Pokud Baník postoupí, musí posílit. Mrzí mě, že se na podzim vytratili odchovanci, říká Jankulovski

David Janeczek David Janeczek
20. 12. 2016 6:18
Jeden z nejslavnějších odchovanců Baníku Ostrava a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski hodnotí první půl rok Baníku v druhé lize. Devětatřicetiletý bývalý skvělý levý obránce se netajil velkou kritikou bývalého majitele Petra Šafarčíka, který dopustil, že Baník výsledkově i finančně zchátral, a proto vidí na práci nového majitele pozitiva. Přesto se mu příliš nezdá opomíjení mladých odchovanců.
Marek Jankulovski.
Marek Jankulovski. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Fanoušci Baníku Ostrava vstřebávali v posledních letech od svých bývalých majitelů jednu nepříjemnou zprávu za druhou. Jedním z bývalých hráčů slezského klubu, který se netajil veřejnou kritikou tehdejších poměrů, byl i jeden z nejslavnějších odchovanců klubu, Marek Jankulovski.

Situace v klubu se ale po poslední změně majitele alespoň navenek výrazně zlepšila a nastavený kurz novým šéfem Václavem Brabcem ukazuje, že by se Baník mohl do nejvyšší soutěže vrátit po roční odmlce.

"Kluci uhráli 33 bodů, přezimují na druhém místě, což je výborný výsledek. Hlavně doma je Baník i díky parádním fanouškům silný, ale samozřejmě jsme jen v polovině ročníku. Venku to docela skřípe a myslím, že trenéři v čele s Vlastou Petrželou to ví a taky samozřejmě ví, že by se tým měl posílit," ví Jankulovski, že se stávajícím kádrem by to v nejvyšší soutěži neměl Baník snadné. "Řeknu to na rovinu, pokud mančaft vykope ligu, tak se bude muset posílit," dodal.

Šafarčík přenechal Brabcovi mnoho sporů

Jankulovski rovněž ví, že bývalí majitelé po sobě nechali rozžhavené spory s legendami klubu, neuhrazené pohledávky vůči hráčům i klubům, ale věří, že se fanoušci dočkají znovu lepších časů. "Baník čeká ještě dlouhá cesta, ale já myslím, že je klub na dobré cestě. Nový majitel ví, co chce. Tým si ještě sedá, ale věřím, že se blíží doba, kdy budeme chodit na Baník rádi, jako v době než ho bývalí majitelé zkazili."

I přes 180 stupňový obrat k lepšímu se během podzimu nejen fanouškům ale třeba i Martinu Lukešovi zdálo, že se ze sestavy Ostravy vytratili odchovanci klubu. "V tom úplně stojím za Lukym, protože když Baník padal o ligu níže, tak trenér Petržela dával hodně příležitost mladým odchovancům, ale jakmile se začala hrát druhá liga, tak se mladíci vytratili," všiml si i Jankulovski.

Jankulovski: Odchovanci chybí, ale tým šlape

"Odchovanci chybí, protože Baník byl na odchovancích vždy založen. Což je momentálně docela mínus pro Baník, ale samozřejmě věřím, že kluci jako Granečný, Ožvolda, Šašinka a další tu šanci dostanou, protože mají talent i kvalitu. Zase na druhou stranu sestavu dělá trenér a tým je druhý a šlape," chápe trenéra Jankulovski.

"Samozřejmě, že mladí hráči to mají v druhé lize, která je více fyzická, těžké, ale když jim nedáte šanci, tak se nemají, kde ukázat. Baník je ve stavu, kdy nemá juniorskou ligu, nemá ani béčko ve třetí lize, takže ti hráči nemají, kde hrát," upozornil Jankulovski na fakt, že se po sestupu o patro níže spojila karvinská juniorka s baníkovskou a Ostravané nemají možnost nechat své hráče rozehrát v soutěži primárně určené pro fotbalisty do jednadvaceti let.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy