25. 10. 2012 22:58
Viktoria v Evropské lize vybojovala veledůležité vítězství.
Hapoel Tel-Aviv - Plzeň, 3. kolo Evropské ligy, radost Horvátha
Hapoel Tel-Aviv - Plzeň, 3. kolo Evropské ligy, radost Horvátha | Foto: ČTK

Tel Aviv - Viktoria Plzeň veze z Izraele veledůležité vítězství 2:1! Svěřenci trenéra Pavla Vrby sehráli na hřišti Hapoelu Tel Aviv v Evropské lize utkání dvou rozdílných poločasů.

V úvodu na izraelského soupeře nestačili, zaslouženě prohrávali a mohli inkasovat i další branky. Před poločasem ovšem vyrovnal kapitán Pavel Horváth a po přestávce díky zlepšenému výkonu Viktoriáni vybojovali tři body. Zápas rozhodl přesnou hlavičkou František Rajtoral.

Měli jsme štěstí, přiznal trenér Vrba

Ve druhém utkání skupiny porazilo Atlético Madrid portugalskou Coimbru 2:1 a vede tabulku s devíti body. Plzeň si upevnila druhé místo a udělala důležitý krok k postupu. Má totiž šest bodů, zatímco Coimbra a Hapoel pouze jeden.

"Musím přiznat, že v úvodu jsme měli velké štěstí. Kdyby jsme po půlhodině prohrávali 0:3, nemohli bychom říct ani slovo. Naštěstí přišlo vyrovnání a ve druhé půli jsme šli do vedení. Potom tam byla tyčka na každé straně. Jsme šťastní za výhru, máme výbornou výchozí pozici do dalších zápasů," řekl po utkání v televizním rozhovoru trenér Pavel Vrba.

Horváth: Úvod jsme prospali, byli jsme vyděšení

"Začátek jsme prospali, byli jsme nějak vyděšení, ztráceli jsme míče. Můj gól nás nastartoval a druhou půli jsme byli lepší. Měli jsme přidat ještě jeden gól, ale to už teď tolik nebolí," doplnil kapitán Pavel Horváth.

V plzeňská základní sestavě se poprvé od sprna objevil uzdravený reprezentační záložník Daniel Kolář a patřil k nejaktivnějším hráčům. Jenže ani on nezabránil úvodnímu tlaku Hapoelu. Hrozil zejména rychlonohý útočník Ben Heim, který v 10. minutě utekl Řezníkovi a trefil tyč. Další šanci měl zblízka Maman, ale neuspěl.

Horváthova rána znamenala vyrovnání

Ovšem udeřilo v 19. minutě. Při rohu neuhlídal na přední tyči Ďuriš Mamana a ten mířil hlavou přesně. Vzápětí mohl zvýšit Tamuz, jenže naštěstí čaroval Kozáčik.

Plzeň se oklepala až po třiceti minutách, kdy konečně začala produkovat svou typickou kombinační hru. Po centru Rajtorala měl obrovskou šanci Koláře, ale z ideální pozice trefil hlavou pouze tyč. Viktoria vyrovnala v nastavení. Rajtoral zakombinoval s Kolářem a Daridou, a na konci pěkné akce byla přesná střela Horvátha.

Domácí mohli i v deseti vyrovnat

Rozhodující gól dali hosté deset minut po obrátce. Odražený balon vrátil do vápna Řezník a Rajtoral jeho lehký nákop prodloužil hlavou do sítě. Další důležitý moment přišel v 63. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Khutaba.

Hapoel mohl přesto vyrovnat. Z přímého kopu překvapivě mířil přímo na branku střídající Toam a bezmocný Kozáčik jen sledoval, jak míč orazítkoval brankovou konstrukci. Tu trefil v závěru ještě krásnou střelou Rajtoral, ale skóre už se nezměnilo.

Utkání 3. kola základní skupiny B fotbalové Evropské ligy:

Hapoel Tel Aviv - Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)

Branky: 19. Maman - 45.+1 Horváth, 55. Rajtoral. Rozhodčí: Zwayer - Häcker, Borsch (všichni Něm.). ŽK: Djemba Djemba, Khutaba, Pantsil - Čišovský, Kolář, Řezník. ČK: 63. Khutaba. Diváci: 12.248.

Hapoel: Apoula - Khutaba, Badir, Haimovič, Danin - Djemba Djemba (75. Cohen)- Gordana (59. Toama), Maman - Damari, Tamuz (69. Pantsil), Ben Heim. Trenér: Abuksis.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida - Rajtoral, Kolář (82. Hora), Ďuriš (73. Zeman) - Bakoš (87. Hejda). Trenér: Vrba.