Těším se na Özila a Kroose, nervozitu si ale nepřipouštím, říká před debutem v reprezentaci Kliment

David Janeczek David Janeczek
28. 8. 2017 15:49
Kouč české fotbalové reprezentace Karel Jarolím povolal na kvalifikační dvojzápas proti Německu a Severnímu Irsku také nováčka Jana Klimenta. Útočník dánského Bröndby Kodaň zažívá povedený úvod sezony. Během sedmi ligových zápasů vstřelil tři branky a na další čtyři nahrál.
Jan Kliment během Eura do jednadvaceti let.
Jan Kliment během Eura do jednadvaceti let. | Foto: Milan Kammermayer

Byla pro vás nominace překvapením?

Už týden před nominací jsem mluvil s panem Koubkem a nebylo to takové překvapení, že by se v konečné nominaci objevilo zničehonic mé jméno. Bylo to avizované dopředu, ale i tak jsem byl překvapený.

Potěšilo vás, že si můžete zahrát proti Německu a Severnímu Irsku?

Byl to výborný pocit, protože se po dvou letech podívám do reprezentace. A hlavně do toho A-týmu, ale nijak zvlášť jsem to raději neřešil, abych nebyl nějak extra nervózní v těch zápasech.

Máte v německém týmu nějaký fotbalový vzor?

Koukal jsem na jejich nominaci. Mají tam nejlepší hráče na světě. Bude hezké je vidět, ale zase to nechci moc řešit, abych z toho neměl starosti. Extra vzor asi z německého týmu nemám, ale těším se třeba na Özila nebo Kroose. Hezký zážitek bude takové hráče třeba jen vidět.

V Dánsku už začínáte druhou sezonu. Nelákal vás návrat do německého Stuttgartu, kterému stále patříte?

Teď se mi daří a těší mě, že jsem v Bröndby zůstal další rok. Rozhodování nebylo snadné, protože byla možnost se vrátit i do Stuttgartu. Ale domluvil jsem se s agentem a trenérem Bröndby, že bude dobré ještě rok zůstat v Dánsku. Možná se mi ze začátku sezony i tolik daří, protože už to tam znám. Navíc se mi povedla letní příprava.

Nechtěl jste se přece jen vrátit do kvalitnější soutěže?

Jak jsem odešel ze Stuttgartu, tak bylo v plánu, že se po roce vrátím a poperu se o další šanci. Ale zjistil jsem, že to není v Německu vůbec jednoduché, tam jste pro každý klub jen číslo, kterých tam je spoustu. Takže jsem raději zvolil cestu přes Bröndby, navíc jsem se díval na kádr Stuttgartu a během roku se tam toho hodně změnilo a zbylo tam minimum hráčů, které jsem znal.

Po povedeném Euru do jednadvaceti let jste obratem zamířil do Německa. Zvolil byste podobný přestup znovu?

Asi bych svou fotbalovou kariéru neměnil. Hodně se mě lidi ptají, jestli bych udělal něco jinak, ale vždy říkám, že jsem spokojený tak, jak to je. 

Kdyby na předminulé malé Euro přijel Matěj Vydra, tak byste asi podobnou kariéru neměl…

Máme takovou skupinu, ve které byl i Matěj Vydra a jeho kamarádi. Dodnes si ze mě dělají srandu, že bych měl Matějovi koupit pivo. Takže tam to začalo. Určitě to ovlivnilo mou kariéru.

Stihl jste se naučit něco dánsky?

Dánsky absolutně nic neumím, takže občas se mi stává, že dostanu pokutu za parkování, protože nerozumím, co je napsáno na cedulích. V klubu se mluví anglicky, takže to není problém. A navíc, když lidem řeknete, že umíte jen anglicky, tak není problém. V Dánsku na vás i starší paní v obchodě v pohodě mluví anglicky. 

Jak se vám v Kodani bydlí? 

Musím říct, že je Kodaň po Praze asi nejhezčí město, kde jsem byl. Vyhovuje mi to, že je to tam všechno obklopené vodou. Místní říkají, že je to tam jako v malém Londýně. Bydlím v centru, protože mám rád, když všude dojdete pěšky. Navíc to mám autem na stadion taky blízko.

Jací jsou vůbec fanoušci v Kodani?

S fanoušky v Bröndby to je takové střídavě oblačno. Když vyhrajeme, tak nás strašně podporují, ale když se prohraje nebo remizuje, tak už se píská. Takže je lepší pořád vyhrávat. Ale útoky na autobus tam určitě nehrozí.

Už jste se stihl bavit s Michaelem Lüftnerem, který v létě odešel k největšímu rivalovi do FC Kodaň?

S Lüftnerem jsem se ještě nebavil, protože na reprezentačním srazu ještě není. Ale musím říct, že jsem s ním do kontaktu v Česku nikdy nepřišel. Pamatuji se, že jsem proti němu hrál možná v Juniorské lize, ale jinak jsem proti němu nenastoupil. Poprvé jsem s ním prohodil pár slov po kodaňském derby. Uvidíme, jestli budeme spolu v Dánsku v kontaktu.

Jak to vypadá mezi fanoušky Bröndby a FC Kodaň?

Derby mezi FC a Bröndby je vždy velmi vypjaté. Pokaždé je plný stadion a fanoušci bývají občas i agresivní. Při posledním derby dokonce fanoušci rozbili nějakému pořadateli hlavu, takže se zhruba čtvrt hodiny nehrálo. Takže emoce tam jsou vždy.

Takže schůzka s Michaelem Lüftnerem by ve městě neprošla?

Možná by u fanoušků prošla nějaká zapadlá kavárna. Tam by to asi šlo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy