Exkluzivní vzkaz Košťála rebelovi: Mlčte a kontrolujte!

Jan Cigánik
19. 12. 2007 16:45
Ekonomické hospodaření svazu je v pořádku, říká Košťál
Koštál: Lněnička? Ať mlčí a kontroluje!
Koštál: Lněnička? Ať mlčí a kontroluje! | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Místopředseda fotbalového svazu a manažer reprezentace Vlastimil Košťál zažívá podařené období. Ligové týmy hrají evropské poháry, fotbalisté do dvaceti let jsou vicemistry světa a hlavně národní tým postoupil na evropský šampionát.

Ale není všechno tak růžové, jak by se mohlo zdát. Existují výhrady k výstavbě Národního stadionu na Letné a sílí opozice uvnitř samotného Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

Aktuálně.cz vám přináší první část exkluzivního rozhovoru s Vlastimilem Koštálem, ve které se dozvíte mimo jiné i to, proč fotbaloví "úředníci" dále užívají sídlo v Kozí ulici, i když dům už svaz prodal.

Poslední dobou se v médiích objevila kauza kolem předsedy Odvolací a revizní komise ČMFS Ondřeje Lněničky. Svazový předseda Pavel Mokrý jej v tiskových zprávách jménem svazu nazývá "nekompetentní osobou s komplikovanými lidskými vlastnostmi". Jak vnímáte tento případ vy?
Osobně jsem od celé kauzy poměrně vzdálen, mrzí mě, že k takovému pnutí vůbec dochází. Podle mého názoru by člověk ve funkci předsedy ORK neměl být vůbec vidět a řešit to, co mu řešit přísluší.

Pan Lněnička svou funkci nepochybně politizuje svými výstupy v médiích. Má tendenci se vměšovat do řízení svazu, dělá zkrátka nestandardní kroky, které panu Mokrému určitě vadí.

Košťál: K Národnímu stadionu je spousta připomínek.
Košťál: K Národnímu stadionu je spousta připomínek. | Foto: Jiří Kropáček

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se Lněnička vyjádřil, že "ČMFS je nefungující systém". Řešení vidí ve svolání mimořádné valné hromady a v důkladné kontrole hospodaření ČMFS a STESu. Není proto na čase valnou hromadu svolat, aby se vše vyjasnilo?
Mimořádná valná hromada určitě nic nevyjasní. Asi před čtrnácti dny tady byl určitý pokus o svolání valné hromady, který však skončil krachem. Zájem v našem hnutí evidentně není tak velký, jak si někdo asi myslí.

Taky není důvod, máme mimořádné sportovní úspěchy, ať už to je dvacítka nebo postup na Euro, ekonomické hospodaření svazu je v nejlepším pořádku.

A proč si tedy myslíte, že je tu zájem svolat valnou hromadu?
Vidím za tím politický boj lidí, kteří nebyli zvoleni do funkcí a chtějí tento proces urychlit a znovu se o posty ucházet. Demokracie má zkrátka více tváří a pan Lněnička má ze své funkce moc věci kontrolovat, tak ať kontroluje a mlčí.

O Národním stadionu se stále jedná. Žádná dohoda není

Jaká byla situace při prodeji svazového sídla v Kozí ulici? Můžete vysvětlit, proč byla vybrána až pátá nejvyšší finanční nabídka?
Na prodej domu v Kozí ulici jsme udělali veřejnou soutěž a ve výběrovém řízení jsme vybrali nezávislý zkušený subjekt, který jsme pověřili organizací. Soutěž byla multikriteriální a cena byla pouze jedno z těch kritérií.

Organizátor pro nás vybral podle něj tu nejvhodnější nabídku, a tu jsme schválili. Tvrzení pana Lněničky nebo kohokoli jiného jsou pouze vytržena z kontextu a účelově podávána médiím.

Ale proč je dům v Kozí ulici stále oficiálním sídlem svazu, když ČMFS funguje na pražském Strahově?
Nám to tak vyhovuje. S novým vlastníkem máme nájemní smlouvu a nechceme rušit všechny úřední vazby, které v oblasti máme.

V jaké fázi je příprava výstavby Národního stadionu na Letné?
Máme připraveny dvě studie, které se liší kapacitou stadionu. Udělali jsme takové kolečko různých jednání, která se týkala ekologie, dopravy, atd.

Na celou stavbu je řada názorů a řadu připomínek jsme dokonce již do návrhů zapracovali. Jsme ve fázi, kdy by měla vzniknout projektová dokumentace k územnímu rozhodnutí.

Už je na stole dohoda s radními Prahy 7, respektive s Magistrátem hlavního města Prahy?
Žádná dohoda ještě není, protože všechno je zatím v administrativním procesu. Verbálně s úředníky samozřejmě jednáme, ti s tím problém nemají, a občas se vyjádří někdo ze zastupitelstva do médií, což považuji pouze za politikum. Je potřeba vyčkat, jak dopadne ten celý administrativní proces, který je daný zákonem.

(Pozn. redakce: Pokračování rozhovoru s Vlastimilem Koštálem přinese Aktuálně.cz ve čtvrtek 20. prosince)

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy