Pokud Baník postoupí, musí posílit. Mrzí mě, že se na podzim vytratili odchovanci, říká Jankulovski

David Janeczek David Janeczek
20. 12. 2016 6:18
Jeden z nejslavnějších odchovanců Baníku Ostrava a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski hodnotí první půl rok Baníku v druhé lize. Devětatřicetiletý bývalý skvělý levý obránce se netajil velkou kritikou bývalého majitele Petra Šafarčíka, který dopustil, že Baník výsledkově i finančně zchátral, a proto vidí na práci nového majitele pozitiva. Přesto se mu příliš nezdá opomíjení mladých odchovanců.
Marek Jankulovski.
Marek Jankulovski. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Fanoušci Baníku Ostrava vstřebávali v posledních letech od svých bývalých majitelů jednu nepříjemnou zprávu za druhou. Jedním z bývalých hráčů slezského klubu, který se netajil veřejnou kritikou tehdejších poměrů, byl i jeden z nejslavnějších odchovanců klubu, Marek Jankulovski.

Situace v klubu se ale po poslední změně majitele alespoň navenek výrazně zlepšila a nastavený kurz novým šéfem Václavem Brabcem ukazuje, že by se Baník mohl do nejvyšší soutěže vrátit po roční odmlce.

"Kluci uhráli 33 bodů, přezimují na druhém místě, což je výborný výsledek. Hlavně doma je Baník i díky parádním fanouškům silný, ale samozřejmě jsme jen v polovině ročníku. Venku to docela skřípe a myslím, že trenéři v čele s Vlastou Petrželou to ví a taky samozřejmě ví, že by se tým měl posílit," ví Jankulovski, že se stávajícím kádrem by to v nejvyšší soutěži neměl Baník snadné. "Řeknu to na rovinu, pokud mančaft vykope ligu, tak se bude muset posílit," dodal.

Šafarčík přenechal Brabcovi mnoho sporů

Jankulovski rovněž ví, že bývalí majitelé po sobě nechali rozžhavené spory s legendami klubu, neuhrazené pohledávky vůči hráčům i klubům, ale věří, že se fanoušci dočkají znovu lepších časů. "Baník čeká ještě dlouhá cesta, ale já myslím, že je klub na dobré cestě. Nový majitel ví, co chce. Tým si ještě sedá, ale věřím, že se blíží doba, kdy budeme chodit na Baník rádi, jako v době než ho bývalí majitelé zkazili."

I přes 180 stupňový obrat k lepšímu se během podzimu nejen fanouškům ale třeba i Martinu Lukešovi zdálo, že se ze sestavy Ostravy vytratili odchovanci klubu. "V tom úplně stojím za Lukym, protože když Baník padal o ligu níže, tak trenér Petržela dával hodně příležitost mladým odchovancům, ale jakmile se začala hrát druhá liga, tak se mladíci vytratili," všiml si i Jankulovski.

Jankulovski: Odchovanci chybí, ale tým šlape

"Odchovanci chybí, protože Baník byl na odchovancích vždy založen. Což je momentálně docela mínus pro Baník, ale samozřejmě věřím, že kluci jako Granečný, Ožvolda, Šašinka a další tu šanci dostanou, protože mají talent i kvalitu. Zase na druhou stranu sestavu dělá trenér a tým je druhý a šlape," chápe trenéra Jankulovski.

"Samozřejmě, že mladí hráči to mají v druhé lize, která je více fyzická, těžké, ale když jim nedáte šanci, tak se nemají, kde ukázat. Baník je ve stavu, kdy nemá juniorskou ligu, nemá ani béčko ve třetí lize, takže ti hráči nemají, kde hrát," upozornil Jankulovski na fakt, že se po sestupu o patro níže spojila karvinská juniorka s baníkovskou a Ostravané nemají možnost nechat své hráče rozehrát v soutěži primárně určené pro fotbalisty do jednadvaceti let.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy