Károlyi vrací úder. Půjde rebel svazu na disciplinárku?

Jan Cigánik
23. 1. 2008 0:00
Károlyi: Za zpoždění kauzy Bystrc může Lněnička sám
Alexander Károlyi má jasno, Lněnička se musí naučit slušnému chování
Alexander Károlyi má jasno, Lněnička se musí naučit slušnému chování | Foto: Ondřej Besperát

Praha- Fotbalová korupční kauza Bystrc stojí. Podle předsedy Odvolací a revizní komise (ORK) Ondřeje Lněničky může za současný stav komise disciplinární, která nedodala potřebné dokumenty.

Podle šéfa disciplinárky Alexandra Károlyiho je vše jinak.

"Celou situaci zavinil pan Lněnička. A aby nemusel před aktéry odvolacího řízení přiznat svou chybu, tak se lacině vymlouvá na selhání disciplinárky. Je to ostuda," řekl Aktuálně.cz předseda disciplinární komise Károlyi.

"Velmi nerad komunikuji se svými kolegy prostřednictvím médií, ale když to jinak nejde... V disciplinárním prostředí ČMFS se pohybuji už třicet let a ještě se mi nestalo, aby si někdo stěžoval, že by mu disciplinárka pod mým vedením nedodala jakékoli materiály. V kauze Bystrc jsme směrem k ORK postupovali zcela standardně, nebyl ani důvod postupovat jinak," pokračoval Károlyi.

Ondřej Lněnička v redakci Aktuálně.cz.
Ondřej Lněnička v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Válka na ČMFS eskaluje. Korupční kauza kvůli ní stojí
Proč stojí řešení kauzy Bystrc podle Ondřeje Lněničky

O co vlastně jde?

Disciplinární komise prokázala ovlivňování výsledku zápasu druhé ligy mezi Bystrcí a Vítkovicemi (2:4). Obránce Houšť dostal 6. prosince od Károlyiho komise zákaz činnosti na sedm let, jeho ex-bystrčtí spoluhráči Schuster na šest a Mrázek na čtyři roky.

Potrestán byl i bývalý šéf brněnské pobočky jedné sázkové kanceláře Benko (sedm let) a trenér Duda (dva roky). Všichni se pak odvolali k ORK, kde bylo šetření prozatím zastaveno.

"Situace není nijak složitá. My jsem se kauzou Bystrc zabývali 15. prosince. Hned poté přišla na svaz odvolání všech aktérů. Podle disciplinárního řádu je povinností naší komise se k odvoláním písemně vyjádřit a příslušné doklady předat ORK. V tak závažné kauze, ve které figurují i důvěrné odposlechy, toto vyjádření není jen na předsedovi, ale musí o tom na nejbližším zasedání rozhodnout celá komise," vysvětloval.

"Tento proces samozřejmě nějakou dobu trvá, a kdyby pan Lněnička s námi komunikoval, tak by se dozvěděl, že disciplinárka má v novém roce první zasedání právě 17. ledna, tedy přesně v den, kdy zasedala i jeho komise. Požadované dokumenty tedy logicky dostat nemohl. Minulý týden jsme vše projednali, vystavili předávací protokol a teď už nic nebrání, abychom ORK požadované materiály předali. Ale dřív to zkrátka nešlo," dodal předseda disciplinární komise.

Lněnička je laik, který se neumí chovat, říká Károlyi

Vypadá to, že Odvolací a revizní komise situaci tedy organizačně podcenila. Nedostatek vzájemné komunikace je však v rámci ČMFS běžná věc.

Alexander Károlyi vidí problém ale i v něčem jiném.

"Pan Lněnička je v českém profesionálním fotbalu naprostý laik, který průběhu disciplinárního řízení vůbec nerozumí. To je právě chyba našich stanov, že lidé de facto z ulice mohou rozhodovat o velmi důležitých a specifických kauzách. Případ Bystrc je absolutní důkaz jeho nekolegiality, neprofesionality a hlavně to vypovídá o jeho neznalosti svazových procesů," má jasno šéf disciplinárky.

Lněničkova komise drží od minulého čtvrtku "stávkovou pohotovost" do té doby, než s ní budou ostatní svazové komise plně spolupracovat. Co si o tom myslí Károlyi?

"Podle mého názoru je to nevkusné vydírání. K zamyšlení spíš je, jestli si předseda ORK v rámci svazu udělal takovou komunikační pozici, která by byla založena na vzájemném slušném chování a respektování znalostí a zkušeností ostatních. Myslím si, že toto se mu určitě nepovedlo."

"Kdybych jeho chování bral z disciplinárního pohledu, tak se pan Lněnička ve své funkci tolikrát provinil, že by bylo možné s ním zavést i disciplinární řízení. To však samozřejmě není naším cílem. Naopak svazové orgány mu daly dostatečný prostor k tomu, aby své chování vtěsnal do fotbalových norem a do rámce slušného chování a komunikace. Pan Lněnička by se nad sebou měl pořádně zamyslet," uzavřel pro Aktuálně.cz předseda disciplinární komise Károlyi.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy