Lněnička: Fotbalu vládne strach. Je třeba ho svrhnout

Jan Cigánik
18. 12. 2007 20:30
Fotbal stojí na křižovatce a přešlapuje, tvrdí Lněnička
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda odvolací a revizní komise ČMFS Ondřej Lněnička se veřejně postavil proti současnému vedení svazu. Podle něj nastal čas na změny.

Aktuálně.cz vám přináší druhou část rozhovoru, ve kterém se dozvíte, jaké navrhuje řešení pro českou kopanou a zda-li se nebojí o svou bezpečnost.

Fotbalová veřejnost vnímá situaci v ČMFS jako souboj dvou zájmových skupin. Mohl byste to specifikovat? Kdo stojí na jaké straně a v čem je hlavní problém?
Já to cítím jako souboj ideově vyčerpaného prostředí, kde platí štábní kultura, ve které podstatou je štáb (osoby), s vizí moderního spolku, kde platí názorová pluralita, ve které podstatou je kultura (fotbal). Sebe si dovolím spojovat s moderním spolkem. Zda se někdo s touto mou vizí ztotožní, je jeho rozhodnutím.

Hlavním problémem je strach a pokrytectví. Strach z toho, že každý bude muset rozhodnout a jednat sám, což, uznávám, není tak snadné jako nechat za sebe rozhodovat jiné a nechat se jimi vést. To ale vede k pokrytectví, tj. že myslíme jinak, než jednáme. K tomu dodávám: Není čeho se bát! Doporučuji tedy každému, aby se strachu zbavil a nenechal z něj těžit své okolí.

Řešením by podle mnohých mohlo být svolání mimořádné valné hromady a nové volby, je to reálné? Kdo by měl podle vás kandidovat a ujmout se vlády nad českým fotbalem?

V mých očích je to nezbytně nutné. Čím dříve se tak stane, tím lépe pro fotbal. Česká kopaná stojí již delší dobu na křižovatce a přešlapuje. Měla by si vybrat, kam půjde. Tady nejde o Lněničku, ale o fungování celého systému.

Nemám žádný problém s tím, abych se postavil před delegáty valné hromady ČMFS a pokud bych byl odvolán, neznamenalo by to nic víc, ani nic míň, než že se český fotbal vydal jiným směrem, než kterým jsem chtěl jít já. Valná hromada nemusí být ani tolik nákladná, protože komu jde o věc, ten zvládne valnou hromadu o prosté tuřínové polévce a chlebu. Přínos by měl být několikanásobně vyšší.

Kdo by měl kandidovat, nevím. Zvolen by měl být ten, který měl být zvolen již před více než dvěma lety, a to Ivan Hašek. Osobně jsem výraznějšího a lepšího kandidáta zatím nezaregistroval.

Vy osobně žádné ambice kandidovat do nejužšího vedení svazu nemáte?
Myslím, že má ambice kandidovat do nejužšího vedení ČMFS již byla naplněna. Kdo si pozorně přečte stanovy ČMFS, pochopí, že pozice předsedy Odvolací a revizní komise patří mezi tři až čtyři nejprestižnější v ČMFS.

Čeští sudí? Komise by na ně měly vyvinout větší tlak, jinak se nezlepší

Jaký máte názor na kvalitu českých rozhodčích? Je podle vás vše v pořádku, nebo dochází k nějakým fotbalově nečistým věcem?
Kvalita rozhodčích je stejná jako v každém jiném lidském konání, tzn. od výborných přes průměrné až po slabé. Bohužel vidět jsou hlavně ti slabí sudí se svými přehmaty. Doufám, že je vše v pořádku, neboť o nečistotě nevím a nemám pro ni důkazy. Myslím si však, že selhává fungování jednotlivých svazových komisí, které by na rozhodčí měly vyvinout daleko vyšší tlak, aby vzrostla jejich kvalita.

Ivan Hašek by se měl podle Lněničky stát předsedou svazu.
Ivan Hašek by se měl podle Lněničky stát předsedou svazu. | Foto: Ondřej Besperát

O webových stránkách svazu www.fotbal.cz jste se vyjádřil, že podléhají tvrdé cenzuře? Máte pro to nějaké důkazy?
Na obě otázky odpovídám stejně: Ano. Vše začíná přímými zásahy do našich komuniké a končí tím, že nám  svazoví zaměstnanci určují, co se na webu uveřejní, a co nikoli. Naopak tendenční výstupy a mediální štvanice či naopak nadměrná prezentace některých jedinců je také zjevná.

V jednom z rozhovorů jste se zmiňoval o tom, že jste byl "jedním pánem varován", ať se držíte stranou. Máte strach o svoji osobní bezpečnost?
Ne. Kdybych měl strach, tak bych se nemohl dostat na pozici předsedy ORK. To si nelze připouštět a ani to řešit, protože i kdyby zde snad takové riziko bylo, stejně by se mu dalo bránit jen stěží. Naopak se musím smát, když nejenom přede dveřmi místností sekretariátu ČMFS, ve kterých zasedají svazové orgány, postávají urostlí muži.

No, snad jsou to jen zdvořilí uvaděči přicházejících, kteří jsou dobrovolnými fotbalovými funkcionáři dychtícími po informacích o aktuálním dění v českém fotbale. V opačném případě bych se nad vaší otázkou musel hlouběji zamyslet a ptát se, kdo sedí uvnitř v místnosti a proč ty bodré chlapíky pozval.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy