Křetínského Sparta účtovala: tentokrát ztráta 190 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 1. 2014 11:20
Fotbalová Sparta zveřejnila výsledky hospodaření za sezonu 2012/13. Prodělala v ní 190 milionů korun.
Příjmy Křetínského Sparty v sezoně 2012/13 se dostaly na 176 milionů, celkový hospodářský výsledek je přesto 190 milionů v minusu
Příjmy Křetínského Sparty v sezoně 2012/13 se dostaly na 176 milionů, celkový hospodářský výsledek je přesto 190 milionů v minusu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fotbalová Sparta zveřejnila výsledky svého hospodaření v sezoně 2012/13.

Když všechno sečetla a odečetla, dostala se tentokrát k výsledné ztrátě 190 milionů korun.

Celkové obchodní příjmy klubu Daniela Křetínského se přitom v daném období vyšplhaly k 176,4 milionu korun. "To je číslo, do kterého není započítána sportovní činnost. A v této položce jde o rekordní hodnotu, nejlepší výsledek v historii," říká Ondřej Kasík, mluvčí klubu.

Celkově ovšem Sparta prodělává, od vstupu Daniela Křetínského na Letnou byla Sparta v plusu jen v první sezoně 2004/05.

Od následujícího ročníku k dnes zveřejněné "výsledovce" nastřádala účetní ztrátu ve výši 1,079 miliardy korun.

Rozeberme si důkladněji sezonu 2012/13. Sparta v jejím průběhu startovala v Evropské lize. V ní se dostala až do vyřazovací části, kde bojovala proti Chelsea. Účast v Evropské lize jí přinesla 69,5 milionu korun.

Na vstupenkách vydělali 51 milionů

Návštěvy na duelech Evropské ligy pomohly Spartě i ke slušnému výsledku v položce příjmů ze vstupného, v souhrnu celé sezony se tu dostala k sumě 51 milionů korun.

Celkové obchodní příjmy, tedy peníze od sponzorů, partnerů, z merchandisingu a ze vstupného, vyčíslila na hodnotu 176,4 milionu korun.

Vysokou výslednou ztrátu v sezoně dává ve své tiskové zprávě do souvislosti s tím, že v daném ročníku upřednostnila sportovní hledisko. A kádr neoslabovala, ale posilovala.

Tým v této sezoně posílili David Lafata s Lukášem Váchou. Součástí obchodu s Libercem byly v případě Váchy i odchody talentovaných hráčů Pavelky a Frýdka na sever.

Když Sparta propočítala transferovou bilanci sezony, včetně menších, méně významných přestupů, dostala se k saldu -18,5 milionu korun.

Náklady spojené s hráči a realizačními týmy vyčíslila Sparta na 150 milionů korun.

Kadlec bude plus, Häcken minus

Jak Sparta zdůrazňuje, přestup Václava Kadlece do Frankfurtu se uskutečnil až v srpnu 2013 a příjem z tohoto transferu bude započítán až do sezony následující. V médiích se objevovaly různé odhady přestupní částky, ale půjde zhruba o 100 milionů korun.

Naopak si Sparta nepřipíše takřka nic za účast v Evropské lize, protože vypadla už v předkole se švédským BK Häcken.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 30 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy