Fotbalová válka: Kritik svazu úřadoval na schodech

Jan Cigánik
4. 1. 2008 0:00
Šmicer s Vízkem losovali finanční příspěvky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Český fotbal zažívá věci ve světě nevídané. Lidé v nejvyšších funkcích ČMFS mezi sebou začali bojovat, a to především slovními přestřelkami přes média.

Předseda odvolací a revizní komise (ORK) Ondřej Lněnička, který v nedávné době vedení svazu v čele s Pavlem Mokrým a Vlastimilem Košťálem tvrdě a otevřeně kritizoval, svolal ve čtvrtek do sídla ČMFS na pražském Strahově tiskovou konferenci.

Účelem setkání s novináři mělo být gesto, jímž chtěla ORK ukázat, jak špatná je finanční situace ve fotbalových okresech a krajích. Každý z členů komise se vzdal své finanční prémie, což dohromady dalo 100 tisíc korun, které měly být na základě losu rozděleny do českých fotbalových okresů.

Rozlosování symbolické částky se zúčastnili kromě žurnalistů i dva významní fotbaloví hosté - Vladimír Šmicer a jeho tchán Ladislav Vízek.

Celá akce však nezačala šťastně. Těsně před začátkem byla vedením svazu zrušena objednaná místnost, kde se mělo celé losování konat. A v tu chvíli se celá situace zvrhla v nechutnou frašku.

Lněnička se snažil jako předseda jedné z nejmocnějších komisí svazu místnost zařídit, narážel však na argumenty protistrany, že pokud nebyla tisková konference nahlášena, nebude se ani konat.

Šmicer s Vízkem byli z nastálé situace pochopitelně poněkud rozladěni, ale nebyli sami. Tak výbušnou atmosféru lobby fotbalového svazu už dlouho nežilo.

Odpovídající prostory se nakonec Lněničkovi sehnat nepodařilo, a tak se samotný akt losu a následná debata s novináři musely konat na schodech před recepcí svazu.

Svaz zakrátko vrátil úder

A pak jen dvě hodiny po skončení tiskové konference přišlo médiím prohlášení vedení ČMFS, které celou záležitost komentuje.

"Je naprosto skandální, aby předseda kontrolního a revizního orgánu občanského sdružení, založeného na demokratických principech, rozděloval na základě 'podivného losu' jakékoliv finanční prostředky," píše se v prohlášení svazu podepsaném předsedou Pavlem Mokrým.

"Oprávněnými osobami k jakémukoli disponování s finančními prostředky v rámci ČMFS jsou statutární zástupci, tj. předseda, místopředsedové a generální sekretář. Odvolací a revizní komise ČMFS, natož její předseda, nemají žádné pravomoci k jakémukoliv rozdělování finančních prostředků Českomoravského fotbalového svazu."

"Z fotbalového hnutí již na uvedené Lněničkovo chování zaznělo, že se může ze strany Mgr. Lněničky jednat o korupci směrem k okresním fotbalovým svazům, které systematicky přemlouvá, ale bezvýsledně, aby svolaly mimořádnou valnou hromadu ČMFS a svrhly jeho současné vedení," ohrazuje se šéf českého fotbalu.

"Jednání Mgr. Lněničky je jeho dalším laciným a populistickým gestem, které má kromě jiného za cíl zakrýt jeho prokazatelně zdokumentované lhaní Výkonnému výboru ČMFS a celému fotbalovému hnutí," končí prohlášení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy