Fotbalový rebel online: Svaz by měl vést Ivan Hašek

Red Spo
8. 1. 2008 14:08
Ondřej Lněnička odpovídal na dotazy čtenářů A.cz
Ondřej Lněnička on-line v redakci Aktuálně.cz.
Ondřej Lněnička on-line v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Přestřelka mezi svazovými představiteli v českém fotbale pokračuje. Ondřej Lněnička, jenž kritizuje poměry v českém prostředí, byl proto hostem on-line rozhovoru na Aktuálně.cz.

"Vztahy uvnitr ČMFS jsou napjaté a silně polarizované," popsal v odpovědi na jednu z otázek čtenářů situaci na fotbalovém svazu Lněnička.

"Z volených funkcionářů vidím na jedné straně skupinu tvořenou pány Mokrým, Vackem, Košťálem a Chválou, kterým více než aktivně napomáhají svazoví zaměstnanci mimo jiné pan Petrásek, pan Tichý a bohužel i pan Řepka. Na druhé straně vidím především představitele krajských či okresních fotbalových svazů a jmenovitě pana Čičmance, pana Sedláčka či předsedu Řídící komise pro Moravu Dalibora Kučeru," vysvětlil detailně.

Lněnička se také výslovil pro radikální obměnu svazového vedení.

"Ivan Hašek by neměl být trenérem reprezenatce, ale předsedou svazu. Potenciálních jmen se určitě najde více, napadá mě Karel Jarolím nebo pan Zeman," jmenoval případné kandidáty na post fotbalového šéfa a trenéra reprezentace.

Muž, který pracuje jako fotbalový úředník, v posledních měsících otevřeně kritizoval vedení Českomoravského fotbalového svazu. Tedy defakto svého zaměstnavatele, jenž však nedávno přišel s odvetou.

Nejvyšší představitel svazu Pavel Mokrý ho obvinil ze střetu zájmů. Podle něj měl Lněnička v létě loňského roku právně zastupovat tým Bohemians Praha a přitom působit v čele Odvolací a revizní komise, kde je dodnes.

Kritizoval jej i další vysoký funkcionář Vlastimil Košťál.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:03Autor: Karel Lávak

Otázka: Dobrý den
co svým počínáním sledujete,chcete snad rozvrátit český fotbal?

Ondřej Lněnička: Dobrý den, mé počínání nemá český fotbal rozvracet,ale naopak jej stabilizovat a vrátit mu kredit.Sleduji změnu,která povede k tomu, že fotbal opět bude hrou hranou podle pravidel a to jak na hřišti,tak i mezi funkcionáři.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:11Autor: Fanda

Otázka: Dobrý den. Chci zeptat, jak zpětně hodnotíte svoji akci z minulého týdne, kdy jste losoval vaše prémie mezi okresní svazy? Nedalo se to připravit a prezentovat lépe?

Ondřej Lněnička: Dobrý den,bohužel,lépe se to připravit nedalo,protože zaměstnanci sekretariátu ČMFS neposkytují naší komisi odpovídající spolupráci. Je mi líto, že takřka vše si musíme dělat sami. POkud jde o rozdělení odměn, pak danou akci hodnotím velice dobře,protože v tom podstatném,tedy v poskytnutí peněz, dojde svému naplnění. Co mě mrzí je, když až z nízkých pohnůtek nechají někteří svazoví představitelé stát olympijského vítěze a vítěze LM na schodech svazového sekretariátu. Láďovi Vízkovi i Láďovi Šmicrovi patří můj velký dík a obdiv.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:19Autor: Tom

Otázka: Jak byste charakterizoval vztahy uvnitr CMFS,kdo stoji proti komu,s kym je Kostal a s kym Mokry a s kym vy?Prosim,konkretne!Dekuji.

Ondřej Lněnička: Vztahy uvnitr ČMFS jsou napjaté a silně polarizované. Z volených funkcionářů vidím na jedné straně skupinu tvořenou pány Mokrým, Vackem, Košťálem a Chválou, kterým více než aktivně napomáhají svazoví zaměstnanci mimo jiné pan Petrásek, pan Tichý a bohužel i pan Řepka. Na druhé straně vidím především představitele krajských či okresních fotbalových svazů a jmenovitě pana Čičmance, pana Sedláčka či předsedu Řídící komise pro Moravu Dalibora Kučeru.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:21Autor: Bob

Otázka: Fandim vam, jen tak dal,ty bafunare je treba od tech koryt odtrhnout,jaky bude vas dalsi krok.

Ondřej Lněnička: Děkuji za podporu, mé kroky budou stále stejné a to jest informovat představitele fotbalového hnutí, komunikovat s nimi a najít řešení stávající situace.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:26Autor: kacena

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, kolik je takový plat šéfa ORK a kolik třeba bere předseda Mokrý za to nicnedělání?

Ondřej Lněnička: Dobrý den, za výkon funkce předsedy ORK nepobírám žádné peníze,částka 96 tisíc Kč vycházející z rozpočtu odsouhlaseného Výkonným výborem, která mi byla rozhodnutím naší komise určena jako odměna, mi nebyla vyplacena a ani nechci,aby se tak stalo. Již minulý týden jsem tuto částku, ke které jsem přiložil další 4 tisíce, věnoval fotbalovým svazům.Kolik bere pan Mokrý, nevím.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:31Autor: Jakub

Otázka: Ceská liga je stejne porad kaprliga,muzete mi to potvrdit? A uz vase komise vlastne vubec neco vysetrila...

Ondřej Lněnička: Nemám důkazy o tom, že by naše nejvyšší soutěž byla "kaprligou". Chci věřit tomu, že některá podivná utkání jsou jen výsledkem neúmyslných pochybení jejich účastníku. Naše komise se na svém nadcházejícím zasedání bude zaobírat kauzou Bystrc, a to je první případ podobného druhu, který bude mít ORK na stole za dobu,co jí předsedám.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:36Autor: derivat

Otázka: Kdo by kromě pana Haska mohl delat ternera narodaku?

Ondřej Lněnička: Předně si myslím, že pan Hašek by neměl být trenérem reprezenatce,ale předsedou svazu. Ptenciálních jmen se určitě najde více, napadá mě Karel Jarolím nebo pan Zeman.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:51Autor: cernoch

Otázka: Co měla znamenat čtvrteční taškařice s Vízkem a Šmicrem. Chtěl jste tím dosáhnout něčeho konkrétního? Podle mě šlo o čistý populismus...

Ondřej Lněnička: O populismus nešlo, český fotbal není jen reprezenatce a profesionální soutěže, ale i statisíce lidí, žáky počínaje a veterány konče, o které se starají především krajské a okresní fotbalové svazy a těm se bohužel nedostává peněz. Jim jem chtěl pomoci,protože si to zaslouží.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:53Autor: Luke

Otázka: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na Váš názor na Národní stadion. Jste pro jeho výstavbu někdy v budoucnosti? Nemám na mysli výstavbu na Letné. Děkuji za odpověď.

Ondřej Lněnička: Dobrý den,jsem pro Národní stadion,určitě by však neměl být na Letné,ale viděl bych jej v okrajových částech Prahy, s dobrou dostupností a odpovídajícím počtem parkovacích míst.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:56Autor: furia checa

Otázka: Dobry Den pane Lnenicko, docela Vam fandim stejne jako jsem fandil panu Kubickovi. Nebojite se trochu ze skoncite v zapomneni jako Vas "predchudce"?
Mozna by to chtelo sehnat vice "zaangazovanych" lidi na svou stranu. Zatim to vypada ze jste sam proti presile.

Ondřej Lněnička: Dobrý den,děkuji za dotaz. Nemyslím,že Jiří Kubíček skončil v zapomnění,mám za to, že je zejména na Moravě stále respektovanou osobou. Co se týče mne,tak myslím,že daleko podstatnější je,to co říkám, a ne kdo jsem.Věřím, že ten proud, který se snažím pohánět a směřovat bude uspěšný.

Odpovězeno: 08. 01. | 13:58Autor: stoural

Otázka: Zajimalo by me, jak to vypada s kontrolou svazoveho hospodareni, jsou nejake pokroky?

Ondřej Lněnička: Kontrola je stále v plenkách. Neboť jsme doposud neobrželi vše,co jsme požadovali. Nemá cenu kontrolovat jednotlivé fragmenty,je potřeba zkontrolovat celek,a to na základě všech odpovídajících podkladů.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:11Autor: Pravnik

Otázka: Dobry den,mohl byste lidsky jednoduse vysvetlit, jak to je se svazovym narcenim, ze jste pravne zastupoval Bohemku v dobe, kdy uz jste nemohl. Zastupoval jste ji, nebo ne?

Ondřej Lněnička: Dobrý den,kauzy Boheminas Praha vs. ČMFS jsem odevzdal klientovi (Bohemians) a jeho právnímu zástupci v únoru 2007. Toto jsem sdělil jak Výkonnému výboru,tak České advokátní komoře, když se mě na to ptaly. Soudu jsem nic neoznamoval,protože si to klient nepřál. Na to zda jsem oznámil ukončení zastoupení soudu se mě nikdo nikdy neptal a já k tomu říkám,neoznámil, oznamovat nebudu,protože to není v zájmu Bohemians Praha a bylo by to v rozporu s jejich žádostí.Trvám tedy na tom, že jsem nelhal a věřím, že ke stejnému výsledku dospěje i kárný senát České advokátní komory.V celé věci vidím jako podstatné to, že bylo potřeba v zájmu některých jednotlivců, aby kole mě vypukla nějaká aféra,která by poškodila můj kredit.Ostatně o tom,že tyto osoby nezajímá skutečnost a pravda svědčí svazová prohlášení,kterým stačí pouhé podezření a výsledek pro ně není důležitý.Připadám si téměř jako v padesátých letech.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:14Autor: Tomáš Ferenc

Otázka: Dobrý den pane Lněničko, jsem osobně rád, že trváte na svém a chcete změnit předsedu ČMFS, popřípadě jeho vedení. Dle mého názoru, tam pan Košťál nemá co dělat. Je to osoba známá svými korupčními aférkami a jeho příchod do svazu vzbudil u řady fanoušků nedůvěru. Nebyl by lepším předsedou pan Hašek?

Ondřej Lněnička: Děkuji za vaši podporu. K tomu,že bych jako předsedu ČMFS rád viděl Ivana Haška jsem se vyjádřil výše.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:18Autor: lejmrd

Otázka: Verite, ze pri pristi valne hromade vsichni ti kostalovci konecne padnou? Nebude to asi jednoduche...

Ondřej Lněnička: Věřím,že na příští Valné hromadě dojde ke změně a pevně doufám, že to bude taková změna, která bude širokou veřejností vnímána jako pozitivní. Nebude to jednoduché, protože podporu hledáte mezi dvěstědvěmi delegáty. Pak je velmi složité přesvědčit většinu, které by vyhovovalo navrhované řešení.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:20Autor: ferenc

Otázka: Jake jste si dal do noveho roku predsevzeti? Prestal jste aspon kourit? Nebo to bylo neco vetsiho, jako "Ocistim do roka cesky fotbal"?

Ondřej Lněnička: Děkuji za dotaz. Stále kouřím.:) A stále se budu snažit pomoci českému fotbalu.A mé největší předsevzetí?Dobře vychovat dceru Annu Marii,která se mi včera ráno narodila.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:25Autor: Lada Hyvnar

Otázka: co si myslíte o Pavlovi Mokrém a Vlastovi Kostalovi?

Ondřej Lněnička: O panu Mokrém si těžko mohu něco myslet,protže jsem jej viděl všehovšudy snad třikrát.Papírů jím podepsaných jsem viděl mnoho, pochybuji však,že je skutečně sepsal on. Pokud by tomu tak bylo,pak se nedivím tomu,že jej osobně neznám,protože zřejmě stále píše.:)Pana Košťála znám víc. Papíry od něj jsem neviděl žádné,protože se se mnou baví.Pokud se s lidmi bavíte,tak nemáte čas na psaní.Co Vlastmil Košťál umí,je mediálně se prezentovat.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:29Autor: migi

Otázka: Jake byste, vpripade uspesneho boje proti Kostalovi udelal zmeny?

Ondřej Lněnička: Ta otázka není přímo pro mne,neboť z pozice předsedy ORK nemáte pravomoc zasáhnout například v personálních záležitostech. Vidím však jako potřebné zeštíhlit sekretariát a zefektivnit práci některých svazových komisí.Zásadní změnou by měly projít svazové předpisy, počínaje stanovami a konče disciplinárním řádem.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:31Autor: Ninja

Otázka: Jak jste vnimal aferu nasich reprezentanto loni na jare,nemeli jich pulku vyhazet? V Peru,v Koreji a Svedsku se s tim poprali jinak,napr Pizzrao z Chelsea v narodaku skoncil!

Ondřej Lněnička: Dobrý den, aféru jsem vnímal především jako selhání svazových funkcionářů a orgánů. Aféra nebyla rozhodně vyřešena podle svazových předpisů.Kdo si přečte disciplinární řád ví, o čem mluvím.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:36Autor: ruda

Otázka: Je jeste mozne svolani valne hromady nekdy na jare? Rad bych jel na Euro uz bez Kostala!

Ondřej Lněnička: Valnou hromadu by možné svolat bylo,ale otázka zní,zda je to reálné. A to zda by jste na Euro jel s panem Košťálem, nebo bez něj, byste se musel zeptat delegátů.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:39Autor: Selene Temu

Otázka: Jak podle vas dopadneme na Euru,a mel by podle na Euru skoncit dedecek Bruckner?

Ondřej Lněnička: Věřím,že na Euru postoupíme ze skupiny, a pokud by pan Brückner chtěl skončit, myslím si,že by to pro něj byla skvělá tečka za jeho reprezenatční trenérskou kariérou,za kterou bychom mu měli všichni poděkovat.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:42Autor: fitipaldi

Otázka: Pane Lnenicko, taky jezdite zlity v aute a jste byvaly estebak nebo se konecne nekomu da verit?

Ondřej Lněnička: Ano:) Obvykle se zliji lacinou kolínskou a estébé jsem spoluzakládal. U této odpovědi je prohlášení svazu o mém lhaní pravdivé.:)

Odpovězeno: 08. 01. | 14:45Autor: Bats

Otázka: Když A je ve vedení, B jde proti němu a pak naopak když B bude ve vedení, A půjde proti němu. A co český fotbal v tomhle všem?
Nebylo by lepší, aby přišel do vedení C, tj. někdo úplně nový, opravdoví manažeři?

Ondřej Lněnička: V jedné věci s vámi souhlasím, a to je vytvoření profimanagementu v ČMFS. Tento by se neměl rekrutovat z volených funkcionářů. Osobně si nemyslím, že bych byl tím A nebo B, o kterém píšete. Má tvář je v českém fotbale poměrně nová, a toho bych chtěl využít k tomu,aby šel český fotbal kupředu.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:46Autor: Kdojekdo

Otázka: Pracují na svazu lidé, kteří jsou nezkorupovaní a nezkorumpovatelní, kterým jde i o dobrou pověst českého fotbalu?

Ondřej Lněnička: Jsem si jist, že ano.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:49Autor: Marek Morava

Otázka: Dobrý den, když slyším Mokrý běhá mě hrůza po zádech. Zajímalo by mě jestli víte jak potopil všechny lidi kteří mu pomohli nahoru, myslím třeba pana Dofka bývalého to šéfa komise rozhodčích.

Ondřej Lněnička: Dobrý den, o některých personálních změnách jsem slyšel. Je na delegátech,aby dobře poslouchali,kdo jim co říká,kdo jim co slibuje a kdo a jak své sliby plní. Podle toho by se měli rozhodovat.

Odpovězeno: 08. 01. | 14:52Autor: Hanys

Otázka: Dobrý den.
Jak je to možné, že český fotbal ovládá jeden člověk - p. Košťál? Přece ČMFS není firma kterou si on založil.

Ondřej Lněnička: Dobrý den,nemyslím si,že český fotbal ovládá pan Košťál.Patří však mezi ty nejsilnější fotbalové funkionáře.Na to proč a jakou míru pravomocí má ten který člen yýkonného výboru, tedy i pan Košťál, se ptejte zbývajících 12 členů.

Odpovězeno: 08. 01. | 15:00Autor: mparek

Otázka: NEmáte pocit že bojujete proti větrným mlýnum jinak řečeno že druhá strana je silnější a je to předem prohraný boj?Jinak vám držím moc palce

Ondřej Lněnička: Dobrý den,děkuji za přání. Již 11 měsíců tento pocit nemám. Je třeba vnímat,že obraz,který je viděn veřejností,vytváří média.Ta jej určitým způsobem deformují,což neodpovídá zcela skutečnosti.

Odpovězeno: 08. 01. | 15:12Autor: Letec

Otázka: Vznikla skupina spolcena webem Kostalven.cz.Mate s tim neco spolecneho,co si o tom vubec myslite?

Ondřej Lněnička: S touto skupinou nemám nic společného, stránky Koštálven.cz jsem viděl,pokud je i v protředí českého internetu vše v souladu se zákonem,nemám s tím problém.Ať si každý činí,čeho jemu libo.
Děkuji za vaše dotazy a přeji českému fotbalu,aby se mu v příštím roce dařilo a vám všem to nejcennější - zdraví.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy