Sparta zakončila minulou sezonu v zisku 311 milionů. Přišla ale o pozemky na Letné

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 1. 2020 18:24
Hospodaření Sparty v sezoně 2018/2019 skončilo ziskem 311 milionů korun. Základem byl prodej pozemků vedle stadionu, díky němuž získala vyšší stovky milionů korun. Zisku pomohly také prodeje hráčů, zejména Nicolae Stancia, více než sto milionů inkasovala od reklamních partnerů a sponzorů. Naopak výdaje náklady na hráče a realizační týmy se vyšplhaly na 408 milionů korun.
Radost Sparty v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav
Radost Sparty v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav | Foto: Milan Kammermayer

Stanciu vloni v zimě přestoupil ze Sparty do saúdskoarabského Al Ahlí. Tehdy se spekulovalo o přestupové částce okolo 250 milionů korun. Zpráva Sparty konkrétní částku nezmiňuje. Na druhou stranu část prostředků Letenští investovali v průběhu sezony do příchodu některých posil jako například Matěje Hanouska nebo Martina Haška. Bořek Dočkal přišel podle zprávy jako volný hráč.

Pokud nezapočítáme přestupy a evropské poháry, měla Sparta obchodní příjmy za sezonu 2018/2019 ve výši 209 milionů. Více než polovinu z této částky (113 milionů) tvořily příjmy za reklamu a sponzoring. Nejvíce peněz přispěli Tipsport a T-Mobile.

Do této složky se počítá i vstupné nebo příjmy z televizních a marketingových práv. Připočítat k ní musíme peníze za účast v předkole Evropské ligy, díky kterému přiteklo do rozpočtu dalších 10 milionů.

Oproti předchozí sezoně Sparta ušetřila přibližně 20 % na platech pro hráče a realizační týmy. Letos vyplatila sportovcům, trenérům a jejich servisním týmům 408 milionů korun. V této kategorii se počítá jak s A-týmem, tak s juniorským výběrem, mládežnickými výběry i hráči na hostování, na jejichž platu se Sparta podílela.

Další nákladovou položkou jsou výdaje na provoz, které přesáhly 176 milionů a výdaje spojené s udržováním stadionu na Letné, které dosáhly výše 37 milionů korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy