44. Špikić
58. Perić
61. Ivanušec
39. Krejčí (pen.)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z úvodního utkání čtvrtého předkola Evropské ligy mezi Dinamem Záhřeb a Spartou Praha. Úvodní výkop je naplánován na čtvrtek 24. srpna od 20 hodin.

Zatímco Slavia už svůj boj o Evropskou ligu rozehrála v 19:00, my se společně můžeme pomalu připravovat na souboj jejího velkého rivala. Pražskou Spartu dnes čeká velmi složitá šichta, neboť se představí na půdě favorizovaného Dinama Záhřeb. O síle pravidelného účastníka evropských pohárů svědčí fakt, že od sezóny 2007/2008 se Záhřeb jen jednou nedostal do základní skupiny některé ze soutěží.

Záhřeb

Dinamo Záhřeb nastoupí v této sestavě. Obejít se domácí musí bez dvou chorvatských reprezentantů, kteří těsně před dnešním duelem přestoupili. Jedná se o brankáře Dominika Livakoviče, jenž zamířil do Fenerbahce, a také stopera Josipa Šutala. Ten šel pro změnu za 20 milionů euro do Ajaxu.

Zajímavostí je také fakt, že před pouhými pěti dny muselo Dinamo shánět nového trenéra. Na pozici uvolněnou po Igoru Biščanovi se tak přesunul Sergej Jakirović, kterého Záhřeb přetáhl z Rijeky.

Dinamo Záhřeb každopádně nemůže být na začátku sezóny spokojeno. Ve 2. předkole Ligy mistrů sice vyřadilo Astanu, avšak kromě dvou zápasů s kazašským mistrem dosud vyhrálo jen v domácí lize nad Istrou. Předtím totiž Záhřeb v 1. kole doma padl s velkým rivalem Hajdukem Split, ve 3. kole rovněž doma jen remizoval s Goricou a následně přišlo vypadnutí z předkol Ligy mistrů proti AEK Aténám. Právě toto dvojutkání mělo nepříjemnou předehru v podání konfliktu fanouškovských táborů a úmrtí jednoho z řeckých fans.

Úmrtí fanoušků při střetech během mezinárodních zápasů

Květen 1993 - Tři příznivci Wisly Krakov zavraždili osmnáctiletého Poláka hodinu před utkáním Polsko - Anglie v kvalifikaci o postup na MS 1994.

Prosinec 1998 - Osmadvacetiletý fanoušek San Sebastianu zemřel na následky bodných ran, které utrpěl večer před zápasem Poháru UEFA v Madridu při potyčce s příznivci domácího Atlétika.

Duben 2000 - Rvačky a násilnosti mezi britskými a tureckými fanoušky, které se odehrály před semifinále Poháru UEFA Galatasaray Istanbul - Leeds United, stály život dva Brity. Oba muži byli ubodáni k smrti, z vraždy byli obviněni čtyři Turci.

Duben 2004 - Osmadvacetiletý fanoušek Athleticu Bilbao podlehl zraněním hlavy, která utrpěl při výtržnostech po zápase Evropské ligy proti Schalke.

Srpen 2023 - Při střetu fanoušků AEK Atény a Dinama Záhřeb před utkáním 3. předkola Ligy mistrů byl na předměstí řecké metropole ubodán devětadvacetiletý příznivec domácího celku.

Sparta

Sparta nastoupí v rozestavení 3-4-3. Krajní záložníci Wiesner se Zeleným však určitě budou výrazně pomáhat v defenzívě.

Ani Sparta neprochází zrovna jednoduchým obdobím. Samotný začátek sezóny ji sice vyšel, ale po nadějné remíze v Kodani přišlo domácí selhání během prodloužení a penalt, které vyústilo ve vyřazení z boje o Ligu mistrů. Kromě toho se Sparta na dnešní zápas moc dobře nenaladila ani o víkendu, neboť jen remizovala ve venkovním zápase s Teplicemi. Tyto dva nezdary tak musí svěřenci kouče Priskeho rychle hodit za hlavu.

Hodně špatný minulý týden prožil především Ladislav Krejčí. Sparťanský kapitán totiž neproměnil hned první pokutový kop v rozuzlení odvety s Kodaní a následně se mu nepodařil ani víkendový duel. Sparta sice v Teplicích od 35. minuty vedla, avšak v nastavení první půle byl právě Krejčí vyloučen a v samotném závěru oslabená přišla o tříbodový zisk.

Koho by zajímaly vzájemné zápasy, tak nemusíme jít vůbec daleko. Sparta se totiž s Dinamem utkala 7. července v rámci přípravy na novou sezónu a byla z toho remíza 1:1. O jedinou branku pražského celku se už ve 2. minutě postaral Jakub Pešek, na jehož úspěch pak z penalty odpověděl Bruno Petkovič. Útočník Dinama je mimochodem v základu i dnes, zatímco Pešek začíná jen mezi náhradníky.

Kromě tohoto duelu se týmy Sparty a Dinama potkaly v roce 2008 v závěrečném předkole o Evropskou ligu. Nadějnou venkovní remízu 0:0 však Sparta tehdy nepřetavila v úspěch, neboť doma uhrála jen remízu 3:3 a vinou tří inkasovaných branek doma vypadla.

Aktéři dnešního utkání nastupují na hrací plochu. Domácí borci oblíkli své tradiční modré dresy, Sparta sáhla po žlutých tikotech.

1.

První poločas právě začal.

1.

Hned první vzdušný souboj byl velmi nepříjemný pro Filipa Panáka, který špatně dopadl a potřeboval chvíli oddechu.

2.

Výborná akce Dinama ve druhé minutě zápasu. Po šikovné kombinaci na levé straně se míč dostal k Petkovičovi, jenž jej předložil před Baturinu. Jeho parádní zakončení zpoza šestnáctky olízlo tyč Vindahlovy brány.

3.

Na druhé straně mířil za balonem Victor Olatunji. Blíže k míči měl gólman Nevistič, jenž jej schoval do náruče.

4.

Dinamo už zase kombinuje poblíž středového kruhu. Přes dobře zformovanou defenzívu se ale nedostává.

5.

Rychlé akce na obou stranách. Nejprve se až k zakončení nedostal Haraslín, následně byl zbrzděn také výpad Špikiće.

6.

Domácí zůstali u míče, nicméně do kombinace museli zapojit také gólmana. Sparťané se po úvodní nebezpečné akci rychle vzpamatovali.

7.

Prudká přihrávka Sörensena našla Victora Olatunjiho, který si pokryl míč a vynutil si nedovolený zákrok Dina Periće.

8.

Přes Baturinu a Špikiće chtěli domácí dostat míč až na Bruna Petkoviće. Toho si ovšem pohlídal Wiesner.

9.

O rychlou narážečku s Olatunjim se pokoušel Lukáš Haraslín. Jenže přihrávka slovenského reprezentanta šla na paty nigérijského forvarda.

10.

Sparta si znovu dobře počínala v defenzívě a vydala se vpřed. Wiesner ovšem neprošel přes připraveného Ljubičiće.

11.

Výborně to udělal Veljko Birmančević, který šel přímočaře do pokutového území a přihrávkou chtěl ještě oslovit Olatunjiho. Škoda, že přihrávka neprošla.

12.

Sadílkovo dlouhé vhazování sice doputovalo až do pokutového území, ale tam se míče ujali jen domácí fotbalisté.

13.

Až k postranní čáře musel zaběhnout hroťák Petković, ale míč na hřišti už neudržel. Cosi kloudného tak může vymyslet Sparta.

14.

Po faulu na Olatunjiho se Sparta dostala k volnému kopu. Panák míč sice hlavou posunul před domácího gólmana, nicméně tam už zase kralovali beci Dinama.

15.

Sparta pokračuje v dobré činnosti na útočné polovině a získala roh. Vše vyústilo v nedovolený zákrok Ladislava Krejčího.

16.

Ivanušec si nalevo pohrál s Wiesnerem a okamžitě centroval před Vindahlovu bránu. Dánský gólman však míč stáhl ze vzduchu.

17.

Sparta je v posledních minutách stále častěji na míči a znovu se snaží kombinačně přiblížit k pokutovému území.

18.

Opět dobrá práce hostujících hráčů. Panák sice nepřihrál přesně, ale Krejčí rychlým návratem získal míč znovu ve prospěch borců ve žlutých dresech.

20.

Nepřesnosti na obou stranách. Míč nakonec putuje až k brankáři Nevistićovi a ten kombinuje se stopery.

20.

Ještě ve 20. minutě se k míči dostal Birmančević, jenž se prodral až na pravou stranu šestnáctky. Nepovedená přihrávka se stala kořistí domácího gólmana.

21.

Hlavní rozhodčí poprvé sahá do kapsy pro žlutou kartu, neboť Martin Baturina trefil podrážkou holeň Lukáše Haraslína.

22.

Rychle z brány musel Vindahl, před kterého se tlačil Špikić. Naštěstí pro hosty měl gólman Sparty výrazně blíže k míči.

23.

Petkovićovi se podařilo dostat míč na Ivanušece, jenž zakončil přesně ke vzdálenější tyči. Jenže postavení střelce bylo jasně ofsajdové. Radost domácích fanoušků je proto zbytečná.

24.

Olatunji si v souboji s Ljubičićem příliš pomáhal rukama. Je tedy pískáno proti hostujícímu mužstvu.

25.

Po rychlém přechodu do útoku se Dinamo dostalo k dalšímu zakončení. Petković v šestnáctce nedostal prostor, ale dokázal oslovit Bulata. Jeho rána letěla vysoko nad bránu.

26.

Hlavní rozhodčí povolal všechny hráče k lavičkám a nařídil pauzu k občerstvení.

28.

Nyní už se zase pokračuje. Hru navážou Sparťané, kteří rozehrávají volný kop z vlastní poloviny.

29.

Haraslín se v pokutovém území tlačil k míči, ale nakonec si pomohl faulem.

30.

Hodně rychle musel proti balonu domácí gólman, na kterého dotíral Olatunji. Nevistić ve skluzu dokázal zahrát do bezpečí.

31.

Na pravé straně si prostor na centr našel Dario Špikić. Jenže jeho přihrávka prolétla vysoko nad hlavami všech hráčů a zamířila až do zámezí.

32.

Po střetu s Perićem zůstal na trávníku Olatunji, který si vyžádal přerušení hry a ošetření. Nebude to ale nic vážného.

34.

Zelený si pohlídal Baturinu a rozdal míč do strany. Tam se proti pravidlům provinil Moharrami, který podrazil otáčejícího se Sadílka.

34.

I přes vysokého Periće se k zakončení hlavou dostal Victor Olatunji. V záklonu ovšem nedokázal zamířit do prostoru brány.

35.

Poměrně dlouho si míč na pravačku rovnal Olatunji a nakonec bylo jeho zakončení sraženo. Bude z toho aspoň roh ve prospěch Sparty.

36.

Zajímavě rozehraná standardka. Kombinace nakrátko vyústila ve střílenou přihrávku, avšak Krejčí už se na malém vápně nedostal k pořádné střele.

38.

Pozor na to! Hlavní rozhodčí dostal echo od videa, neboť při předchozí situaci v pokutovém území hrál Perić v souboji s Krejčím rukou. Je to tedy penalta.

39.

Sparta jde do vedení. LADISLAV KREJČÍ dal zapomenout na neproměněnou penaltu proti Kodani a ukázal pevné nervy. Zakončení z puntíku poslal na stejnou stranu, kam šel gólman, avšak razantní střelu do horního rohu Nevistić nemohl vytáhnout.

41.

Jeden z domácích zůstal na trávníku a píská se v neprospěch Sparty. Dinamo je ovšem aktuálně poněkud rozhozeno dosavadním průběhem.

42.

Nepřesnou dlouhou přihrávku až do pokutového území si pohlídal Vindahl. Pro Spartu teď bude důležité nepustit domácí v závěru poločasu do nějakého tlaku.

44.

Je vyrovnáno. Obrovskou chybu udělal ve středu hřiště Kairinen, který přišel o míč a domácí se vydali do rychlého brejku. Celou akci táhl Petković, jenž ve finální fázi našel DARIA ŠPIKIĆE a ten z pravé strany zakončil ke vzdálenější tyči.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

45+1.

Sparta se rychle vydala vpřed, přičemž měl Haraslín dostatek prostoru na levé straně. Bohužel pro hosty si nepohlídal ofsajd.

Výborná zpráva z Edenu. V Praze začalo nastavení druhého poločasu utkání Slavia - Luhansk a domácí díky Tijanimu vedou 1:0.

45+3.

Záhřeb je povzbuzen vyrovnávací brankou a snaží se znovu najít cestu k ohrožení brankáře Vindahla.

45+3.

Nakonec z toho byla velká šance. Skvěle to individuálně udělal Baturina, který prošel až před gólmana Sparty. Ten jej ale dokázal vychytat a dorážka Ljubičiće šla naštěstí vysoko nad bránu.

45+4.

Ladislav Krejčí si míč šikovně pohlídal tělem a vynutil si nedovolený zákrok. Zdá se, že zbytek nastavení už Sparta dohraje v klidu.

45+4.

První poločas právě skončil.

Před shrnutím prvního poločasu je tady ještě jedna dobrá zpráva. Slavia ve čtvrté minutě nastavení nevýšila vedení nad Zorjou Luhansk na 2:0.

Úvodní půle zápasu je tedy minulostí a Sparta může být poměrně spokojená. Hned z prvního útoku sice domácí výrazně zahrozili, když trefil Baturina tyč, avšak postupně se hosté stále více dostávali do hry. Velmi sympatický výkon Sparty nakonec přinesl i penaltu, kterou ve 39. minutě proměnil Ladislav Krejčí. Pražané tak byli ve vedení, jež toužili udržet do přestávky. To se ovšem nepovedlo, neboť po ztrátě míče ve středu hřiště rozjelo Dinamo rychlý útok zakončený gólem Daria Špikiće. Následně se ještě musel zaskvět Vindahl, ale více už k vidění nebylo.

46.

Zelený sice v tísni kousek od pokutového území přihrál Kairinenovi, ale ten už neměl nárok na další kombinaci. Dopředu tak zamířili domácí a jejich akci zakončil nepřesnou střelou Moharrami.

47.

Bulat se sice šikovně uvolnil mezi dvěma hráči, ale Pražané se velmi rychle zformovali. Z rychlejší akce je postupný útok Dinama.

48.

Na pravé straně měl dost prostoru Moharrami, nicméně na jeho přihrávku nemohl dosáhnout nikdo z domácích.

48.

V závěru 48. minuty se dostal do obrovské šance Victor Olatunji. Nigérijec byl sám na malém vápně, ale v rozhodujícím momentu se skluzem do jeho zakončení vrhl jeden z vracejících se beků.

49.

Haraslínův roh si pohlídal v defenzívě pracující Bruno Petković. Rodící se rychlou akci domácích pak zastavil Wiesner.

51.

Aktivní Baturina se dostal k zakončení z podobné pozice jako ve 2. minutě, kdy trefil tyč. Tentokrát však vůbec nemířil do prostoru brány.

52.

Riskantní rozehrávka Sparty vedla ke ztrátě míče. Ljubičićův centr si ale pohlídal Ladislav Krejčí.

53.

Dinamo teď zatlačilo Spartu až na hranici pokutového území, avšak tam už nebylo moc prostoru. Jediné zakončení bylo zablokováno Panákem.

53.

Znovu se do zajímavé pozice dostal Martin Baturina, jenž se vyhnul Wiesnerovi, ale přes Sörensena už cestu nenašel. Slabé zakončení se pak stalo kořistí brankáře Vindahla.

54.

Sparta by ovšem potřebovala udržet míč na svých kopačkách, což se od začátku druhé půle prakticky neděje.

55.

Rychlá akce dvojice Olatunji - Haraslín nepřinesla nic zajímavého. Druhý zmíněný instinktivně vracel míč Olatunjimu, avšak tomu chybělo několik kroků.

55.

Výbornou přihrávku do prostoru obdržel Špikić, kterému nestačil Jaroslav Zelený. Centr chorvatského mladíka byl posléze příliš vysoký.

57.

Zaváhání v rozehrávce Dinama mohl využít Olatunji, jenž se jako první dostal k volnému míči. Jenže první dotek útočníkovi nevyšel podle představ.

58.

Špikić si našel prostor za obranou Sparty, nicméně z úhlu nedokázal zahrozit. Přihrávka před bránu pak byla sražena na roh.

58.

Dinamo otáčí nepříznivý vývoj utkání. Centr od rohového praporku přistál na hlavě jednoho z domácích, který Vindahla donutil k zákroku. Dánský gólman pak zasáhl ještě jednou, avšak na dorážku DINA PERIĆE už nemohl reagovat. Teď nechali hráči Sparty svého gólmana totálně na holičkách.

60.

Až nyní se Sparta snad poprvé v druhém poločase dostává ke kombinační hře. Uvidíme, zda kouč Priske při nevýhodném skóre sáhne do sestavy.

61.

A je to 3:1. Pražané jsou aktuálně úplně mimo a hned z další akce inkasují. Tentokrát dostali domácí hodně prostoru na kombinaci na levé straně šestnáctky, načež se před Vindahlem zjevil osamocený LUKA IVANUŠEC. Jeho střelu na vzdálenější tyč gólman nedokázal vytěsnit.

62.

Střídání Sparty: odchází Victor Olatunji, přichází Jan Kuchta.

62.

Střídání Sparty: odchází Lukáš Haraslín, přichází Martin Minčev.

64.

Moharrami přispěchal s dalším ofenzivním výpadem Dinama. Centr musel ve vápně likvidovat Sörensen, jenž měl za zády Ivanušece.

65.

Střídání Dinama: odchází Martin Baturina, přichází Luka Stojković.

65.

Střídání Dinama: odchází Dario Špikić, přichází Mahir Emreli.

66.

Okamžitě po svém příchodu na trávník se ke slovu dostal Mahir Emreli. Po rychlém navedení míče na levačku vypálil čerstvý hráč Záhřebu mimo.

67.

Spartě aktuálně nevychází vůbec nic. Krejčí teď dokonce pokazil triviální přihrávku k postranní čáře.

67.

Zelený se pokusil kolmicí oslovit rozběhnutého Kuchtu. Toho ovšem předskočil bránící hráč.

67.

A hosté museli rychle zpět do defenzívy, neboť se až k zakončení prodral aktivní Ivanušec. Míč naštěstí proskákal mimo tři tyče.

68.

Střídání Sparty: odchází Lukáš Sadílek, přichází Qazim Laci.

68.

Střídání Sparty: odchází Veljko Birmančević, přichází Jakub Pešek.

69.

Hodně důrazný skluz proti Lacimu vytáhl jeden z domácích a Sparťanům se to vůbec nelíbí. Ristovski sice zahrál míč, ale s tím zřejmě i nohu hostujícího záložníka.

70.

Qazim Laci navíc inkasuje žlutou kartu, neboť byl při stížnostech příliš hlasitý.

70.

Nařízena je občerstvovací přestávka.

72.

Asger Sörensen si pomohl faulem u postranní čáry. Dinamo tak bude rozehrávat z klidu a může šetřit čas.

74.

Sparta je s čerstvějšími hráči přeci jenom aktivnější a více se tlačí dopředu. Minčev si však bohužel nepohlídal ofsajd.

76.

Střídání Dinama: odchází Marko Bulat, přichází Petar Sučić

76.

Zničehonic přilétla od nohy Stojkoviće jedovatá rána levačkou. Naštěstí pro Vindahla se míč točil mimo tři tyče.

77.

Domácí gólman si v pohodě pohlídal nepřesnou kombinaci hostujícího výběru. Ve finální fázi to Spartě vůbec nevychází.

79.

To je obrovská škoda. Kuchta se po vzdušném souboji Zeleného s Perićem zjevil sám před gólmanem, ale zřejmě se trochu zalekl situace a nedokázal zakončit lépe než do náruče gólmana. To byla ovšem tutovka.

80.

Další slibná kombinace Sparty. Tentokrát po pravé straně, ale přihrávka doputovala jen k nohám domácích obránců.

81.

Dinamo jednoznačně polevilo a potrestat to mohl Filip Panák. Ten si z pozice stopera našel cestu až ke střele, avšak ta byla příliš slabá.

82.

Ivanušece přenesl hru na Stojkoviće, který si však nepohlídal ofsajdové postavení.

82.

Střídání Sparty: odchází Jaroslav Zelený, přichází Matěj Ryneš.

83.

Zdá se, že Dino Perić má nějaké zdravotní problémy a zřejmě bude muset střídat.

84.

Tak nakonec je Perić zpátky ve hře a ještě bude vypomáhat při defenzivní činnosti. Sparta se tlačí vpřed.

84.

Laci to vzal na sebe zpoza pokutového území a jeho zakončení bylo tečováno na roh.

85.

Ryneš se střetl s rozběhnutým Stojkovićem a zřejmě jej fauloval. Nakonec se ale nepíská, tudíž bude Sparta vhazovat.

86.

Střídání Dinama: odchází Dino Perić, přichází Boško Šutalo.

86.

Střídání Dinama: odchází Luka Ivanušec, přichází Bogdan Mychajličenko.

87.

Příliš důrazný byl v souboji s obráncem Jan Kuchta. Jeho faul proto přerušuje aktivitu Sparty.

89.

Domácí drží hru hodně daleko do svého gólmana. Nyní sice o míč přišli, ale rychle se stahují zpět do defenzivní linie.

90.

Vysoký centr z pravé strany si ze vzduchu stáhl Nevistić. Mezitím se čeká, kolik minut bude nastaveno.

90.

Nakonec je to šest minut, které se ještě budou hrát nad rámec žádné hrací doby.

90+1.

Po ztrátě míče kolem středového kruhu to vypadalo nadějně pro Stojkoviće, avšak nakonec se mladému záložníkovi nepodařilo zakončit.

90+2.

Martin Minčev si dobře dělal prostor proti Emrelimu, jenž bulharského hráče nakonec fauloval. Sparta tak získává zajímavou standardku.

90+3.

Kairinenův centr na vzdálenější tyč hledal Wiesnera, ale ten byl velmi dobře hlídán.

90+4.

Polovina nastaveného času je pryč a nic podstatného tato sekvence hry nepřinesla. Sparta nyní získala aspoň další volný kop.

90+4.

Podobná situace jako před chvílí. Wiesner se sice tentokrát dostal k hlavičce, ale v tísni poslal míč vysoko nad bránu.

90+6.

Zřejmě poslední možnost pro Spartu. Ryneš potáhl míč hlouběji na útočnou polovinu, kde si vynutil faul Emreliho.

90+7.

Tak to se vůbec nepovedlo vysoký pomalý centr z místa předchozího přestupku se stal lahůdkou pro domácího gólmana.

90+7.

Konec utkání.

Úvodní zápas tohoto duelu je tedy minulostí a výrazně spokojenější jsou favorizovaní fotbalisté Dinama. Ti si totiž do Prahy vezou velmi nadějné vítězství 3:1, přestože po penaltě Ladislava Krejčího museli dotahovat. Klíčovým momentem může být branka na 1:1, která přišla z kopačky Daria Špikiće v samotném závěru prvního poločasu. Je možné, že by se utkání odvíjelo lépe, kdyby Sparta udržela vedení až do přestávky.

V druhé půli měli domácí jasně navrch, což potvrdili dvěma slepenými góly. Nejprve se v 58. minutě po rohu a tristním bránění hostů prosadil Dino Perić a tři minuty nato skóroval také Luka Ivanušec. Z nadějného výsledku byla pro Spartu rázem velmi těžká situace. V závěru se sice Pražané snažili aspoň o snížení, avšak Kuchta nezvládl zakončení ve velké příležitosti a vše ostatní vyřešila obrana Dinama. To je tedy jednou nohou v základní skupině Evropské ligy.