Válka na ČMFS eskaluje. Korupční kauza kvůli ní stojí

Jan Cigánik
22. 1. 2008 13:30
Předseda ČMFS Mokrý mě nazval teroristou, říká Lněnička
Ondřej Lněnička: Ať se svolá Valná hormada, ta všechno vyřeší
Ondřej Lněnička: Ať se svolá Valná hormada, ta všechno vyřeší | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslední velký případ korupčního jednání v českém fotbale - kauza Bystrc - se ani zdaleka neblíží svému rozuzlení. 

Odvolací a revizní komise ČMFS (ORK), ke které se aktéři skandálu odvolali, totiž nedostala z disciplinární komise včas potřebné dokumenty.

Svazová válka plná naschválů tak pokračuje.

"Ke kauze Bystrc jsme nedostali vůbec žádné materiály, zkrátka nic. Povinností disciplinární komise je nám minimálně její rozhodnutí v daném případě dát k dispozici. Prakticky jsme nevěděli, o čem máme rozhodovat, co za argumenty máme přezkoumávat," řekl Aktuálně.cz předseda ORK Ondřej Lněnička.

Většina aktérů přijela minulý týden na jednání komise z Moravy, obránce Houšť přijel dokonce až ze slovenského Prešova. Vyslechli si, že se jednání odročuje, a jeli zase domů.

Čtěte také:
Lněnička: Fotbalu vládne strach. Je třeba ho svrhnout
Exkluzivní zpověď Košťálova soka: ČMFS se musí změnit

"Vypadáme všichni jako banda hlupáků. Ano, se svazem máme už delší dobu skryté konflikty, ale tohle je podle mého názoru absolutně apolitická záležitost. Myslím, že je zájmem celého fotbalového hnutí, abychom měli tuto nechutnou kauzu už za sebou. Nejsem paranoidní, ale myslím si, že z nás chce někdo udělat nekompetentní osoby, které nemají vůbec žádný vliv," dodal.

"Opravdu to nechápu. Pochybuji, že by příslušné dokumenty byly psány na stroji, stačilo zmáčknout jednu klávesu pro tisk a bylo by to. Žijeme přece v 21. století. Navíc má sekretář naší komise kancelář hned vedle sekretáře disciplinární komise, šlo udělat jen pět kroků a materiály nám předat," nevěřícně kroutil hlavou Lněnička.

Předseda disciplinární komise fotbalového svazu Alexander Károlyi obvinění Lněničky odmítl. 

"Celou situaci zavinil pan Lněnička. A aby nemusel přiznat svou chybu, tak se lacině vymlouvá na selhání disciplinárky. Je to ostuda," řekl Aktuálně.cz Károlyi.

Celý rozhovor se šéfem disciplinární komise přineseme na Aktuálně.cz ve středu.

Spor má za důsledek, že řešení kauzy Bystrc je v nedohlednu, což je nepříjemné pro všechny strany. Jak to však bude s řešením aféry dál? Lněnička má jasno.

"Sedli jsme si s dalšími členy ORK a rozhodli se, že tak už to dál nejde, že musíme něco dělat. Nejdříve jsme si vyčistili náš stůl, což znamená, že jsme vyřešili všechny resty, které jsme měli. Až na jeden samozřejmě. Dále jsme sepsali komuniké, v němž vyzýváme výkonný výbor, aby nám zajistil spolupráci a součinnost se všemi svazovými komisemi. Nemůže zkrátka docházet k situacím, kdy nám neustále někdo háže klacky pod nohy," vysvětluje předseda ORK.

"A nejedná se pouze o bystrckou kauzu. Naše komise zkrátka do doby, než se nám dostane podpory z výkonného výboru a vše začne fungovat, jak má, nebude vůbec nic rozhodovat. Týká se to řešení přestupů, hostování, ale třeba i inzultací v okresním přeboru. A pokud se někomu zdá, že svoji práci neděláme dobře, tak ať svolá valnou hromadu, která nás do funkcí zvolila, a ať ta rozhodne, jestli zůstaneme ve funkci, nebo ne," volá po řešení Lněnička.

Delegáty "hlídala" ochranka

V Nymburku se konala očekávaná konference okresních a krajských fotbalových svazů. Lněnička měl vstup zakázaný. Ve dveřích sálu jej zastavila ochranka, kterou tam z nejasných důvodů nechal svaz postavit.

Výkonný výbor ČMFS, Lněničkou kritizovaná instituce
Výkonný výbor ČMFS, Lněničkou kritizovaná instituce | Foto: www.fotbal.cz

"Bylo to snad poprvé v historii, co byl předsedovi ORK znemožněn vstup na takovou akci. Ve dveřích mě zastavil předseda pražského svazu pan Chvála s tím, že tam nemám co dělat. Jeho slova podpořili dva svalovci, kteří se za ním objevili. Připadal jsem si jak ve špatném filmu. Neuvěřitelné!", s úsměvem vyprávěl Lněnička.

"Čekal jsem tedy v předsálí, až budou mít delegáti přestávku a s některými se budu moci pozdravit. Hlavní výtky měli k přípravě nových stanov, které by měly značně omezit přístup krajů a okresů k financím a okleštily by i jejich práva, co se týče hlasování na valné hromadě. V českém fotbale zkrátka dochází k centralizaci moci naprosto neuvěřitelným způsobem," nebere si servítky Lněnička.

"Mimo jiné jsem se také dozvěděl, že se o mně zmínil pan předseda Mokrý ve smyslu, že jsem terorista, který terorizuje jeho osobu a zaměstnance svazu. A v takových podmínkách musíme pracovat," uzavřel pro Aktuálně.cz Ondřej Lněnička. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy