Svěrkoš: S Baníkem už chci mít čistý stůl, věřím, že majitel Brabec dokáže napravit chyby předchůdců

David Janeczek David Janeczek
19. 12. 2016 8:31
V Baníku se Václav Svěrkoš v soutěžním zápase představil naposled na začátku srpna v roce 2014. Poté zbytek podzimu promarodil a před koncem kalendářního roku se musel Svěrkoš z Bazalů pakovat. Důvod? Tehdejší majitel klubu Petr Šafarčík se během zimní pauzy v sezoně 2014/15 vyjádřil, že Svěrkošova životospráva nebyla v souladu se životem profesionálního sportovce. Jenže Šafarčík si vyhazovem tehdejší ikony ještě více nahněval příznivce Baníku. Po téměř dvou a půl letech se dnes už třiatřicetiletý bývalý útočník představil v nejslavnějším ostravském dresu znovu. Během zápasu legend Sparty a Baníku si tak Svěrkoš znovu vychutnal potlesk ostravských fandů.
Foto: Dalibor Sosna

Ostrava – Do posledního soutěžního zápasu zasáhl Václav Svěrkoš na začátku srpna roku 2014. Tehdy v dresu Baníku proti Slavii odehrál poločas, od té doby se ale na hřišti vinou zranění kolene neukázal a během příštího roku ukončil kariéru. Bývalý útočník Borussie Mönchengladbachu, Herthy Berlín nebo FC Sochaux se tehdy nedočkal důstojného rozloučení ve svém milovaném Baníku.

Baník pod vládou Šafarčíka za sebou pálil mosty

Baník tehdy zažíval velmi zlé časy, které vyvrcholily loňským pádem do druhé nejvyšší soutěže. A vyhazov klubové ikony Václava Svěrkoše byl jen jeden z mnoha obrovských přehmatů bývalého majitele Baníku Petra Šafarčíka.

Bývalý vlastník klubu tehdy Svěrkošův vyhazov zdůvodnil špatnou životasprávou hráče. "Samozřejmě konec v Baníku byl, jaký byl. Asi to mohlo dopadnout trochu jinak, ale bohužel to asi patří k Česku," vzpomíná s trpkým úsměvem na konec na Bazalech Svěrkoš. Ale podobně se klub po vládou Šafarčíka vypořádal i s Martinem Lukešem, tedy hráčem, který téměř celou svou kariéru spojil s Baníkem.

Nechtěl skončit na invalidním vozíku

Svěrkoš ještě v roce 2015 zkoušel poslední návrat do profi fotbalu, ale během přípravy s týmem Frýdku-Místku si uvědomil, že nebude riskovat další zranění kolene. "V nějakých krajních momentech mi v koleně přeskakuje a pokračovat by byl pro mě moc velký risk. Jedna věc je, že by chtěla hlava pokračovat, ale tělo je bohužel proti. Mám dvě děti a chci si je nějakým způsobem užít, zahrát si tenis a podobně. Kdybych musel s kolenem na operaci ještě jednou, tak bych mohl skončit na invalidním vozíku."

Po necelých dvou a půl letech dostal Svěrkoš možnost znovu obléknout dres svého milovaného klubu v zápase legend Baníku a Sparty. "Strašná pomoc přišla od sparťanů Vráti Lokvence a Jirky Novotného, kteří dali dohromady sparťanskou soupisku. Sestavu domácích dávali dohromady Marek Jankulovski, Venca Svěrkoš a Milan Baroš," uvedl jeden z hlavních organizátorů souboje legend Michal Otava.

Svěrkoš už chce mít konečně čistý stůl

Svěrkoš i tímto gestem potvrdil, že na svůj klub i přes stále nedokončené sváry nedá dopustit. "Ještě po příchodu nového majitele pana Brabce jsem měl s klubem nějaké soudní spory. Vlastně ještě stále není jedna věc dořešená, ale věřím, že to co nejdříve dopadne a budeme mít spolu čistý stůl," vysvětlil Svěrkoš, proč v klubu nepůsobí i v jiné než hráčské pozici podobně jako třeba Marek Jankulovski.

Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že právě od svého mateřského klubu se dočkám nepravdivého obvinění, proti kterému se budu muset soudně bránit

Václav Svěrkoš

Přesto už Svěrkoš s nejužším novým vedením navázal kontakt. "S novým majitelem jsme si volali, párkrát se viděli a myslím si, že to funguje dobře. Po těch horších letech, ve kterých bývalí majitelé klub rozbili, je to pro nás pozitivní zpráva a věřím, že Baník postoupí zpátky do ligy," neskrývá optimismus nad budoucností ostravského klubu ani Svěrkoš.

Po definitivním hráčském konci se dnes už třiatřicetiletý Svěrkoš rozhodl zůstat u fotbalu. "Společně s kamarádem, který řeší právní věci, jsme si otevřeli hráčskou agenturu. Zůstal jsem u fotbalu, ale trochu jinak. Tohle je teď má aktuální práce," prozradil na závěr Svěrkoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy