadionu a klubu. A také to, zda a kdo by si tuhle společnost mohl koupit následně.

A ve finále velký prodej?

Neboť právě finální prodej stadionu a klubu komusi velmi solventnímu by byl logickým vyústěním snažení Tomáše Hrdličky a spol., kteří se ve věci rozhodně neangažují z lásky k fotbalu, ale proto, aby na konci celého příběhu z řetězce transakcí významně profitovali.

Balík "klub + stadion" má rozhodně větší šanci na prodej než separované segmenty. Jak známo, snaha Aleše Řebíčka prodat klub ruskému investorovi už v létě selhala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy