Praha - Jaroslav Hřebík a Sparta, to je sága plná dramatických zvratů a vyhrocených emocí.
Třetí díl tohoto velkého epického příběhu se začne psát už v úterý, kdy Hřebíka představí letenský klub jako generálního sportovního manažera.
První Hřebíkovo účinkování na Letné přineslo euforický podzim s postupem do osmifinále Ligy mistrů - a strastiplné jaro, kdy se od kouče odklonili někteří hráči a hlavně šéf klubu Vlastimil Košťál.
Čtěte více o fotbalové Spartě:
Sparta a reprezentace do 19 let: Hřebík zvládne obojí
Sparta by chtěla Jílka, zvěsti o Ivanu Haškovi jsou mimo
Bouře ve Spartě: vrací se expert Hřebík, Chovanec odchází
Druhou etapu, už pod kuratelou Daniela Křetínského, provázel od prvních okamžiků ostrý odpor radikálních fanoušků, ale i hvězd typu Poborského či Blažka. "Tam se to od prvního momentu rozjelo tak nešťastně, že to nemohlo skončit dobře," poznamenal posléze sám Hřebík.
Zpět k Chovancovi, kočkopes - a teď znovu Hřebík
Zklamaný Křetínský po Hřebíkově pádu pootočil kormidlo o 180 stupňů ze směru fotbalová moderna zase zpátky - k Jozefu Chovancovi a jeho filozofii ve stylu "fotbal není žádná věda". Ta úspěch nepřinesla, stejně jako kočkopes, kterým byla kombinace Chovanec + Hašek.
Křetínský tedy nyní kormidlem trhnul podruhé a vrací se zase do brázdy, kterou opustil před šesti lety.
Hřebík se tedy chystá na třetí etapu ve službách "rudého" klubu. Poučen minulostí, podmínil svůj příchod totální přestavbou realizačního týmu a odchodem borců, s nimiž by společnou notu nejspíš nenalezl, tedy Blažka a Řepky. Vše je v podstatě splněno, Hřebík tentokrát začne s čistým stolem.
Prchlivý obdivovatel Sacchiho vynálezu
Léta mu přidala šediny a kapku zklidnila i jeho neklidnou duši. Začátek Hřebíkovy trenérské kariéry totiž v Benešově, Plzni, na Žižkově i v Hradci Králové provázela pověst muže trpícího záchvaty nepříčetného vzteku.
Nervy pod kontrolou Hřebík nemíval, zato trendy moderního fotbalu vstřebával ze zahraničí velmi poctivě. A snažil se do českého prostředí přenést zcela nový styl - bránění v zóně. Tak jak ho geniálně předváděl Sacchiho AC Milán.
Přechod z osobního bránění na zónové, to byla ve fotbale změna asi jako ve filmu moment, kdy se místo němých filmů začaly točit zvukové. Ačkoli na MS 1998 uspěly převážně týmy hrající zónově, tedy se čtyřmi obránci v řadě, české prostředí novotám dlouho odolávalo.
Se Slavií vyřadil Schalke, ale utekly mu Teplice
Zatímco v jiných zemích novátoři typu Hřebíka dostávali větší a větší prostor, v Česku byl vysmíván. Šanci ukázat, co umí, však v roce 1998 dostal ve Slavii. Než mužstvo jeho novou filozofii vstřebalo, utekl ale podzim a s ním narostla velká bodová ztráta.
Nepomohl ani fakt, že v Poháru UEFA červenobílí vyřadili silné Schalke. V mocném ligovém finiši totiž nakonec nedokázali předehnat Teplice a skončili za nimi až třetí. To byla tehdy pro Slavii katastrofa, protože tak ztratila šanci hrát kvalifikaci Ligy mistrů. A Hřebík padl.
Zázračný podzim a otevřená bitva s bílým baletem
Přišlo angažmá v Jablonci a první oťukání s jeho šéfem Miroslavem Peltou. Ten pak Hřebíka přivedl i do Košťálovy Sparty. Mladý tým s Čechem, Jarošíkem, Michalíkem, Labantem a spol. zprvu tápal, pak ho Hřebík doplnil bojovníkem Hartigem - a rozjela se neuvěřitelná jízda.
A to zejména v Lize mistrů. Od remízy na Bayeru se tým odpíchl ke dvěma výhrám nad Feyenoordem, výhře a remíze se Spartakem Moskva - a slavně postoupil do osmifinálové skupiny. Podzim ještě vyšperkoval nezapomenutelný zápas s Realem Madrid, jemuž se Hřebíkova fotbalová armáda postavila s otevřeným hledím a v úžasné bitvě na Letné podlehla 2:3.
Košťál z týmu shazoval hřebíkovskou deku
Jaro už moc nefungovalo. "Odchody Martina Haška a Vlada Labanta se ukázaly jako citelné," posteskl si Hřebík. Tým už nezářil ani na evropské scéně, ani v lize. Tři kola před koncem Košťál kouče odvolal, zaskočil asistent Lavička. "Museli jsme z týmu sundat psychickou deku," vysvětloval Košťál, ale titul už Sparta stejně nedohonila.
Hřebík si pak "odskočil" do Dynama Moskva, kde jeho přístup a metody absolutně nepochopili. Navíc vše probíhalo v atmosféře zmaru, neboť generálním partnerem klubu, firmou Jukos, právě otřáslo zatčení magnáta Chodorkovského.
Pod palbou nadávek a shnilých rajčat
Půl roku nato už byl ale Hřebík zase zpátky na Letné. Vítaly ho urážky a shnilá rajčata. Po pětigólovém debaklu v Lize mistrů v Lyonu seznal šéf klubu Křetínský, že s trenérem Strakou asi Evropu nedobude. A přestože tým vedl po podzimu ligovou tabulku, rozhodl se k trenérské rošádě.
Šokující jmenování Hřebíka provázela demonstrace radikálních fanoušků přímo před místností, kde probíhala inaugurační tiskovka. Už jen fakt, že se tam dostali, svědčil o tom, že někteří lidé uvnitř klubu měli zájem na tom, aby se mínění fanoušků hned zkraje obrátilo proti novému kouči.
Fanoušci zůstali věrní Franzi Strakovi
Oleje do ohně pak přiléval zneuznaný Straka. Jednak mediálně útočil na Hřebíka tím, že ho v Křetínského očích údajně tak dlouho špinil, až si vymodlil jeho židli. Navíc se chodil objímat s radikály mezi fanoušky do jejich kotle.
Mužstvo sice dokráčelo k mistrovskému titulu, ale tribuny bouřily "Fráánta Straka" a Hřebík si pro mistrovskou medaili na pódium raději ani nešel.
Stále vyhrocenější vztahy měl i s týmem, zejména s jeho lídry Karlem Poborským a Jaromírem Blažkem. Fotbalisté si neustále stěžovali na příliš dlouhé a náročné tréninky a spousty hodin strávených u videa nad taktikou.
Poborský dostal výpověď esemeskou
Vše vyvrcholilo, když Poborský abdikoval na funkci kapitána s tím, že nedůvěřuje trenérovým metodám. Křetínský ho obratem vyhodil. Informoval ho o tom v SMS zprávě. "To asi nebyla nejvhodnější forma," připustil později, nicméně fanoušci měli o jeden důvod víc k nenávisti vůči Křetínskému a Hřebíkovi.
Stísněná atmosféra vedla k ostudným výkonům v Lize mistrů, kde Sparta nedokázala přehrát ani švýcarský Thun, proti Ajaxu zase bránila v nejhlubším možném bloku, a to i v domácím prostředí.
Válka mezi týmem a Hřebíkem vyvrcholila v Teplicích, kde Hřebík nasadil sestavu plnou náhradníků a na lavici nechal sedět například Blažka. Přišla porážka a Hřebík abdikoval.
Křetínský: Sparta nebyla vnitřně jednotná
"Sparta nebyla jednotná, na to jsme doplatili," shrnul experiment Daniel Křetínský. Bylo zjevné, že spolu s Hřebíkem narazili ve Spartě a jejím okolí na tak silný odpor, že neměli šanci prorazit.
Tak jako byl Křetínský Hřebíkem zprvu nadšen a hltal jeho přednášky o moderním způsobu hry a taktice, tak prudce jejich vztahy posléze ochladly. A Křetínský dal na doporučení svých slovenských kolegů z J&T, kteří do klíčové pozice tlačili Jozefa Chovance. Přitom jeho způsob vnímání fotbalu se dá označit jako Hřebíkův totální protipól.
Úspěch mladíků vrátil Hřebíkovi renomé
Hřebík stál nějaký čas v ústraní. Jméno si spravil až jako trenér reprezentační "19". Ta se letos na ME propracovala až do finále, kde statečným fotbalem a atraktivním stylem konkurovala talentovaným Španělům až do prodloužení, v němž podlehla.
Hřebíkova fotbalová doktrína nicméně opět slavila úspěch. A Sparta, která po výpadku s Vaslui musela skousnout další sezonu bez Ligy mistrů i Evropské ligy, pozvala Hřebíka potřetí do velké hry.