Praha - V průběhu soutěžního ročníku 2010/11 a také v podzimní sezoně 2011 fotbalový svaz obzvláště pečlivě monitoroval několik utkání I. a II. ligy, ale také dorosteneckých soutěží. Důvod? Upozornění sázkových kanceláří a jejich podezření, že kolem těchto duelů nemusí být úplně všechno košer.
Informace, které fotbalový svaz posbíral o těchto utkáních, by měla dostat do rukou i Policie ČR.
Od Ivana Haška jakožto předsedy asociace si fanoušci slibovali zázračné pročištění fotbalové žumpy. Po jeho odchodu zůstali poněkud rozpačití.
Mediálně hojně prezentovaný červený telefon, který měl přímo Haškovi hlásit podezřelé sázky, se za dva roky rozezvučel jedinkrát. Nejistotu vzbudil jen druholigový duel Čáslav-Jihlava.
Čtěte více o fotbalovém zákulisí:
- Kandidát Pelta: Hašek udělal z fotbalu nepřítele státu
- Kapříci ožili: Muž z fotbalového skandálu kandiduje
- Bouře ve Spartě: Hřebík se vrací, Chovanec za Šmicra?
- Pelta probíral Šmicerův vyhazov i s Petrem Čechem
Navázaná spolupráce mezi fotbalovou asociací na straně jedné a provozovateli kurzových sánek na straně druhé však nevyšla naplano.
"Červený telefon byl opravdu jen instrumentem, který se dobře prezentuje v médiích. Účinnějším nástrojem byla spolupráce uzavřená s Asociací provozovatelů kurzových sázek (APKURS) a společností Betradar, která kooperuje se zahraničními sázkovkami," vysvětluje Jindřich Rajchl, místopředseda fotbalové asociace, který byl pravou rukou Ivana Haška - a byť se nestal jeho nástupcem, bude pokračovat v týmu Miroslava Pelty.
Bookmakeři jako hlídací psi
"Sázkové kanceláře jsou nejlepšími hlídacími psi jakékoli korupce nebo nečestnosti.
Protože pokud se o korupčním jednání dozví více lidí, projeví se to na sázkách. A nám na svaz chodily reporty od APKURS i Betradaru, s nímž spolupracují i UEFA a FIFA," vysvětluje Rajchl.
"Ten systém funguje tak, že žlutou barvou jsou označeny zápasy, kde existuje podezření, že by kolem nich něco nestandardního možná mohlo být, ale není to prokázané. Červeně označené zápasy jsou pak úplně jasně zmanipulované," popisuje Rajchl.
"Červený report jsme za celou dobu nedostali ani jediný. Několik jich přišlo se žlutou barvou. A protože ty zprávy chodí v předstihu, před sehráním zápasů, věnovali jsme pak těm "žlutým" utkáním mimořádnou pozornost, byly velmi pozorně monitorovány," dodává Rajchl.
Červená a žlutá hrozba
A co dál? "Je připraven společný projekt fotbalové asociace a Policie ČR, podrobnosti opravdu sdělit nemohu, jedná se o citlivou záležitost. Ze strany svazu už bylo shromážděno určité penzum informací o podezřelých utkáních v rámci I. a II. ligy, ale i soutěží dorosteneckých lig," vysvětluje Martin Synecký, bezpečnostní manažer FA ČR.
Spolupráci podle Syneckého přislíbila i Dagmar Damková, která na svazu řídí rozhodčí. "To může být velký přínos," míní Synecký, bývalý policista.
Důležité bude jistě i to, jak se k celému projektu, který zdědil po svém předchůdci, postaví současný předseda fotbalového svazu, tedy Miroslav Pelta.
Za Haška se na svazu spustila i mailová adresa [email protected]. Hašek vyzval všechny, kteří mají nějaká podezření na korupční činnost ve fotbale, ať o tom svaz tímto komunikačním kanálem informují.
"Sešlo se tam několik zajímavých podnětů, které vyústily například ke změnám rozhodčích na poslední chvíli," prozrazuje Synecký.
Zatím bez trestního řízení
"Některé podněty, jež upozorňovaly na nekalé praktiky při volbách do krajů či okresů, jsou nadále průběžně sledovány, protože až vývoje soutěží ukážou, zda oznámení byla pravdivá, nebo ne," dodává Synecký.
Žádný z dosavadních podnětů však podle něj nebyl natolik relevantní, aby na jeho základě mohlo být zahájeno trestní řízení.