Kdy začne? Kdo ji bude hrát? Co přinese českým klubům? Přichází Evropská liga 2

Marek Janoš Marek Janoš
19. 12. 2018 8:01
UEFA spustí třetí mezinárodní klubovou soutěž v Evropě. Na první pohled může budit dojem, že jde o podřadnou ligu, ale její úroveň bude pravděpodobně vyšší, než by se mohlo zdát. Českým klubům může přinést zajímavé peníze i kvalitní soupeře.
Losování 1. kola play off Evropské ligy 2018-19
Losování 1. kola play off Evropské ligy 2018-19 | Foto: Reuters

Poprvé se o třetí evropské soutěži začalo vážně diskutovat v září na kongresu Evropské klubové asociace (ECA) v chorvatském Splitu. Nápadu na novou ligu předcházela i debata o rozšíření původní Evropské ligy. Nakonec ale budou soutěže dvě.

Nový koncept je stále ve fázi vývoje, jasné jsou zatím teprve základní obrysy. Jak už pracovní název napovídá, Evropská liga 2, prezentovaná pod prostou zkratkou EL2, bude třetí úrovní evropských pohárů. Její oficiální pojmenování se teprve chystá.

Česko bude potřebovat udržet koeficient

Původní Evropská liga, označujme ji pro jednoduchost EL1, by se měla zúžit v počtu týmů, které budou hrát skupinovou fázi. Nově by jich mělo být pouze 32 (místo dosavadních 48), stejný počet by měl hrát skupiny i v UEL2. V praxi to znamená, že klubů v EL1 bude o třetinu méně, než dosud. V součtu za obě Evropské ligy ale ve skupinové fázi přibude 16 týmů.

Pro Českou republiku proto bude ještě důležitější než dřív, aby si udržela klubový koeficient do 15. místa. Aktuálně je Česko 16., ale díky účasti Plzně a Slavie v jarní části Evropské ligy se může ještě posunout na lepší umístění. Prvních 15 zemí žebříčku totiž bude mít zaručeno místo v EL1, zatímco níže postavené země budou hrát jen EL2. Účast v Lize mistrů nebo v některém jejím předkole mají vítězové všech lig členských asociací UEFA.

Účast v Evropské lize 2 podle národních koeficientů

Země na 1. - 5. místě podle koeficientu budou mít v kvalifikaci jeden klub.

Země na 6. - 15. místě podle koeficientu budou mít v kvalifikaci dva kluby.

Země na 52. - 54. místě podle koeficientu budou mít v kvalifikaci dva kluby.

Země na 55. místě podle koeficientu budou mít v kvalifikaci jeden klub.

Jasné zatím není, kolik peněz i bodů do koeficientu účast v EL2 přinese. Nicméně se dá očekávat, že příjmy pro kluby hrající EL1 stoupnou a chystaná EL2 by měla mít podobné finanční ohodnocení jako současná Evropská liga.

Změny v systému evropských soutěží jsou v plánu relativně brzy. Popisovaný model má začít fungovat v sezoně 2021/2022. To znamená, že už v přespříští sezoně budou kluby v domácích ligách hrát o kvalifikaci do Ligy mistrů i EL1 a EL2.

Co se týče herního modelu, ten by měl být stejný jako v současné Lize mistrů. Před skupinovou fází budou tři předkola a play off. Do jarní části postoupí šestnáct klubů.

Letos by Sparta nejspíš hrála skupinu

Pokud by se podle nového systému hrál už současný ročník, Česko by ve skupinové fázi mohlo mít až čtyři kluby. Plzeň v základní skupině Ligy mistrů, do skupiny EL1 by patrně prošla jen Slavia. Jablonec a jeden z dvojice Olomouc - Sparta by hrál základní skupinu EL2.

Podle jednoho z modelů by se podle současného uspořádání v základních skupinách EL2 objevily také kluby jako Kodaň, Zenit Petrohrad, Sevilla, Lipsko nebo Legie Varšava.

UEFA si od nové soutěže slibuje, že jistotu nasazení svého klubu do evropských pohárů teď bude mít více zemí. Ze současných 26 by to mělo být až 34. Nová soutěž má právě více napomoci menším fotbalovým zemím, mezi které patří Česká republika. Zároveň by mělo dojít k zatraktivnění EL1 a větším příjmům z této soutěže.

Kvalifikace do skupin EL2 by se stejně jako v Lize mistrů měla skládat z mistrovské a nemistrovské části, přičemž nově by kluby, které neuspějí v kvalifikaci o Ligu mistrů spadly rovnou do kvalifikace o EL2. Počet míst v evropských pohárech se pro jednotlivé země nezvýší.

Model tří plnohodnotných evropských soutěží naposledy existoval v roce 1999. Tehdy se kromě Ligy mistrů hrál Pohár UEFA a Pohár vítězů pohárů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 35 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy