Němcům bude chybět střední útočník, myslí si Levý. Ani to ale není slabina

Marek Janoš Marek Janoš
8. 10. 2016 12:14
Trenér prvoligového Slovácka Stanislav Levý za sebou má bohatou hráčskou i trenérskou kariéru. Přes dvanáct let působil v Německu a tamní prostředí dobře zná, dodnes pečlivě sleduje bundesligu i německou reprezentaci a českému týmu před kvalifikačním zápasem příliš nevěří. "Nemají slabinu," myslí si o soupeři Jarolímova výběru.
Stanislav Levý, trenér, 1. FC Slovácko (2016)
Stanislav Levý, trenér, 1. FC Slovácko (2016) | Foto: ČTK

V Německu jste dlouho působil. V čem vidíte největší rozdíl mezi českým a německým fotbalem?

Už je to delší doba, co jsem byl v Německu naposledy. Působil jsem tam celkem šestnáct let, ale v roce 2004 jsem se vrátil a už dvanáct roků jsem tam netrénoval. Ale bundesligu i národní mužstvo sleduju. Německý fotbal udělal neskutečný pokrok. Je to do velké míry dáno nastavením podmínek.

Jaké podmínky myslíte?

V licenčním manuálu jsou předepsané povinnosti. Například každé bundesligové mužstvo musí mít internát pro mladé hráče. Němečtí hráči se vyznačují buldočí silou, vytrvalostí a agresivitou. K tomu udělali obrovský pokrok v technických dovednostech. Podle mě udělalo Německo za poslední dobu největší pokrok ve fotbale ze všech evropských zemí.

Do Německa jste jako hráč přišel na konci osmdesátých let. Co vás tehdy nejvíce překvapilo oproti poměrům v Česku?

Přišel jsem tam v roce 1988 po devíti letech v Bohemce. Tehdy byli fotbalově ještě trošku jiní, ale jinak se projevovalo to, co se o Němcích říká. Co bylo ve smlouvě, to platilo. Jejich disciplína a poctivost byla veliká a řekl bych, že dnes na to kladou ještě větší důraz.

Jaké má podle vás Česká republika před zápasem s Německem šance?

Samozřejmě to pro naši reprezentaci bude těžké utkání, protože Německo je špičkové mužstvo, které patří k favoritům. Sice Němcům kvůli zranění vypadli někteří hráči, ale přesto mají ohromnou kvalitu. Pokud chceme bodovat, tak musíme zahrát na hranici, nebo nad hranicí možností.

Má německý tým nějaké slabé místo?

Nechci říct, že mají nějakou slabinu. Ale jako problém u nich dlouhodoběji vidím, že na pozici klasického středního útočníka většinou v bundesligových klubech působí zahraniční hráči. Potom, co jim teď vypadl Goméz, tak v reprezentaci středního útočníka nemají. Řeší to tak, že tam může hrát Götze nebo Müller. Hledat slabiny v jejich mužstvu není jednoduché. Nový reprezentační trenér určitě strávil spoustu hodin u videa. Musíme věřit, že najde správný recept.

Za národní tým Německa hrají i hráči tmavé pleti. Nechybí podobný element českému fotbalu oproti zbytku Evropy?

Musíme si ale říct, že jde o hráče, kteří jsou v Německu dlouho. Prošli mládežnickými reprezentacemi, vyrůstali v Německu, takže bych mezi nimi nedělal rozdíl. Prostě za Německo můžou hrát a Němcům to dává větší možnosti výběru.

Takže nepřináší ani jinou kulturu pohybu nebo něco podobného?

Jak jsem už říkal, prošli ve většině těmi internáty a mládežnickým systémem. Takže i když každý národ má své specifikum, třeba že je rychlostně vybavenější, tak jsou komplexně vyškolení v mládežnických centrech a reprezentacích. Odlišnosti bych nehledal.

Dlouho jste působil v zahraničí, teď za sebou máte devět kol v české lize. Co jí říkáte?

Myslím si, že kluby si udržely stejné pozice, jaké si pamatuju. Takže Plzeň, Sparta, Mladá Boleslav a díky investicím i Slavie jsou vepředu. Naše liga, jak jsem měl v devíti kolech možnost poznat, si svou úroveň udržela.

Po pauze vaše Slovácko čeká mistrovská Plzeň. Budete její hráče sledovat v reprezentacích bedlivěji?

Samozřejmě zápasy sledovat budu. Otázka je, kteří hráči v reprezentacích nastoupí. Budu sledovat slovenskou i českou reprezentaci. Směrem k Plzni ale budu studovat spíš zápasy Plzně. Byl jsem se na ně podívat, když hráli ve Vídni s Austrií, i když hráli doma s Hradcem. Vím, jakou kvalitu Plzeň má a nemusíme diskutovat o tom, že v lize to je pro nás nejsilnější soupeř.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Jihlavě narazil vlak do lokomotivy, oba stroje vykolejily

Na nádraží v Jihlavě se srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Provoz na Trati Brno - Jihlava byl v úseku Jihlava - Luka nad Jihlavou zastavený. Podle informací na webu Českých drah bude obnovený nejdřív po 12:00.

Nehoda se podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala stala v 6:00. "Došlo tam k nedovolené jízdě nákladního vlaku kolem návěsti zakazující jízdu a následné srážce s odstavenou lokomotivou a vykolejení," řekl Drápal. Škoda zatím nebyla vyčíslená.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté ukončili razii na brněnské radnici nad ránem

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) skončili razii na radnici městské části Brno-střed v úterý před 4:00. Na radnici bude od rána běžný provoz, řekla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Policie zasahovala na radnici už loni kvůli možné korupci. Ve vazbě tehdy skončil radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO). Nynější zásah by měl mít podle některých médií spojitost s politiky ODS jako bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem nebo současnou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Policisté zasahovali na radnici od pondělního rána a odešli v úterý kolem 3:45. Zavřený byl odbor investiční, ekonomický, bytový a správa nemovitostí. Podívali se také do archivu. "Policistům jsme poskytli maximální součinnost. Ráno bude už běžný provoz všech odborů," uvedla Dobešová. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej řekl, že útvar nebude k zásahu poskytovat žádné informace. Podle tajemníka Brna-středu Petra Štiky není získávání dokumentace namířeno proti úřadu městské části nebo jeho zaměstnancům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy